Namas – kultūros vertybė
Aukštosios gatvės 19 gyvenamasis namas pastatytas dar 1850 m.
Pastatas yra valstybės saugoma kultūros vertybė. Šio daugiabučio namo gyventojai yra įkūrę bendriją "Auksinė kekė".
Prieš metus pastatas buvo renovuotas. Gyventojai tvirtino, kad iš karto pajuto naudą.
"Džiugina jau tai, kad pro stogą neteka vanduo. Namas nebepūva. Daug metų kentėjome dėl šios problemos. Iki tol penkerius metus laukėme, kad savivaldybė suremontuotų stogą. Vis žadėjo skirti lėšų, bet atsirasdavo svarbesnių darbų, ir pinigų nelikdavo. Tad ėmėmės patys renovacijos", – pasakojo namo gyventojas Gintas Matulis.
Tačiau renovuotame name gyvenančių klaipėdiečių džiaugsmą temdo kitos bėdos.
G.Matulis pasakojo, kad lyjant pastato kiemas patvinsta, jame kaupiasi vanduo. Čia jis suteka iš aplinkinių sklypų, nes yra žemesnėje vietoje.
Gyvename miesto širdyje, senamiestyje, o tokia situacija.
"Lietaus nuotekų sistemos nėra visame šiame kampe. Kai lyja, neįmanoma įeiti į pastatą iš kiemo pusės. Reikia guminių batų ir ilgesnių. Gyvename miesto širdyje, senamiestyje, o tokia situacija", – piktinosi gyventojas.
Pradėjo pelyti sienos
Patvinęs kiemas – ne vienintelė problema, kurią sukelia lietus Aukštosios gatvės 19 namo gyventojams. Susikaupęs vanduo skverbiasi pro pamatus į namo rūsius.
"Per dvi dienas vandens kieme nebelieka, tačiau jis niekur nedingsta. Pastatas statytas prieš daugiau nei pusantro šimto metų. Pamatai nėra hermetizuoti ar smaluoti. Vien akmenys ar žvyras. Vanduo geriasi kiaurai. Tvinsta rūsiai. Į vidų smelkiasi drėgmė", – pasakojo vyras.
G.Matulis nuogąstavo, kad, jei kieme nebus įrengta lietaus nuotekų sistema, pastato renovacija žlugs, o gyventojų investicijos nueis perniek.
"Drėgmė viską "suvalgo". Tuoj išplis pelėsis. Jau dabar matome pasekmes. Vienas butas jau remontuojamas, nors renovacija baigta visai neseniai. Įsimetė pelėsis", – tvirtino vyras.
G.Matulis pabrėžė, kad lietaus nuotekų kanalizaciją reikia įrengti ir pačioje Aukštojoje gatvėje, aplinkinėse arterijose, tarp kurių ir Šaltkalvių gatvė.
"Juk nė vienoje šių senamiesčio gatvelių nėra lietaus nutekėjimo sistemos. Viskas geriasi į žemę. Miesto valdžia greičiau turėtų imtis veiksmų, nes kenčia gyventojai", – teigė vyras.
Prašė įrengti apšvietimą
Bendrijos "Auksinė kekė" nariai miesto valdžios prašė įrengti ir apšvietimą Aukštojoje gatvėje.
Prieš dvejus metus raštą savivaldybei parašė bendrijos pirmininkas Marius Tumšys.
Jis atkreipė dėmesį, kad Aukštoji gatvė yra aktyviai lankoma tiek klaipėdiečių, tiek miesto svečių, turistų, o apšvietimo nėra.
"Prašome įrengti apšvietimą ant mūsų pastato sienos ar šalia, kad būtų išvengta nelaimingų atsitikimų, o viena gražiausių miesto gatvių būtų tvarkinga", – nurodė pirmininkas.
Taip pat prašyta šiuos darbus atlikti, kol nebaigta Aukštosios gatvės 19 namo renovacija, kad būtų galima paslėpti visą instaliaciją ir laidus po fasado apdaila.
Tada savo atsakyme miesto valdžios atstovai nurodė, kad įrengti apšvietimo ant namo nėra galimybės.
Atsižvelgiant į prašymą, pažadėta numatyti apšvietimo Aukštojoje gatvėje nuo Turgaus aikštės iki sankryžos su Daržų gatve projektavimo ir įrengimo pirkimą strateginiame miesto plane.
"Skyrus finansavimą, šie darbai turėtų būti įgyvendinti", – rašė Klaipėdos savivaldybės Miesto ūkio departamento direktorius Liudvikas Dūda.
G.Matulio nuomone, jei tokiais tempais bus planuojama ir toliau, tai apšvietimo Aukštojoje gatvėje įrengimo gyventojai lauks dar 15 metų.
Gatvę žada rekonstruoti
Uostamiesčio savivaldybė yra numačiusi atnaujinti Senojo turgaus viešąsias erdves ir aplinkines gatveles, statmenas Daržų gatvei: Skerdėjų gatvę, Aukštosios gatvės ruožą nuo Turgaus aikštės iki Daržų gatvės, į kurį patenka ir 19 namas, Šaltkalvių gatvę.
Vyksta konkursas, kurio metu bus išrinkti projektuotojai.
Dabar vertinami pateikti pasiūlymai, kurių sulaukta trijų. Planuojama iki mėnesio pabaigos išrinkti nugalėtoją.
Skerdėjų gatvę, Aukštosios gatvės ruožą nuo Turgaus aikštės iki Daržų gatvės, Šaltkalvių gatvę norima atnaujinti iš pagrindų.
Bus įrengta lietaus kanalizacija, kur reikia, suremontuoti buitinių nuotekų vamzdynai. Sumontuotas bus ir apšvietimas, gatvės danga.
"Šios gatvelės bus rekonstruotos kaip Daržų gatvė", – tvirtino Klaipėdos savivaldybės Statybos ir infrastruktūros plėtros skyriaus vedėjas Valdas Švedas.
Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad žibintus šiose senamiesčio gatvelėse gali tekti montuoti prie pastatų, taip padaryta Daržų gatvėje. Stulpams įrengti nėra vietos.
Sunku pasakyti, kada startuos šie darbai.
"Sunku pasakyti, kada startuos šie darbai. Net projektavimo sutarties neturime pasirašę. O dar projektą reikia parengti", – atkreipė dėmesį vedėjas.
Remontuoti kiemą teks patiems
Tačiau į projektą, kuriuo bus atnaujintos Senojo turgaus viešosios erdvės ir kai kurios senamiesčio gatvelės, nepatenka čia esančių pastatų kiemai.
Klaipėdos savivaldybė turi daugiabučių namų kiemų atnaujinimo programą.
Lėšos joje numatytos apšvietimui, automobilių stovėjimo vietoms įrengti. Prioritetas taikomas modernizuotiems namams.
Praėjusiais metais nušvito 34 kiemai (88 daugiabučiai namai).
Šiemet planuojama apšvietimą įrengti dar 45-iose teritorijose. Į jas patenka 125 daugiabučiai.
Dar 54-iose teritorijose numatoma suprojektuoti apšvietimą. Jomis naudojasi 110 namų.
Naujų automobilių stovėjimo vietų planuojama įrengti 33 didelėse teritorijose, kurios apima 171 daugiabutį namą.
Pirkimų procedūros pradėtos trims adresams.
Tačiau L.Dūda pažymėjo, kad Aukštosios gatvės 19 namo gyventojai negali pasinaudoti daugiabučių namų priežiūros programos lėšomis.
"Jie yra išsinuomoję sklypą šalia pastato. Tokie duomenys – Registrų centre. Tad savivaldybė šiame kieme negali atlikti jokių remonto darbų. Patys gyventojai turi tvarkytis, nes tai jų žemė", – tvirtino direktorius.
Naujausi komentarai