Pereiti į pagrindinį turinį

Naujojo Seimo politinių pažadų kryžkelės

2017-06-05 02:00

Naujojo Seimo darbas pastarąjį pusmetį šiurpina jau ne tik politologus ar ekonomistus, bet ir paprastus šalies piliečius. Prieš rinkimus žadėję nerealias algas, pensijas ar išmokas už vaikus, valdantieji vis dar tiki savo pačių rinkimų kliedesiais. Tačiau nežinodami, nuo ko pradėti vykdyti pažadus, politikai pasirinko lengviausią – draudimų kelią.

Netesėjo: dar būdami kandidatai į Seimą, dabartiniai parlamentarai žadėjo sukurti klestinčią Lietuvą, tačiau, anot apžvalgininkų, praėjo pusmetis, o vietoj žadėtos gerovės piliečiai kol kas sulaukė tik draudimų lavinos.
Netesėjo: dar būdami kandidatai į Seimą, dabartiniai parlamentarai žadėjo sukurti klestinčią Lietuvą, tačiau, anot apžvalgininkų, praėjo pusmetis, o vietoj žadėtos gerovės piliečiai kol kas sulaukė tik draudimų lavinos. / Vytauto Petriko fotomontažas

Čia dar tik pradžia?

"Kieno įstatymai, tas ir šeimininkas." Ši pranašiška tezė iš pastarosios rinkimų kampanijos programos po rinkimų virto realybe.

Politikai, kurie žadėjo "didinti piliečių įtrauktį į sprendimų priėmimą", vos tapę parlamentarais, šį pažadą iškart užmiršo ir su visuomene nediskutuoja, o įtvirtina tai, kas, jų suvokimu, yra teisinga, kad ir kokia nesąmonė tai būtų.

Kadangi "valstiečių" lyderis Ramūnas Karbauskis yra neprieinamas, o jo atstovė spaudai, kuri nežinia ką sultingai kramsnoja net kalbėdama telefonu, nesugebėjo suderinti pokalbio su savo patronu, pastarojo pusmečio valdančiųjų darbų vertinimą dienraščiui pateikė Seimo naujokas Dainius Kepenis.

"Štai priėmėme įstatymą, apie kurį buvo daugiausia kalbama – apie alkoholio sutramdymo įstatymą. Nuo kitų metų bus sustabdyta alkoholio reklama, sutrumpintas jo pardavimo laikas ir jis parduodamas tik 20 metų sulaukusiems asmenims. Tai – mūsų pirmas žingsnis. Mūsų laukia dar daug žingsnių", – pasidžiaugė D.Kepenis.

Į baseiną – už darbdavio lėšas

Per artėjančius ketverius metus rinkėjams žadėta vidutinį mėnesio atlyginimą pakelti "bent iki 1 450 eurų", minimalų – iki 450 eurų.

Kadangi kandidatams rūpėjo laimingi rinkėjai, į jų laimės sampratą įtraukti ir sveikatos reikalai.

"Buvome susitikę su darbdaviais, jie pasirengę prisidėti prie darbuotojų sveikatinimo. Galės skatinti tuos, kurie gyvena sveiką gyvenimą. Dabar rengiame įstatymą, pagal kurį darbdavys galėtų apmokėti savo darbuotojo baseino, sporto klubo lankymą, nuvykimą į sanatoriją. Ši suma turėtų būti nurašoma į įmonės sąnaudas, kaip benzinas ar ryšio paslaugos", – teigė D.Kepenis.

"Valstiečių" programoje buvo numatytas vidutinio mėnesio atlyginimas iki 1 250 eurų.

Pasak D.Kepenio, kai sveikatinimo pinigai bus pridėti prie algos, atlyginimas ženkliai pakils ir priartės prie šios sumos.

"Aš to nežadėjau"

Partija "Tvarka ir teisingumas", vos įveikusi 5 proc. barjerą ir parlamente turinti tik 7 narius, žadėjo, kad vienkartinė pašalpa už kiekvieną gimusį vaiką siektų 3 tūkst. eurų ir kas mėnesį būtų mokama 100 eurų "vaiko" pinigų.

Šis pažadas veikiausiai ir liks tiks rinkimų masalu. Tą pripažįsta ir partijos atstovas Petras Gražulis.

Jis teigė, kad būnant opozicijoje rinkimų pažadus vykdyti sudėtingiau.

Tačiau esą pagrindinės nuostatos su valdančiaisiais sutampa – skurdo ir emigracijos mažinimas.

"Siūlome, jog minimalus atlyginimas bei pensijos būtų didinamos, ir tikėkimės, kad į tai bus atsižvelgta, kai bus formuojamas biudžetas. Aš taip sakiau, kad kiekvienoje seniūnijoje suskursiu po 100 darbo vietų? Aš to nežadėjau. Partijos programa su mano pozicija gali ir nesutapti, pripažinsiu, kad mūsų partijos programoje buvo išsakyti ir nepamatuoti pažadai", – tvirtino P.Gražulis.

Privataus sektoriaus rezervai

Socialdemokratai žadėjo, kad vidutinis atlyginimas sieks 1,1 tūkst. eurų neatskaičius mokesčių.

Šios partijos atstovas, Seimo narys Algirdas Sysas mano, kad po ketverių metų taip ir bus.

"Jeigu dar pajudinsime valstybės sektoriaus darbo užmokestį, nes dabar augimas yra tik privačiame sektoriuje. 10 metų yra įšaldytas biudžetinio sektoriaus bazinis dydis tiek dirbantiems pagal darbo sutartį, tiek valstybės tarnyboje. Jei šis reikalas pajudės, pajudės viskas. Jeigu jau šiandien, lyginant su 2016 metais, yra 9 proc. augimas, ir jis gali būti dar didesnis. Darbo užmokesčio didinimas yra pirmaeilis dalykas, nes žmonės dėl to bėga iš Lietuvos", – įsitikinęs socialdemokratas.

Pasak A.Syso, stebint pelnus, kurie nusėda tam tikrų žmonių kišenėse, yra rezervo, iš ko didinti atlyginimus.

"Mūsų atskirtis ir atsirado dėl to, kad visi uždirbome daug, o pinigus pasiėmė tik labai nedidelė grupelė žmonių. Reikia rasti politinės valios, kad tie, kurie uždirba daugiau, mokėtų didesnius mokesčius į biudžetą, o iš jų didinsime darbo užmokesčius ir valstybiniam sektoriui. Verslas turi rezervų", – įsitikinęs A.Sysas.

Orumo suvokimas skirtingas

Pasak D.Kepenio, jau kitais metais į kovą su skurdu bus "įjungta" beveik pusė milijardo eurų, pradedant pagalba šeimoms, kurios turi daug vaikų, ir žmonėms, gaunantiems mažiausią algą.

"Pavyzdžiui, neapmokestinamas minimumas yra padidintas iki atlyginimo minimumo. Kai kurie mokesčiai turtingesniems didės, o sunkiai gyvenantiems sąlygos gerės. Kadangi sustabdyta PVM lengvata šildymui, vietoj jos atsirado parama tiems žmonėms, kurie tikrai gyvena skurdžiai, jiems tai bus kompensuojama per socialines išmokas. Tie žmonės, kurie 10 proc. pajamų išleis šildymui, turės teisę kreiptis į savivaldą, kad jiems būtų palengvinta ši našta", – patvirtino D.Kepenis.

Kaip paaiškėjo, "valstiečiai" nesuvokia, kaip tapsmas "pašalpiniu" paveikia žmogaus orumą. Tačiau D.Kepenis, teigė, jog "ta linkme, kad padėtų žmogui gyventi oriai, yra dirbama".

"Parinktas toks kelias, žmogus gali rinktis gyventi oriai, bet šaltai arba skurdžiai. Svarbu, kad negautų kiekvienas tos pašalpos, o gautų tik tie, kuriems reikia, jis tik turėtų atnešti savo pajamų deklaraciją, ar tikrai taip mažai uždirba", – dėstė D.Kepenis.

Kėsinimasis į laisvę

Opozicijos atstovas Simonas Gentvilas mano, kad valdantieji užgavo ne tik dalies piliečių orumą, paversdami juos "pašalpinių" gvardija, bet ir žmogaus pilietines laisves.

"Juk jie siekė kontroliuoti telefonų sim korteles. Be teismo sprendimo Specialiųjų tyrimų tarnybai taps prieinamos bet kurio piliečio asmeninės banko sąskaitos. Šie sprendimai nukreipti prieš žmogaus laisves. Mes balsavome prieš šiuos siūlymus, bet valdžioje yra tokių, kurie mato labai didelę policinės valstybės perspektyvą", – apgailestavo S.Gentvilas.

Pasak jo, buvo siūloma, kad perkantieji alkoholį būtų filmuojami ir tie įrašai būtų saugomi 180 dienų.

"Ne alkoholio kontrolė, o vaikų užimtumas turėtų būti skatinamas. Kalbu apie neformaliojo ugdymo krepšelį, kurio nebeliko. Kad ir ką siūlytume, viskas atmetama. Net Vyriausiosios rinkimų komisijos depolitizavimą atmetė. Apmaudu, bet Vyriausybė labai lėtai dirba, vienintelis, ką jie sugebėjo paruošti, tai tik Alkoholio kontrolės įstatymą", – pabrėžė S.Gentvilas.

N.Puteikis – prieš korupciją

Kaip vertintų pirmo pusmečio darbo rezultatus Seime?

D.Kepenis atviravo: "Tie žmonės, kurie atėjo į Seimą pirmą kartą, kaip ir aš (mūsų yra per 80) iš tikrųjų vieną aštuntąją darbo laiko, kuri jau praėjo, iš 10 balų aš sau turbūt užrašyčiau kokius 7, tie, kurie dirba seniau, aišku, jie turbūt užsirašytų gal ir mažiau. Mes atlikome didelį apšilimą, daug kartų mušėme galvą į sieną, daug dalykų priėmėme netikėtų, bet ne viską spėjome padaryti, antra vertus, ir terminai to neleido", – aiškino D.Kepenis.

O štai Centro sąjungos atstovas Naglis Puteikis tikino, kad rinkimų pažadus sekasi vykdyti gerai.

"Tikrai žymiai geriau nei praeitą kadenciją, kai buvau opozicijoje. Kadangi buvimas su valdančiąja dauguma leidžia dirbti per Vyriausybę. Aš gal čia mažai prisidėjau, bet taip pat rašiau nemažai raštų dėl "Lietuvos geležinkelių" korupcijos. Įstatymuose panaikinome vidaus sandorius valstybinėse įmonėse. Tai čia buvo tas pinigų grobimo būdas pirkimuose be konkursų. Visą laiką šį klausimą kėliau, prarėkiau balsą, ir mums pasisekė", – džiaugėsi N.Puteikis.

Pasiteiravus, kaip vertintų savo šio pusmečio veiklą, N.Puteikis sakė: "Įstatymų leidyboje – 10, o darbui su Vyriausybe – 8. Aš vis dėlto ne naujokas, buvau ir pozicijoje, ir opozicijoje. Dabar laukia mokesčių sumažinimas mažiausiai uždirbantiems ir pinigų skyrimas tvarkingoms vaikus auginančioms šeimoms, nes anksčiau šitais pinigais pasinaudodavo tie, kurie turėdavo priklausomybę", – dėstė N.Puteikis.

Komentaras

Rimvydas Valatka

Politikos apžvalgininkas

Kaip vertinu naujojo Seimo pusmečio darbą? Tai, kad nėra darbo. Vienintelis jų "darbas" – draudimų įvedimas ir Lietuvos išstatymas pajuokai visam pasauliui, bet tai nėra Seimo darbas, šalies ruošimas 2020 metams, kai nebebus ES paramos, gal net ir anksčiau jos nebebus. Apie tokius sako: "Atleisk jiems, Viešpatie, nes jie nežino, ką daro." Dauguma tų naujų žmonių, kurie išrinkti į Seimą, dar nesuprato, koks yra politiko darbas, dauguma jų to nesupras ir iki kadencijos pabaigos. Dauguma jų bus išvaryti iš Seimo, taip ir nesupratę, ką jie ten turėjo dirbti todėl, kad jų smegenėlės nepritaikytos politiniam darbui ir apskritai valstybės valdymui. Jeigu vertintume intelektą ir žmogaus gebėjimą prisiimti atsakomybę už tai, ką jis daro, tai šis Seimas yra pats liūdniausias. Ir ankstesni seimai labai sunkiai darydavo tai, ką turi daryti dauguma ar opozicija, tai šitie dar yra ir valdomi kaip avių banda. Juk mes žinome tik kokius 7–9 skandalistus, kurie yra tiek kvaili, kad leidžia sau viešai ką nors aiškinti. O apie 50 "valstiečių" per tą pusmetį apskritai nėra burnos pravėrę, o jei ir prasižioja, tai iš jos tik velniai, žalčiai ir rupūžės liejasi. Taigi nieko gero. Veikiausiai ši Seimo dauguma labiausiai neįgali intelektualiai ir politiškai. Tą patį galima pasakyti netgi ir apie opoziciją. Tokio susiskaldymo į narelius dar nėra buvę.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų