Klaipėdos probacijos tarnybos darbuotojai – lyg aklavietėje. Laisvėje esančius nuteistuosius prižiūrėti ir jiems padėti integruotis į visuomenę turintys specialistai susiduria su kliūtimis – teistų asmenų niekas nenori įdarbinti, bet ir jie patys nelabai nori dirbti.
Kabino inkilus
Klaipėdos probacijos tarnyba siekia pakeisti gyventojų požiūrį į nuteistuosius, todėl pastariesiems suteikiamos galimybės dalyvauti įvairiose socialinėse akcijose.
Prieš Vėlines Klaipėdos probacijos tarnybos specialistų prižiūrimi asmenys rengė talkas apleistiems kapams tvarkyti, pavasarį jie tvarkė viešąsias miesto erdves, kabino inkilus.
Dažnas nuteistasis, esantis laisvėje, privalo dirbti ir viešuosius darbus, tačiau tokių darbuotojų pageidauja vos viena kita miesto įstaiga. „Nelengva būna prikalbinti ir pačius nuteistuosius dirbti viešuosius darbus – taip atlikti bausmę. Jie būna vangūs, dažnai tingi. Tačiau net ir tinkamai juos motyvuodami, susiduriame su problema – dažnai šių žmonių paslaugų atsisakoma“, – problemas vardijo Klaipėdos probacijos tarnybos Probacijos skyriaus viršininkė Aurika Stanislovaitienė.
Stebina akiplėšiškumas
Šiuo metu uostamiestyje dirbti viešuosius darbus nuteistuosius bent jau deklaruoja priimančios 13 įstaigų.
Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės bažnyčios parapijos "Caritas" kasmet priima nuteistuosius, kad šie galėtų atlikti jiems skirtą bausmę, tačiau pačiai įstaigai tai dažnai tampa galvos skausmu. "Carito" vedėja Rasa Senkienė teigė, jog šiuo metu Lietuvoje nėra pakankamai išvystyta sistema, kad nuteistųjų priėmimas ir bausmės atlikimas vyktų sklandžiai. „Dažnai priėmę žmogų mes turime dirbti dvigubą darbą. Priimtajam reikia skirti žmogų, kuris nuolat jį prižiūrėtų ir sektų. Mes tam neturime pakankamai pajėgų“, – sunkumus įvardijo R.Senkienė.
Nepaisant to, kasmet "Caritas" priima norinčiuosius pasitaisyti, tačiau dažnai būna nustebinti ir pačių nuteistųjų akiplėšiškumu. „Neseniai kreipėsi mergina, kuriai buvo paskirti viešieji darbai.
Jos paprašėme sugrėbti lapus darželio teritorijoje, tačiau ji tiesiai į akis man išrėžė, kad šis darbas jai per prastas ir tikrai jo nesiims“, – šokiruota buvo R.Senkienė.
Priderina prie studijų
Klaipėdos probacijos tarnybos viršininko pavaduotoja Asta Zuzevičienė teigė, kad išties problema yra ir pačiuose nuteistuosiuose. Nors Probacijos tarnyba visomis įmanomomis priemonėmis stengiasi nutiesti socializacijos kelią, vangūs ir nemotyvuoti nuteistieji nesinaudoja suteiktomis galimybėmis.
Probacijos skyriaus registre Klaipėdos ir Neringos savivaldybėse per devynis šių metų mėnesius buvo įrašyti 64 asmenys, kuriems paskirta viešųjų darbų bausmė. Iš jų net 15 asmenų dėl vengimo dirbti viešuosius darbus teismas šią bausmę pakeitė bauda arba areštu. "Tikrai didelė dalis nuteistųjų vengia atlikti skirtą pačią švelniausią bausmę“, – tvirtino A.Zuzevičienė.
Tačiau yra ir džiugių pokyčių. „Galiu pasidžiaugti, kad vis dažniau sulaukiame labai atsakingų nuteistųjų. Pasitaiko ir tokių, kurie turi darbus, gyvena normalų gyvenimą, tačiau vienąkart suklupo. Tokiems darbų tvarkaraštį maloniai deriname su darbu ar studijomis“, – pasakojo "Carito" vedėja.
Naujausi komentarai