Pereiti į pagrindinį turinį

Pajūriui – vėtros testas

Pajūrį pasiekė Skandinaviją siaubusios audros šleifas. Klaipėdos pakrantėje bangų aukštis viršijo 5 metrus, vėjo greitis gūsiuose – 26 m/s, dėl to sustabdyta laivyba ir uosto darbas. Vėtra nugriovė dalį statomo namo sienos, nusiaubė naujai įrengtą autobusų stotelės paviljoną, sutaršė kalėdines instaliacijas Teatro aikštėje.

Nuvirto: visai neseniai įrengtas autobusų laukimo paviljonas šalia Baltijos prospekto neatlaikė stipresnio šios žiemos vėjo.

Uoste strigo darbai

Apie artėjančią stichiją Uosto kapitono tarnyba buvo įspėta iš anksto.

Stipriausias pietvakarių vėjo gūsis užfiksuotas 4 val. ryto iš pirmadienio į antradienio naktį – 25,8 m/s.

Antradienį prieš pietus vėjo kryptis pasisuko iš šiaurės vakarų ir sustiprėjo iki 26,5 m/s.

Bangos aukštis viršijo 5 m, jos ritosi per molus. Laivybos eismas uoste ribojamas nuo pirmadienio 21 valandos vakaro. Nedirbo ir uosto krovos kompanijos.

"Ciklonas vėlavo parą, tai per tą laiką suskubome atlikti daug darbų, todėl nei uoste, nei jūroje didelės sankaupos laivų nebuvo. Septyni laivai laukė atvirame reide. Trijų dėl oro sąlygų locmanai negalėjo įvesti į uostą, dar keturi laivai laukė vietos prie krantinių, nes jos buvo užimtos. Du laivai laukė, kada galės išplaukti iš Klaipėdos", – vardijo uosto kapitonas Adomas Alekna.

Vakar vakare vėjas aprimo iki 23 m/s, tad ryžtasi į Kylį išleisti keltą "Victoria Seaways", o antrą valandą nakties – į Karlshamną keltą "Athena Seaways".

Dėl sustiprėjusio vėjo uosto akvatorijoje vanduo pakilo daugiau nei 70 cm, tačiau didesnės žalos uostui nepridarė.

Vertė sienas ir medžius

Antradienio naktį įsismarkavęs vėjas nuvertė S.Nėries gatvės gale statomo keturių aukštų namo palėpės sieną.

Statybiniai blokeliai pažiro žemyn, sulaužė statybvietę juosiančią tvorą ir nuklojo šaligatvį.

Vos tik pavojinga vieta buvo aptverta "Stop" juosta, išgriuvo ir kitos pusės palėpės siena.

Visa tai atsitiko prieš pat vidurnaktį, laimė, kad vėlyvu metu šioje vietoje nebuvo žmonių, tad praeiviai nenukentėjo.

Pastatą statančios bendrovės "Minestas" vadovai kalėdines atostogas leidžia užsienyje, o dieną įvykio vietoje triūsę darbininkai kalbinami suko galvas nuo žurnalistų. Tad paklausti, kodėl siena neišlaikė vėjo gūsių, nebuvo ko.

Apie vidurnaktį Priešgaisrinės gelbėjimo valdybos darbuotojams pranešta apie ant kelio nuvirtusį medį Agluonėnuose.

Po 5 val. pranešta apie Doviluose kelią užtvėrusį vėjo gūsių neišlaikiusį medį. Dar du medžiai nugriuvo ant gatvės Neringoje.

Vienas jų nuvirto 14-ajame kelio Nida–Klaipėda kilometre, kitas – Juodkrantėje. Juos ugniagesiai supjaustė ir pašalino nuo važiuojamosios dalies.

Prieš pat šeštą ryto dar kelis medžius Žiaukų kaime nuvirtusius ant kelio patraukė patys gyventojai.

Suniokojo sniego parodą

Vėjo gūsiai negailestingai draskė kalėdinius miesto papuošimus. Teatro aikštėje vėtra išstūmė du stiklus iš sniego parodos vitrinų.

Viešosios įstaigos "Klaipėdos šventės" kūrybos vadovė Dalia Grikšaitė pasakojo, jog sustiprėjus vėjui, su kolegomis stebėję visiems prieinamos vaizdo kameros Teatro aikštėje transliaciją.

Tada ir pamatė, kad vėjas nuvertė kelias aikštėje pastatytas eglutes ir sudaužė stiklines konstrukcijas.

Vakar sniego paroda buvo išmontuota. Kol kas nežinia, ar iki Naujųjų metų klaipėdiečiai ja dar dar galės pasigrožėti.

Veikiausiai šią parodą dar pamatysime artėjančių metų vasario viduryje Šviesų festivalio metu.

Antradienį nuo ankstaus ryto rūpesčiai laukė ir bendrovės "Gatvių apšvietimas" darbuotojų.

Meistras Valentinas Mauras pasakojo, jog vėtra nutraukė nuo medžių šventines girliandas Lietuvininkų, Atgimimo aikštėse, skvere, kuriame stovi skulptūra "Neringa", Sukilėlių gatvėje.

Keliose vietose girliandos atsikabino ir netvarkingai tįsojo nudrėkstos.

Nukentėjo ir keli tūriniais vadinami papuošimai, pritvirtinami prie apšvietimo stulpų, Taikos prospekte bei Kūlių Vartų gatvėje.

"Vėjas yra vėjas, nieko čia nepadarysi, jei stipriau pritvirtinsi, paskui bus sunkiau nupuošti. Kiekvienais metais turime darbo su šventiniais papuošimais, jei ne vėtros, tai šalčiai juos gadina", – atviravo meistras V.Mauras.

Paliko tamsoje

Naktį iš pirmadienio į antradienį siautusi audra paliko porą tūkstančių Klaipėdos regiono gyventojų be elektros.

Vakar 13 val. Rimkuose be elektros energijos dar gyveno apie 800 Rimkų gyventojų.

Šilutės rajone elektros neturėjo apie 900 vartotojų, po kelis šimtus žmonių gyveno tamsoje Kretingos bei Plungės rajonuose.

"Gedimus daugiausiai lėmė vėjo nutrauktos oro linijos, nuvirtę ant laidų medžiai ir jų šakos. Mūsų brigados intensyviai dirba, siekiame kuo greičiau pašalinti gamtos stichijos padarinius ir kaip galima greičiau atkurti elektros tiekimą. Gedimus šalina mūsų ir rangovų operatyvinės komandos, – pasakojo bendrovės ESO atstovas ryšiams su visuomene Martynas Burba. – Pastebėjus nutrūkusį oro linijos laidą jokiu būdu prie jo negalima priartėti arčiau nei aštuonis metrus."

Vėjas trukdė imtis darbų

Vakar ryte po švenčių į darbą skubėję klaipėdiečiai ties Baltijos žiedine sankryža rado vėjo nuverstą autobusų laukimo paviljoną.

Paradoksalu, kad tai bene naujausia tokia viešojo transporto stoginė mieste, kuri neatlaikė stipresnio uostamiesčio vėjo.

"Paviljonus statė, juos prižiūri bei eksploatuoja vilniečių bendrovė "JC Decaux Lietuva", miestas tik derino vietas, kur juos įrengti. Žinome apie tą suniokotą paviljoną. Kol kas jo atstatyti negalima dėl neslūgstančio vėjo", – teigė Klaipėdos savivaldybės Miesto ūkio skyriaus vedėja Irena Šakaliene.

Bendrovės "JC Decaux Lietuva" atstovui Dariui Jasikaičiui, atsakingam už techninę paviljonų priežiūrą, vakar po pietų dienraščio žurnalistai pirmieji pranešė apie incidentą Baltijos prospekte.

Įmonės atstovui buvo naujiena, kad Klaipėdoje vėjas nugriovė įrenginį. Jis pažadėjo pasiaiškinti situaciją ir viską artimiausiu metu sutvarkyti.

Kuo blogesnis oras, tuo geriau

Audringa jūra Antrojoje Melnragėje ir Giruliuose nulaižė paplūdimį iki pat kopų. Smiltynėje bangos pasiekė gelbėjimo stoties duris.

"Paplūdimiai bus švarūs, viskuo pasirūpino jūra. Kad audringa jūra šį bei tą palaužo, mes jau pripratome. Mums tai – kasdienybė. Pajūrio vėjas – tikras sanitaras, patvarko viską, kas kur blogai pritvirtinta ir parodo, kad darbas prastai padarytas. Šį kartą nuostolių nepatyrėme, vėjas nebuvo ypatingas", – teigė biudžetinės įstaigos "Klaipėdos paplūdimiai" vadovas Virginijus Urbonas.

Vakar visą dieną pasigrožėti stichija į pajūrį plūdo klaipėdiečiai ir net rajono gyventojai.

Jie lipo ant šiaurinio molo, nepaisant, kad bangos kartais risdavosi per jo viršų, o veidus negailestingai pliekė ne tik vandens, bet ir smėlio audra.

"Negaliu nesižavėti stichija: kuo blogesnis oras, tuo man gražiau, pažvelkite, kokia nuostabi vaivorykštė, kokios bangos, čia pabūnu ir įgyju jėgų. Pamenu, tokia buvau nuo vaikystės, kai tik prasidėdavo perkūnai su žaibais, įsispirdavau į guminius batus ir traukdavau į lauką", – pasakojo ant molo sutikta garbaus amžiaus klaipėdietė Regina.

Siautės ir per Naujuosius?

Sinoptikai teigė, kad šiandien vėjas artimiausiu metu pamažu rims. Naktį iš antradienio į trečiadienį vėjo greitis jau siekė 22–23 m/s.

Manoma, kad ta audra, kuri pastarąsias dienas siautė virš Skandinavijos ir taršė vakarinę Baltijos pakrantę, išsikvėpė ir mūsų jau nepasieks. Klaipėdoje regėjome tik jos atgarsius.

Tačiau prieš pat Naujųjų metų šventę vėjas vėl sustiprės ir uostamiestyje numatomas jo greitis apie 23 m/s.

Oro temperatūra bus teigiama. Tad sniego neprognozuojama, jei ir iškris šlapdriba, tuoj pat viskas nutirps.

Juokaudami sinoptikai patarė džiaugtis užsitęsusiu rudeniu.

Ekstremalūs reiškiniai gruodį

Žemiausia oro temperatūra -34 °C užfiksuota paskutiniąją 1969 metų dieną Varėnoje ir 1978 m. gruodžio 30-ąją bei gruodžio 31-ąją Rokiškyje.

Aukščiausia oro temperatūra +15,6 °C buvo fiksuota prieš 134 metus Druskininkuose, 1882 m. gruodžio 19 d. ir +13,4 °C 1953-iųjų gruodžio 5 d. Šiauliuose.

1971 m. gruodžio 8 d. Palangoje ir 1982 m. gruodžio 16 d. Birštone bei Klaipėdoje vakarų vėjas siekė 35 m/s.

1973 m. gruodžio 12–13 d. Kelmėje labai smarkaus snygio metu per 12 valandų iškrito 32,7 mm kritulių.

1968 m. gruodžio 12 d. Laukuvoje susidarė 79 mm skersmens apšalas ant laidų.

1973 m. gruodžio 3–4 d. Kybartuose net 13 valandų tęsėsi smarki pūga, vėjo greitis gūsiuose siekė 28 m/s.

1978 m. gruodžio 31 d. Nidoje prasidėjusi pūga (vėjo greitis – 20 m/s) tęsėsi 17 val. 47 min.

1999 m. gruodžio 4 d. praūžė uraganas Anatolijus. Vėjas sustiprėjo iki 40 m/s.

Šaltinis: meteo.lt

 

 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų