Pirmosios tokios varžybos, kuriose entuziastingai sutiko dalyvauti Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos moksleiviai, vyks balandžio 20 dieną, 12 valandą, netoli Klaipėdos, miške, kuriame yra vėjo ar žmonių suneštų įvairių šiukšlių (tikslus taškas – čia). Tvarkymąsi žaidžiant inicijuoja Aplinkos ministerija ir Aplinkos projektų valdymo agentūra, o įgyvendina Lietuvos gamtos fondas.
Pirmieji dalyviai padirbėti nebijo
Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Simona Balčiūnienė teigė, jog ugdymo įstaiga turi žaliąją vėliavą ir aplinkosauginės iniciatyvos jiems yra kasdienės.
„Mokykloje rūšiuojame, technologijų pamokose senus daiktus prikeliame naujam gyvenimui. Kasmet pavasarį organizuojame aplinkos tvarkymo akcijas, švenčiame Žemės ir Vandens dienas, o mūsų gimnazijos moksleiviai netgi veda aplinkosaugines pamokas kitų Kretingos darželių ar pradinių mokyklų mažiesiems, – kalbėjo S. Balčiūnienė. – Sakote, numatytoje teritorijoje yra daug šiukšlių? Niekis. Mes – neišlepę ir rimtai pasitvarkyti nebijome!“
Kretingos gimnazistai taip pat kviečia prisijungti ir kitus Klaipėdos rajono gyventojus – tokiu būdu varžytis bus tik azartiškiau.
Žaidžiant ir varžantis tarpusavyje šiukšles rinkti smagiau
Lietuvoje pavasarį įprasta apsitvarkyti – jau tradicija yra tapusios „Darom“ akcijos, įvairios savanorystės talkos regioniniuose parkuose. Dažniausiai vyrauja pavienės buitinės šiukšlės, kitaip tariant, gėrimų buteliukai, maisto išsinešimui konteineriai ir įvairių užkandžių popierėliai. Jei šiukšlynas didesnis – dažniausiai tai jau būna statybinės ar kitos stambiagabaritės atliekos.
Tokios atliekos – galvos skausmas miškininkams, nes jų atsiranda kasmet. Tačiau pavasaris – apsitvarkymo metas, o kad būtų daugiau motyvacijos, šiukšlių rinkimą galima paversti žaidimu. Tokia idėja pradėta taikyti dar prieš pandemiją – Lietuvos gamtos fondas Lietuvoje yra organizavęs šiukšlių rinkimo žaidimus, kurių vienas pirmųjų įvyko Giedriaus Bučo žygio „Už švarią Lietuvą“ atkarpoje, ties Pabradės miesteliu. Tuomet, kadangi pakelėse nebuvo daug šiukšlių, besivaržę komandų nariai tekini pasileisdavo link pastebėtos šiukšlės, kad spėtų nučiupti ją pirmieji.
Šiukšlių rinkimas kaip varžybos išplito į 28 pasaulio šalis ir tokiu būdu surinktų šiukšlių kiekis iš viso viršijo 3000 tonų! Šiuo metu Lietuvos gamtos fondas kartu su Aplinkos ministerija ir Aplinkos projektų valdymo agentūra kviečia moksleivius žaisti naudojantis programėle „Waste Hunters“ („Šiukšlių medžiotojai“). Nors svarbu surinkti kuo daugiau šiukšlių per kuo trumpesnį laiką, programėlė paskatina žaidėjus rūšiuoti, nes joje reikia žymėti specifines šiukšlių rūšis, taip pat skaičiuoti šiukšles vienetais. Žaidime galima pasirinkti strategiją „išsipirkti“ įrankių, kuriais lengviau rinkti šiukšles, tačiau už jas teks paaukoti dalį jau surinktų taškų – šiukšlių pilnų maišų. Taip pat vertinami „įdomiausi radiniai“.
Iš kelių komandos narių vienas yra tarsi „sekretorius“ ir siekia nepraleisti bei užregistruoti visas komandos draugų į rūšiavimo maišus sviedžiamas šiukšles. Tokia „medžioklė“ trunka apie pusantros valandos arba tol, kol apibrėžtoje teritorijoje nebelieka nė šiukšlelės.
Po akcijų organizuojamas šiukšlių išvežimas į kiekvieno regiono atliekų tvarkymo centrus (RATC).
„Šiukšlių medžiotojai“ keliaus per visas Lietuvos apskritis
Aplinkos ministerijos, Aplinkos projektų valdymo agentūros ir Lietuvos gamtos fondo iniciatyva „Šiukšlių medžioklė“ per pavasario mėnesius įvyks visose 10 Lietuvos apskričių. Daugiausia šiukšlių kiekviename renginyje surinkusios ir prizines vietas užėmusios komandos bus apdovanotos prizais, kurie būtent ir skatins nekurti panašių į rastas atliekų (bus susiję su daugkartiniu naudojimu). Į renginius kviečiami prisijungti ir savanoriai, moksleivių tėvai, mokytojai ar tiesiog aplinkai ir miškų švarai neabejingi žmonės.
Išmokę naudoti nemokamą ir visiems prieinamą programėlę, žaidimų dalyviai galės rengti tokias akcijas savarankiškai – apsitvarkyti ir galbūt surengti pikniką po talkos arba tiesiog pabendrauti su savo bendruomenės nariais. Tvarkytis žaidžiant – linksmiau ir azartiškiau, o miškai, paupiai ir paplūdimys be šiukšlių atrodo tikrai geriau.
Naujausi komentarai