Pereiti į pagrindinį turinį

Po įkurtuvių – šaltas dušas

2017-01-25 03:00

Brangus naujos statybos namas Klaipėdos priemiestyje tapo galvos skausmu klaipėdiečių šeimai, kai vos įsikūrus ėmė lįsti pasibaisėtinas statytojų brokas. Po ketverių metų teismų namo savininkams iš pardavėjo pavyko prisiteisti žalos atlyginimą. Tačiau skolininkas pinigų neatiduoda, maža to, jis siekia fizinio asmens bankroto.

Aklagatvis: brokuotą namą įsigiję N. ir J.Vaineikiai prisiteisė iš pardavėjo solidžią sumą, tačiau skolininkas pinigų neatiduoda, maža to, jis sumanė bankrutuoti. Aklagatvis: brokuotą namą įsigiję N. ir J.Vaineikiai prisiteisė iš pardavėjo solidžią sumą, tačiau skolininkas pinigų neatiduoda, maža to, jis sumanė bankrutuoti. Aklagatvis: brokuotą namą įsigiję N. ir J.Vaineikiai prisiteisė iš pardavėjo solidžią sumą, tačiau skolininkas pinigų neatiduoda, maža to, jis sumanė bankrutuoti. Aklagatvis: brokuotą namą įsigiję N. ir J.Vaineikiai prisiteisė iš pardavėjo solidžią sumą, tačiau skolininkas pinigų neatiduoda, maža to, jis sumanė bankrutuoti. Aklagatvis: brokuotą namą įsigiję N. ir J.Vaineikiai prisiteisė iš pardavėjo solidžią sumą, tačiau skolininkas pinigų neatiduoda, maža to, jis sumanė bankrutuoti.

Liūdna naujakurių pradžia

Klaipėdietė Natalija Mogučaja-Vaineikienė, kaip ir dauguma jaunų žmonių, prieš 10 metų kartu su vyru nusprendė imti paskolą ir priemiestyje įsigyti naujos statybos namą.

Šeimos naujakurystės džiaugsmas truko labai neilgai, nes šeimininkų siaubui ėmė lįsti statybų brokas.

Vos apsigyvenus, ėmė smukti grindys, sienose atsivėrė plyšiai, į gyvenamąsias patalpas pradėjo skverbtis drėgmė, kuri apgadino pirmojo aukšto sienų apdailą.

Dėl drėgmės katilinės patalpose buvo sugadintos betono grindys, nebeužsidarė centrinio įėjimo lauko durys.

Kadangi balkone po plytelėmis nebuvo tinkamai įrengta hidroizoliacija, vanduo pro siūles tarp balkono plytelių pradėjo tekėti į pirmojo aukšto patalpas.

Dėl nekokybiškai sumontuoto stogo vanduo pateko į miegamojo vidų ir apgadino sienų apdailą.

Vėliau ieškinyje teismui namo šeimininkai rašė: "Prie namo nėra sumontuotas buitinių nuotekų šulinys, nors techniniame projekte nurodyta, kad būtina įrengti šulinį, statybos metu neatkurtas sklype buvęs drenažas. Dėl nekokybiškai sumontuotos vandens surinkimo sistemos vanduo apgadino namo fasado sieną. Atliekant stogo darbus, nebuvo sumontuotas kaminas, skirtas ventiliacijai, ir iš kanalizacijos vamzdžių į patalpas patekdavo metano dujų."

Pasiėmėme paskolą ir gyvename avarinės būklės name.

"Situacija – katastrofiška, mes pasiėmėme paskolą ir gyvename avarinės būklės name. Pradžioje su pardavėju bendravome draugiškai, statybininkai šį bei tą patvarkė, bet tų defektų buvo tiek daug, kad jie nusispjovė ir pasakė, kiek teismas priteis, tiek mes jums ir sumokėsime", – pasakojo N.Mogučaja-Vaineikienė.

Gera žinia nukentėjusiesiems

Nekokybišką namą už 680 tūkst. litų (197 tūkst. eurų) įsigijusi pora pradžioje dėl pastato broko kreipėsi į draudimo bendrovę, kurios ekspertai tik patvirtino, kad dėl gyvenamojo namo defektų kalti statytojai.

Esą grindų smukimą ir pertvarų įtrūkimą nulėmė nekokybiškai atlikti statybos darbai, todėl draudimo bendrovė išmoką sumokėti atsisakė.

2011 m. po ilgų susirašinėjimų dėl defektų taisymo N.Mogučaja-Vaineikienė ir jos vyras Jurgis Vaineikis namo pardavėją padavė į teismą ir siekė prisiteisti 272 tūkst. litų (78 tūkst. eurų).

Teismas dėl statybinio broko nukentėjusiems N. ir J.Vaineikiams buvo palankus.

Nors ieškinys buvo patenkintas tik iš dalies, atsakovas N. ir J.Vaineikiams turėjo sumokėti 41 tūkst. eurų nuostoliams atlyginti bei dar beveik 4 tūkst. eurų bylinėjimosi išlaidų.

"Kai teismo sprendimą mes atidavėme vykdyti antstoliui, gavome informacijos, kad skolininkas ketina kreiptis dėl fizinio asmens bankroto. Tai reiškė, kad atsakovo skolą faktiškai atgauti taps neįmanoma", – teigė N.Mogučaja-Vaineikienė.

Skolininkas tapo bajoru

Vakar Klaipėdos miesto apylinkės teisme vyko viešas posėdis, kuriame teisėja Dalė Žukauskienė turėjo nagrinėti klaipėdiečių Alfonso ir jo žmonos Vandos (vardai pakeisti – A.D.) fizinio asmens bankroto bylą.

Minėtasis Alfonsas ir pardavė nekokybišką namą N. ir J.Vaineikiams.

Šie, nesutikdami su skolininko ketinimais, kreipėsi į teismą nurodydami, kad pareiškėjas yra nesąžiningas, slepia pajamas ir turtą.

"Komiška situacija, Alfonsas savo socialinio tinklalapio profilyje paviešino vaizdus, kaip jis buvo įšventintas į bajorų luomą. Vadinasi, šiuolaikinė Lietuvos bajorija nuo teismo skolų "garbingai" slepiasi po tariamu bankroto šydu? Jis turbūt įsivaizduoja, kad įstatymai jam negalioja, kaip ypatingo luomo atstovas veikiausiai jis gali kvailinti ir mus, ir valstybės institucijas, apsimesti vargšeliu, gyvendamas prabangiai", – piktinosi N.Mogučaja-Vaineikienė.

Galų paieškos Norvegijoje

Naujai iškepto bajoro Alfonso kreditorių sąraše ne tik N. ir J.Vaineikiai.

Tarp savo pinigus siekiančiųjų atgauti iš minėto asmens yra trys bankai – DNB, "Nordea Bank" Lietuvos skyrius,"Swedbank", taip pat Valstybinė mokesčių inspekcija, "Sodros" Klaipėdos skyrius, Klaipėdos teritorinė muitinė, bendrovė "Energijos skirstymo operatorius", antstolis Aleksandras Selezniovas bei saugos kompanija G4S.

Skolininkas aiškina, kad niekur nedirba ir yra išlaikomas pensininkės motinos, kurios mėnesio pajamos – vos daugiau nei pusantro šimto eurų.

Kaip vieną motyvų bankrutuoti Alfonsas nurodo nepavykusias investicijas Norvegijoje.

Suinteresuoti asmenys patys kreipėsi dėl atitinkamos informacijos pateikimo į Norvegiją ir negavo jokių duomenų, kurie patvirtintų realios veiklos, investicijų ir pajamų Norvegijoje faktą, tik duomenis, kad šioje šalyje yra registruota Alfonso individualioji įmonė.

Vaineikių atstovai, atsižvelgdami į Alfonso ir jo žmonos pareiškime nurodytą nemokumą sukėlusias priežastis, kreipėsi į Norvegijos mokesčių inspekciją dėl informacijos apie jo individualiosios įmonės nuo 2011 m. gautas pajamas ir sumokėtus mokesčius.

Norvegijos mokesčių inspekcija kol kas pateikė informaciją tik apie 2015 m. Iš jos matyti, kad tais metais jokių investicijų Alfonsas Norvegijoje nedarė ir jokios veiklos šioje šalyje nevykdė.

Detektyvai prieš savo valią

Siekdami įrodyti, kad skolininkas Alfonsas su žmona Vanda nesąžiningai mėgina įteisinti bankrotą, kreditoriai tapo savotiškais detektyvais.

Tam užteko pasižvalgyti po šių veikėjų "Facebook" profilį ir su antstoliu užfiksuoti jo turinį.

"2016 m. liepos 23 d. įrašas skelbia apie Alfonso ir jo trijų šunų kelionę valytis dantis. Kyla pagrįstų abejonių, kaip žmogus, kuris neva negauna jokių pajamų ir kurį išlaiko pensininkė mama, sugeba išlaikyti tris veislinius šunis ir katę, vežioti juos atlikti dantų valymo procedūrų?" – klausė N.Mogučaja-Vaineikienė.

Be to, internete buvo viešai skelbiami Alfonso parduodamo turto skelbimai, nors pareiškime teismui dėl fizinio bankroto nėra jokios informacijos apie už turto pardavimą Alfonso 2016 metais gautas pajamas.

Teismui pateikta įrodymų, kad per pastaruosius penkerius metus skolininkas pardavė ne vieną jam priklausanti sklypą Klaipėdos rajone.

2016 m. vasario 25 d. Alfonsas į savo "Facebook" profilį įkėlė skelbimą apie telefono "Iphone" pardavimą už 170 eurų, tą pačią dieną paskelbė, kad telefonas parduotas.

Internete taip pat yra jo skelbimas apie už 850 eurų parduodamą naudoto virtuvės baldų komplekso pardavimą.

Skelbime nurodyta, kad komplektas puikiai išlaikytas, baldai parduodami su buitine įranga ("Elektrolux"), pridedant šaldytuvą "Sharp", taip pat nurodoma pardavimo priežastis – "parduodame, nes atsirado galimybė pasikeisti į naujesnį".

Mėgavosi ir kelionėmis?

"Asmeniniame "Facebook" profilyje taip pat gausu informacijos apie Alfonso ir jo žmonos poilsines keliones į užsienio šalis, t. y. pareiškime nurodytų pajamų akivaizdžiai neatitinkančias išlaidas. Pavyzdžiui, 2016 m. sausio 11 d. jie buvo Stokholme Švedijoje, o ten buvo apsistoję "Radisson Blu Strand Hotel" viešbutyje, kuriame nakvynė kainuoja nuo 200 eurų, t. y. daugiau nei pusė sutuoktinių nurodytų mėnesinių pajamų, jeigu jas vertintume pagal teismui nurodytas pajamas", – teigė N.Mogučaja-Vaineikienė.

Kaip patys skelbėsi, 2015 m. bankroto siekianti pora ilsėjosi Tenerifės saloje, Ispanijoje, lankėsi brazilų restorane, Loro parke.

2016 metus jie taip pat sutiko prabangiai, prie vaišėmis nukrauto stalo, pasipuošę (nuotraukoje Alfonsas pozuoja su masyvia aukso grandine).

Pasak N.Mogučajos-Vaineikienės, pagal paties Alfonso savo "Facebook" profilyje viešinamą informaciją akivaizdu, kad skolų nenorintys grąžinti ir dar fizinio asmens bankroto siekiantys asmenys gyvena prabangiai ir to pernelyg neslepia.

Oficialiai jie turto neturi, galimas dalykas, jį sėkmingai perleido artimiems asmenims.

Nors teismus ir laimėjome, tačiau šansų atgauti skolas beveik neturime.

"Jie patys viešina, kaip jie prabangiai gyvena, keliauja po užsienio šalis. Jų dukra giriasi, kaip perka dovanas kaskart išleisdama po 300 eurų. Tačiau turtai perleisti tretiesiems asmenims. O mes, nors teismus ir laimėjome, tačiau šansų atgauti skolas beveik neturime. Mūsų advokatas svarsto paduoti valstybę į teismą už tai, kad sudarė tokį precedentą, nes teisiškai buvo paliktos landos šiam žmogui išsisukti nuo įsipareigojimų", – teigė N.Mogučaja-Vaineikienė.

Advokatas uždraudė kalbėti

Pats Alfonsas vakarykščiame teismo posėdyje dienraščiui lyg ir buvo pasirengęs atsakyti, kodėl negrąžina skolų kreditoriams, tačiau jo advokatas, veikiausiai supratęs, kad jo klientas gali per daug prikalbėti, buvo labai griežtas.

"Pasakykite, ačiū, viso gero. Ar jūs norite bendrauti su ja? Pasakykite, ačiū, viso gero. Palikite patalpas ir laukite manęs pirmame aukšte", – savo klientui skėlė advokatas.

Vakarykštis teismo posėdis dėl fizinio asmens bankroto iškėlimo atidėtas, nes teismas nespėjo susipažinti su išvakarėse kreditorių pateiktais papildomais dokumentais.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų