Pereiti į pagrindinį turinį

Sumaištį mieste kėlė briedžiai

2017-10-06 02:00

Žvėrys mieste neturėtų trikdyti ar gąsdinti žmonių. Tuo įsitikinęs Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos vadovas Vitalis Marozas. Trečiadienį Klaipėdoje briedę su dviem jos atžalomis nuo žūties po automobilių ratais gelbėjo visi, kas galėjo, tik ne gamtosaugininkai. Prieš vidurnaktį iš viso būrio gelbėtojų liko vienintelis žmogus.

Operacija: naktį policija užtvėrė eismą Liepų gatve, tikėtasi, kad tuomet briedžiai nebebijos mašinų keliamo triukšmo. Operacija: naktį policija užtvėrė eismą Liepų gatve, tikėtasi, kad tuomet briedžiai nebebijos mašinų keliamo triukšmo. Operacija: naktį policija užtvėrė eismą Liepų gatve, tikėtasi, kad tuomet briedžiai nebebijos mašinų keliamo triukšmo.

Per piką – į Liepų gatvę

"Mūsų nuveikimas jų labui buvo nieko neveikimas, – paaiškino V.Marozas, paklaustas, kaip trečiadienį gelbėjo briedę su dviem briedžiukais.

Laukinio žvėries patelė su mažyliais nuo ankstaus ryto kelias valandas blaškėsi vienoje judriausių uostamiesčio magistralių – Liepų gatvėje, kol buvo uždaryta įmonės teritorijoje.

Ne mažiau problemų kilo vėlų vakarą pliaupiant lietui žvėris išprašant iš tvora aptvertos įmonės valdų.

Daugybė klaipėdiečių prieš 8 val. ryto skubėjo skambinti pagalbos telefonu 112, norėdami pranešti, kad važiuojamąja gatvės dalimi ties įmonės "Gilė" klientų aptarnavimo centru geležinkelio link eina briedė su jaunikliais.

Skambinę žmonės tikino, kad gyvūnai kelia pavojų. Liepų gatvėje pakeliui į miestą buvo susidariusi automobilių kamšatis.

Dar daugiau žmonių stabdė automobilius ir telefonais fotografavo gyvūnus.

Briedžiai perėjo gatvę per pėsčiųjų perėją, tada šoko į įmonės "Viremida" nugriautų statinių plotą, ten blaškėsi, vėliau perėjo gatvę atgal.

Esama duomenų, kad briedė peršoko įmonės "Intrac" teritoriją juosiančią tvorą, vienas briedžiukas pasekė jai iš paskos, kitas liko anapus.

Briedė išėjo iš įmonės kiemo, o po poros valandų grįžo ir bandė rasti tą vietą, per kurią buvo įšokusi, bet tvora jau buvo sutaisyta.

Prieš pat 11 val. policijai pranešta, kad briedžių šeimyna uždaryta bendrovės kieme.

Pagelbėti gyvūnams bandė ir policininkai. Klaipėdos vyriausiojo policijos komisariato Operatyvaus valdymo skyriaus viršininko Virginijaus Zubausko duomenimis, pareigūnai čia užgaišo porą valandų.

Išgąsdino sirenos ir švyturėliai

V.Marozas susitarė su policininkais, kad pareigūnai vakare, sutemus, kuriam laikui uždarys eismą Liepų gatvės dalyje.

Kaip ir prognozavo gamtosaugininkas, sutemus briedė priartėjo prie įmonės vartų, atrodė, kad, vos juos atvėrus, žvėris išeis iš teritorijos ir patrauks savais keliais.

Bet tuo metu, o tai buvo prieš 21 val., į Liepų gatvę su švyturėliais ir sirenomis atskubėjo policininkai.

Išsigandusi tokių iliuminacijų ir negirdėtų garsų briedė su savo atžalomis patraukė už įmonės pastato. Čia ji ieškojo išėjimo iš aptvaro.

Akliname kiemo užkampyje gyvūnas vis stengdavosi apginti mažylius. Prisiartinti prie jo nebuvo įmanoma.

Žmonės mėgino briedę pabaidyti keldami triukšmą už tvoros, bet patelė neleido prisiartinti ir kanopomis spardė žemę, kėlė grėsmę.

Nesuprato, kas vyksta

Policininkai tuo metu ėmėsi veiksmų – automobiliams neleido išvažiuoti iš miesto ir įvažiuoti į Klaipėdą.

Patrulių rinktinės ir Kelių policijos ekipažai užtvėrė nemažą gatvės dalį prie įvažos į įmonę "Klaipėdos mediena" (Liepų g. 68 A) iki "Betono centro" (Liepų g. 85).

Vairuotojai nesuprato, kas vyksta, manė, kad policininkai vykdo reidą.

Tik privažiavę prie pat skersai gatvės stovinčio policijos automobilio ir išvydę aktyviai mojuojančius pareigūnus suko atgal. Bandymai klausti, kaip išvažiuoti iš miesto, neturėjo prasmės.

Žvarbaus vėjo šuorai, lietaus pliūpsniai ir intensyvus eismas policininkams neleido ilgai aiškinti apie situaciją.

Panašiai sutrikę buvo ir į Klaipėdą bandę įvažiuoti vairuotojai. Apie valandą pravažiuoti leista tik autobusams.

Kiaurai peršlapę pareigūnai į policijos komisariatą grįžo 21.30 val.

Tada gyvūnai dar tebebuvo įmonės "Intrac" teritorijoje.

Išvažiuodami policininkai paprašė "Nuaro" darbuotojų pranešti jiems apie briedžių išvarymo operacijos baigtį.

Tada vargu ar kas numanė, kad viskas užsitęs dar kelias valandas.

Namo grįžo po vidurnakčio

Įmonės "Intrac" serviso vadovas Nerijus Narmontas pasakojo briedžius bandęs išvaryti drauge su trimis "Nuaro" vaikinais.

Vaikus ginanti patelė galėjo pasielgti neprognozuojamai.

"Prie briedžio prieiti nebuvo įmanoma. Patelė pradėjo mus gąsdinti. Teko laukti, kol išeis iš užkaborio. Galiausiai nutipeno ant žolynėlio, prie ekskavatorių ir pradėjo ruoštis nakčiai, atsigulė. Įjungiau traktorių, maniau, pavyks ją pavaryti išėjimo link, bet gyvūnai ir vėl pasislėpė už pastato. Žmogui ten eiti būtų pavojinga, nes vaikus ginanti patelė galėjo pasielgti neprognozuojamai. Bandėme belsti į tvorą pagaliais, bet žvėris gąsdino mus, kad nelįstume prie vaikų. Taip gyvūnai ten tūnojo gal valandą. Kai viskas aprimo, visi trys briedžiai išėjo į poligoną, aš traktoriumi uždariau tą įėjimą", – vėlyvo vakaro nuotykius prisiminė N.Narmontas.

Briedė dar apie valandą sukinėjosi įmonės teritorijoje netoli vartų, bet į laisvę neskubėjo.

Galiausiai ji išpėdino per vartus. Briedžiukai paskui mamą neskubėjo. Pamačiusi, kad mažieji nesiskubina, motina grįžo.

N.Narmontas dar kartą įjungė traktorių, teko gyvūnus truputį pagąsdinti ir tik tada visi trys išėjo. Laikrodis jau rodė po vidurnakčio.

"Nuaro" vaizdo įrašas:

 

Visi trys žvėrys nuėjo palei "Klaipėdos medienos" teritoriją Garažų gatvės ir Autobusų parko link, tai yra į miesto centro pusę.

Tik tada "Intrac" darbuotojas galėjo užrakinti vartus ir įjungti signalizaciją.

"Pasijautėme spektaklio dalimi. Dieną galėjome imti bilietus už lankymą. Bet tai tik juokai. Negaliu pasakyti, kad dėl briedžių buvo sutrikdytas įmonės darbas, bet šiokių tokių nepatogumų buvo. Iš Lenkijos mums turėjo atvežti naują techniką, vilkiką krauti buvo nejauku, nesaugu, gyvūnas gina savo vaikus. Penktą valandą baigėme darbą, bet man diena baigėsi gerokai po vidurnakčio. Nedarau iš to problemos, tai buvo pirmas kartas, tikiuosi, paskutinis. Svarbu, kad briedė ir jos vaikai liko gyvi", – trečiadienio įvykius prisiminė N.Narmontas.

Gyvūnus matė ir naktį

Kur gyvūnai patraukė toliau, galima tik spėlioti.

Faktas, kad praėjus bene valandai po šių įvykių klaipėdiečiai vėl skambino bendruoju pagalbos telefonu ir prašė "Nuaro" telefono.

Buvo jau gūdi naktis, kai gyvūnų prieglaudos darbuotojams prisiskambinę žmonės teigė mieste matantys tris briedžius. Žmonėms pasakyta, kad apie šią šeimyną yra žinoma, kad nieko nereikia daryti, gyvūnams netrukdyti ir leisti jiems ramiai eiti savo keliu.

Belieka viltis, kad dar metus savo dvynukus globosianti briedė saugiai pasiekė mišką.

Apie tai vakar neturėjo žinių ne tik policija ar gyvūnų prieglaudos "Nuaras" darbuotojai, bet ir pagrindinis miesto gamtosaugininkas V.Marozas.

N.Narmontas su V.Marozu tą dieną bendravo tik telefonu. Gamtosaugininkas patarė palaikyti gyvūnus uždarytus įmonės kieme iki tamsos, o tada plačiai atverti vartus, tikintis, kad jie išeis patys.

N.Narmontas pradžioje nebuvo nusiteikęs iki sutemų laukti, kol miško gyvūnai teiksis išeiti.

"Galėjau nusispjauti, užrakinti kiemą ir kitą dieną išleisti briedžius į miesto chaosą. Vėliau geranoriškai susitarėme. Keista tik tai, kad visi plušome, tik gamtosaugininkai nepasivargino atvažiuoti", – stebėjosi įmonės atstovas.

Egzaminavo medžiotojus

V.Marozo telefonas kaito nuo skambučių nuo pat trečiadienio ryto. Tačiau tądien iki darbo dienos galo jis buvo labai užimtas – vadovavo medžiotojų egzaminų komisijai.

Kiti Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai, pasak V.Marozo, turėjo suplanuotas laisvas dienas arba ilsėjosi po reidų.

Gyvūnų instinktus ir įpročius gerai žinantis gamtosaugininkas spėjo, kad briedžių šeimyna nespėjo išeiti iš miško.

Mat būtent dabar vyksta rudeninė briedžių migracija, jie ieško saugios vietos žiemoti.

Trys milijonai lietuvių yra ne tik krepšinio, bet ir briedžių migracijos bei gelbėjimo ekspertai.

"Trys milijonai lietuvių yra ne tik krepšinio, bet ir briedžių migracijos bei gelbėjimo ekspertai. Man keisti komentarai, kad žvėris reikėjo migdyti ar pasielgti kažkaip kitaip. Iš tikrųjų nereikėjo visiškai nieko daryti, – tikino V.Marozas. – Mano darbas buvo konsultuoti. Skambino televizijos, policija, "Nuaras", atrodė, kad atsitiko pasaulio pabaiga. Aš nemačiau visiškai jokios tragedijos. Briedžiai kaip ateina, taip ir išeina, jiems tiesiog nereikia trukdyti. Tokios situacijos kartojasi kasmet, bet scenarijaus, veiksmų plano sukurti negalima. Mieste važiuojama automobiliais tik 50 kilometrų per valandą greičiu, tad yra visos galimybės saugiai sustoti. Tai mes trukdome briedžių migracijai, o ne briedžiai trukdo mums. Laukinių gyvūnų migracijos keliai susiformavo per šimtus metų."

Gamtosaugininkas reiškė padėką įmonės "Intrac" darbuotojams. Esą būtent todėl, kad jie uždarė gyvūnus įmonės kieme, jų neteko gainioti po gatves, stabdyti mašinų.

V.Marozas patikino, kad šis įvykis tapo pamoka, kaip koordinuoti veiksmus. Jis pripažino, jog didžiausia klaida, kad pats nebuvo įvykio vietoje.

Medžiotojų egzaminas baigėsi darbo dienos pabaigoje, tačiau po to gamtosaugininkas nesuskubo į pagalbą. Jis konsultavo telefonu ir labai džiaugėsi, kad viskas puikiai pavyko.

"Jei ne egzaminas, visą dieną būčiau buvęs vietoje, aiškinęs, kad nieko nedarytų, vyčiau nuo vartų, būčiau gelbėjęs briedžius, ne žmones", – pabrėžė V.Marozas.

Prieš kelerius metus Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos vadovas su talkininkais bandė išvaryti iš miesto tris jaunus briedžius ir jiems tai buvo bepasiseką, bet prieš žvėris išdygo triukšminga kompanija, juos išbaidė, ir gyvūnai išsiskaidė po kiemus. Taip operacija patyrė fiasko.

Papildyta

Pasak gyvūnų globos draugijos „Nuaras“ administratorės Gintarės Liutkuvienės, ši briedė su savo mažyliais tampa žmonių galvos skausmo priežastimi ne pirmą kartą. Bene kovo mėnesį žmonės priglaudė, kai tada atrodė, be mamos likusius du briedžiukus. Vienu metu gimę jaunikliai – retas atvejis briedžiams. Žmonės apie rastus gyvūnus pranešė „Nuarui“, netrukus gyvūnų prieglaudos darbuotojai juos paėmė.

Briedžiukai buvo dar visai maži ir nebijojo žmonių. Pamaitinę juos gyvūnų saugotojai nusprendė grąžinti į natūralią gamtą, tikintis, kad atsiras jų mama.

"Nuaro" vaizdo įrašas:

 

Mažyliai nugabenti į mišką prie Vasaros estrados. Jie ten gulėjo visą dieną iki vakaro.

„Mes atvažiuodavome kas kelias valandas patikrinti, bet iki pat vakaro vis rasdavome juos gulinčius, briedė nesirodė. Kitą rytą pamatėme labai keistą vaizdą – briedžiukų nebebuvo, o ta vieta, kur juos palikome buvo ištrypta ir ištrinta iki plikos žemės. Nutrinti buvo ir aplinkiniai medžiai. Supratome, kad briedė rado savo jauniklius ir ilgai vargo, kol panaikino žmonių kvapą. Žvėrys gali nepriimti ar net nudobti kitaip kvepiančių mažylių. Tai yra instinktai“, – pasakojo G.Liutkuvienė.

Specialistai beveik įsitikinę, kad pavasarį žmonių priglausti briedžių jaunikliai yra tie patys, kurie trečiadienį su motina vaikštinėjo Liepų gatve ir sukėlė žmonėms daug rūpesčių.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra