Klaipėdiečiams radosi vilčių mažiau mokėti už karštą vandenį, tačiau tam priešinasi miesto valdžia ir energetikai.
Apskaičiavo mažesnes kainas
Kadangi Klaipėdoje nėra karšto vandens tiekėjo, nustatytos pastovios jo kubinio metro kainos uostamiestyje nebuvo. Gyventojai už šią paslaugą atsiskaito dviem įmonėms.
Už šaltą vandenį pašildymui, jo nuotekas, karšto vandens skaitiklio priežiūrą klaipėdiečiai moka bendrovei "Klaipėdos vanduo". Už šilumos energiją, sunaudotą vandeniui pašildyti, – įmonei "Klaipėdos energija". Pastaroji namo sunaudotą šilumą paskirsto karšto vandens skaitiklio rodmenis deklaravusiems butams.
Dėl tokio skaičiavimo būdo nuo mokesčių išsisukdavo neteisingai skaitiklio duomenis nurodantys ar jų nepateikiantys vartotojai. O sąžiningai mokantys gyventojai ne kartą skundėsi, kad už kubinio metro vandens pašildymą moka didžiules sumas – 27 ar net 45 litus.
Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos skaičiavimu, klaipėdiečiai už kubinį metrą karšto vandens turėtų mokėti 18,54 lito be pridėtinės vertės mokesčio, o su pastaruoju – 19,47 lito.
Taip pat apskaičiuota kaina, atsižvelgiant į tai, kam priklauso šilumos punktai. Vartotojai, kuriems priklauso pastarieji, už karštą vandenį turėtų mokėti mažiau – 18,53 lito be pridėtinės vertės mokesčio. Namų, kuriuose esantys šilumos punktai priklauso karšto vandens tiekėjui, gyventojms mokėti tektų 18,73 lito.
"Į karšto vandens kainą įskaičiuojama šiluma, vanduo, nuotekų tvarkymas, šilumos punkto amortizacija, jei pastarasis priklauso tiekėjui", – tvirtino Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos Šilumos skyriaus vedėjas Antanas Katinas.
Įmonė "Klaipėdos energija" pagal metodiką buvo suskaičiavusi mažesnę karšto vandens kainą – 16,69 arba 16,86 lito be pridėtinės vertės mokesčio.
Savivaldybė – prieš
Nauja karšto vandens kaina uostamiestyje įsigalios, jei šiandien jai pritars komisija. Klaipėdos valdžia ir įmonė "Klaipėdos energija" nesutinka su ja. Meras komisijai išsiuntė prašymą, kad nebūtų nustatytos pastovios kainos.
"Klaipėdoje yra kitokia sistema. Kadangi nėra karšto vandens tiekėjo, negali būti nustatyta fiksuota kubinio metro kaina. Komisija bando vienašališkai pakeisti sistemą", – tvirtino mero pavaduotoja Judita Simonavičiūtė.
Pasak vicemerės, komisija neturėtų drumsti karšto vandens kainos, nes taip, kaip dabar Klaipėdoje, ji apskaičiuojama Latvijoje ir kitose Europos valstybėse.
Vartotojai galėtų rinktis
A.Katinas aiškino, jog patvirtinti kubinio metro karšto vandens kainą būtina. Šilumos ūkio įstatyme numatyta, kad jos tiekimas yra konkurencinė veikla.
"Klaipėdoje nėra karšto vandens tiekėjo. Tačiau teikiamos Šilumos ūkio įstatymo pataisos, kad kur nėra pastarojo – įpareigoti šilumos tiekimo įmones tapti juo", – aiškino skyriaus vedėjas.
Anot A.Katino, patvirtinus kainas, vartotojai galėtų pasižiūrėti, kiek turėtų mokėti už karštą vandenį, esant jo tiekėjui, įvertinti, kas jiems geriau ir pasirinkti karšto vandens tiekimo būdą.
"Priverstinai gyventojui karšto vandens tiekėjo negalima įpiršti. Vartotojas gali likti ir prie senos sistemos. Tačiau, jei gyventojai norėtų pereiti prie karšto vandens tiekėjo, įmonė "Klaipėdos energija" privalėtų sutikti. Tą padaryti bendrovę įpareigoja įstatymas", – pabrėžė skyriaus vedėjas.
Pasirinkti karšto vandens tiekėją galėtų ne atskiras vartotojas, o visas namas ar bendrija. Jie turėtų kreiptis į įmonę "Klaipėdos energija" su prašymu.
Energetikai nekomentuoja
A.Katino nuomone, paskyrus karšto vandens tiekėja įmonę "Klaipėdos energija", atsirastų daugiau tvarkos. Bendrovė privalėtų tikrinti karšto vandens skaitiklius, kaip vartotojai deklaruoja duomenis. Tai vienas iš būdų pagerinti jų deklaraciją. Dar Klaipėdoje skaitiklių priežiūra privalo rūpintis įmonė "Klaipėdos vanduo".
"Įstatymas leidžia, kad namo suvartota šiluma būtų padalyta gyventojams. Išdalijama ir ta energija, kuri sunaudojama pašildyti "vogtam" vandeniui. Karšto vandens tiekėjas privalo ir tikrinti skaitiklius, duomenų deklaravimą, o tai sunkus darbas, nes ne visi vartotojai įsileidžia į butus. Dėl to įmonė "Klaipėdos energija" nelabai nori tapti karšto vandens tiekėja", – tvirtino vedėjas.
A.Katinui keista pasirodė ir tai, kad miesto savivaldybė nėra suinteresuota, jog būtų nustatyta kaina ir gyventojai patys galėtų pasirinkti vandens tiekimo būdą.
Įmonės "Klaipėdos energija" direktoriaus pavaduotojas Juozas Kregždys atsisakė komentuoti situaciją: "Kalbėti šia tema anksti. Niekas dar neišsisprendė, niekas neaišku. Kalbame su komisija. Klaipėdoje nėra karšto vandens tiekėjo. Nesame ir mes pasiruošę. Reikėtų daug ką pertvarkyti. Be to, komisijos suskaičiuotos kainos pagal mus per mažos. Neįskaičiuotos visos sąnaudos".
Naujausi komentarai