Klaipėdoje šiemet būta daugiau socialinę paramą gaunančių, tačiau ja neteisėtai besinaudojančių, asmenų. Jiems nepriklausančių pinigų trokštantieji slepia įvairius dalykus – neteisėtas pajamas, meluoja apie šeimos sudėtį, savo veiklą, užimtumą.
Nuolatinis procesas
Savivaldybėms pačioms ėmus skirstyti socialines išmokas kartu pradėta vykdyti ir jas gaunančiųjų kontrolė.
"Procesas vyksta nuolat. Nepasakyčiau, kad jis yra baisus. Jis tiesiog egzistuoja", – patikino Klaipėdos savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Audronė Liesytė.
Anot jo, šiemet, palyginti su praėjusiais metais, itin didelių pokyčių nematyti. Vis dėlto, per 10 šių metų mėnesių neteisėtai paramą gaunančiųjų nustatyta daugiau nei per praėjusių metų 11 mėnesių.
Apgavikų – daugiau
Šiemet dėl galbūt neteisėtai gaunamos paramos surengta 618 tikrinimų. Per mėnesį aplankomi maždaug 62 gavėjai.
Įtarimai pasitvirtino net 64 proc. atvejų – 394 asmenys išmokas gaudavo neteisėtai. Jiems paramos teikimas nutrauktas.
Praėjusiais metais per 11 mėnesių patikrinta 650 asmenų, iš jų 50 proc. rizika pasitvirtino.
Šiais metais, palyginti su praėjusiais, patikrinimų skaičius išaugo 5 proc.
Paramą nutraukia
Tikrinimų metu vertinamos bėdžių gyvenimo sąlygos, domimasi, ar jie negauna neteisėtų pajamų, dovanų, neslepia vykdomos veiklos, nemeluoja dėl šeimos sudėties ir kitų panašių dalykų.
Pašnekovės teigimu, savivaldybės atstovai paramos gavėjų tikrinimus rengia pagal savo turimą informaciją. Ji taip taip gaunama iš Valstybinės mokesčių inspekcijos, neretai informatoriais tampa ir patys klaipėdiečiai.
Anot skyriaus vedėjos, neteisėtai paramą gaunantieji į žinią, jog yra įtariami, reaguoja įvairiai.
"Visko būna – vyksta ginčas, mūsų įrodymams reikia objektyvių paaiškinimų. Visais atvejais savo surinktus įrodymus mes teikiame žmogui ir prašome paaiškinimo. Bausti nebaudžiame, tik nebeskiriame pinigų. Jeigu žmogui nepriklauso, neteisėtai nedovanojame", – teigė A.Liesytė.
Tikrina ir prieš skiriant
Dažniausiai tokie nelegalūs paramų gavėjai slepia įvairius pajamų šaltinius – neteisėtas pajamas, dovanas, lėšas, gaunamas iš butų ar žemės nuomos, meluoja, jog gyvena vieni, o iš tiesų dienas savame lizdelyje leidžia drauge su sugyventiniu.
Pašnekovės teigimu, tai, kad vieną kartą bėdžius buvo sučiuptas neteisėtai gaunantis socialinę paramą, nereiškia, kad jis praranda teisę ją gauti vėliau.
"Praėjus kažkiek laiko, jeigu žmogus yra remtinas, jis paramą ir gaus. Tai nėra negrįžtamas procesas", – patikino vedėja.
Patikra atliekama ir dar prieš skiriant paramą – domimasi, ar žmogus nevaldo brangaus turto, nėra sukaupęs didelių santaupų. Todėl esą situacija, jog darbo netekęs milijonierius gaus socialinę paramą, neįmanoma.
Naujausi komentarai