Argumentas – peržiūrų skaičius?
Už šį siūlymą pasirašė 927 piliečiai. Peticijos autoriai pažymėjo, kad parašai bus renkami iki liepos 23 d.
Peticijos autoriai Mogiliovo gatvės pavadinimo prašo nekeisti išdėstydami savo argumentus.
"Mogiliovo mikrorajonas įrašytas dainose, pasakojimuose, žmonių atmintyje ir vis dar yra garsiai įvardijamas kaip neatskiriama kultūrinė dalis. Mogiliovo gatvė daugeliui jaunų žmonių asocijuojasi su hiphopo atlikėjais ir grafičių artistais bei daugeliu kitų menininkų ir sportininkų, kuriems tai – jų istorijos dalis. Pakeisdami pavadinimą, sunaikinsite mūsų identitetą – mes didžiuojamės užaugę M.O.G", – rašoma peticijos tekste.
Apie identitetą prabilę jaunuoliai tiesiai nekalba, kad turi tam tikrų užmačių.
"Užtenka atsidaryti "YouTube" platformą, suvesti paieškoje "mogiliovas", ir visi kylantys klausimai bus atsakyti. Mes turime kūrinių, kurie perklausyti po 3 milijonus kartų! Tai fenomenalus reiškinys visoje Lietuvoje ir nėra antros tokios gatvės", – argumentą pateikė peticijos iniciatoriai, pasirašę "MOG4LIFE" slapyvardžiu.
Autoriai veikiausiai turėjo omenyje kūrinį "Gatvės", skelbtą "YouTube" platformoje.
"Kaip musės prie šūdo"
Apie mikrorajoną, kuriame gyvena, hiphopo kūrėjas dainuoja mįslingais žodžiais, į kuriuos įterpta ir svetimybių, barbarizmų bei nemažai slaviškų keiksmažodžių.
"Toks pat rajonas, nepakito netgi biznis. Čia – viskas po senovei, laimė vis dar stumdoma. Po 31-osios baimės prisirišti greitai nebelieka. Ir nieko tokio, kad net malalietkos išsišiepę. Čia tau ne hitas apie hiphopą ir grafitį", – dainuoja kūrinio autorius.
Peticijoje akcentuota, kad Mogiliovo gatvės pavadinimo išsaugojimo reikia dėl hiphopo kultūros, o minėtoje dainoje apie kultūrą dainuojama kiek kitaip – "prilipome prie šios kultūros kaip musės prie šūdo".
Vaizdo klipe įamžinti Mogiliovo gatvės naktiniai vaizdai, kurie žiūrovams gali pasirodyti ir kaip gana nykūs ar net primenantys komunalinį sovietmetį.
"Šitos gatvės alsuoja, nepaisant to, ką sakot. Mogiliovas gyvas", – dainuoja kūrinio autorius.
Vaizdo klipas baigiasi tuo, kad atlikėjas iškelia prieš kamerą vidurinį pirštą.
Ketvirtadienį buvo galima užfiksuoti, kad "YouTube" platformoje šis klipas peržiūrėtas 2 955 589 kartus.
Jiems tos trys raidės kažkokios šventos, turinčios kažkokią paslėptą, stebuklingą reikšmę.
Atakuoja skambučiais
Su Baltarusijos miestu Mogiliovu bei Rusijos miestais Kaliningradu ir Čerepovecu uostamiesčio politikai, nepaisydami ilgametės partnerystės, bendradarbiavimo sutartis nutraukė, kai tik Rusijos kariauna užpuolė Ukrainą.
Tačiau kokį vardą vertėtų suteikti šiai gatvei, iki šiol nėra apsispręsta.
"Mane tas "Mogas" atakuoja ne pirma diena. Skambinėja kultūringas vaikinas iš Vokietijos. Jis pateikė savo argumentus, aiškindamas, kad "Mog" yra kažkokia jų subkultūra. Jie yra prieš gatvės pavadinimo keitimą. Tačiau bediskutuojant vadinamoji "Mog" bendruomenė išsakė, kad norėtų pati pasiūlyti gatvės pavadinimą. Pavyzdžiui, minimas kaimo Mogiškės pavadinimas. Jiems tos trys raidės kažkokios šventos, turinčios kažkokią paslėptą, stebuklingą reikšmę", – aiškino Klaipėdos vicemeras Arvydas Cesiulis, kuris yra Žymių žmonių, istorinių datų, įvykių įamžinimo ir gatvių pavadinimų suteikimo komisijos pirmininkas.
Perspektyva: A.Cesiulis tikino, kad, miesto tarybos komitetams atmetus Žardės gatvės pavadinimo siūlymą, komisija laukia naujų iniciatyvų. Vytauto Liaudanskio nuotr.
Kokie interesai?
A.Cesiulis jaunimo atstovui išaiškino, kad tokių argumentų nepakanka.
"Turime laikytis tam tikrų procedūrų. Pirmiausia turi būti pateiktas alternatyvus pavadinimo siūlymas. Jei nusprendėme keisti Mogiliovo gatvės pavadinimą, tegul teikia siūlymą įprastine tvarka. Gal kiti taip pat teiks, vadinasi, siūlymas turi konkuruoti su visais kitais", – paaiškino A.Cesiulis.
Kadangi jaunimo atstovai, rinkdami parašus, akcentavo, kad Mogiliovo gatvės pavadinimas jiems svarbus dėl to, kad "YuoTube" kanale su Mogiliovo gatve susijęs įrašas surinko daug peržiūrų, panašu, kad tai susiję su konkretaus dainų autoriaus žinomumu.
Tačiau šis argumentas liečia privatų kūrėją, kuris siekia asmeninės naudos – savo kūrinio žinomumo interneto platformoje. Galbūt tai gali būti traktuojama kaip muzikos verslo, paprastai ir paremto sklaida, klausimas, o tai jau neturi nieko bendro su visuomeniniu interesu.
"Negaliu atsakyti, ar tai fenomenalus reiškinys, neklausiau tos muzikos. Mes visi suprantame, kodėl keičiame gatvės pavadinimą. Yra toks miesto tarybos nutarimas – jokių formalių ir draugiškų ryšių su Mogiliovo miestu nebėra, todėl ir keičiame. Ne tik Mogiliovo, bet ir kitus pavadinimus. Tai yra Klaipėdos visuomenės ir miesto valdžios pozicijos išreiškimas. Ir tai neturi nieko bendro su privačiais interesais. Mes kalbame apie viešą lygmenį", – pastebėjo A.Cesiulis.
Atgal negrįš
A.Cesiulis priminė, kad Mogiliovo gatvės šalininkams vertėtų žinoti, jog Klaipėdos savivaldybėje veikia dar ir Peticijų komisija.
"Komisija, gavusi kreipimąsi, svarsto, ar jis turi peticijos požymių, ar ne. Jei komisija pripažįsta, kad peticija yra rimta, klausimas persikelia į kitą lygmenį – į miesto tarybos lygmenį. Tada jau taryba svarsto peticijos esmę", – paaiškino A.Cesiulis.
Tačiau vicemeras akcentavo, kad peticijos turinys turi atitikti viešuosius interesus, o ne kažkieno privataus verslo ar privataus suinteresuotumo lygmenį.
"Tai gali būti žmonių grupės interesas, bet ne verslo. Kalbame apie žmonių grupės saviraiškos teisę. Parašų skaičius čia nelabai daug ką sprendžia. Juk gali būti pririnkta dešimtys tūkstančių parašų už laisvę narkotikams", – sakė A.Cesiulis.
Klaipėdai apsisprendus mieste naikinti Mogiliovo gatvės pavadinimą, A.Cesiulis siūlė vietoje netrypčioti.
"O ir atgal nėra ko grįžti. Pavadinimas bus keičiamas. O siūlyti naujus niekas nedraudžia. Buvo atsiradęs siūlymas gatvę pervadinti Žardės vardu. Tačiau toks pavadinimas gali sukelti tam tikros painiavos", – paaiškino A.Cesiulis.
Išspręs iki rudens
Iš tiesų iš pradžių buvo pateikti net keli siūlymai – ne tik Žardės pavadinimas.
Klaipėdietė Seimo narė Ligita Girskienė komisijai pasiūlė Mogiliovo gatvę pavadinti kapitono Liudviko Stulpino vardu.
Siūlymas keisti pavadinimą į Žardės sukėlė diskusiją – mieste yra Žardininkų, yra Žardupės gatvės, todėl apsispręsta, kad bus tik dar daugiau painiavos, jei mieste atsiras trečia panašiai skambanti gatvė.
Kol kas Žymių žmonių, istorinių datų, įvykių įamžinimo ir gatvių pavadinimų suteikimo komisija posėdžio nėra numačiusi. Kada ji žada rinktis, taip pat dar nėra aišku.
"Nemanau, kad iki rudens užtruksime. Pavadinimus gali siūlyti istorikai. Kaip išsivynios šis reikalas, neturiu jokio supratimo. Yra įvairių variacijų. Bet ilgai žaisti nebegalima, nors mums kažkaip nelabai sekasi dėl tų pavadinimų", – pastebėjo A.Cesiulis.
Teigiama, kad Mogiliovo gatvėje yra apie 500 butų ir įsikūrę apie 100 juridinių asmenų.
Naujausi komentarai