Vieni – taupo, kiti – naikina Pereiti į pagrindinį turinį

Vieni – taupo, kiti – naikina

2008-11-18 09:00
Vieni – taupo, kiti – naikina
Vieni – taupo, kiti – naikina / Klaipėdos teritorinės muitinės nuotr. Teisingumas: suklastoję televizorių pultelių prekės ženklą, kinai pasmerkė juos sunaikinimui po traktorių ratais.

Valdžiai skelbiant taupymo vajų, akis bado neracionalus konfiskuotų daiktų likimas. Užuot panaudojusi, valstybė juos naikina ir už tai dar privalo sumokėti.

Konfiskuoja ir drabužių, ir kvepalų

Kalnai kontrabandinių rūkalų, šimtai litrų stipriųjų gėrimų, pagamintų užsienio gamyklose, dideli kiekiai falsifikuotų batų, drabužių, žaislų, rankinių, kompaktinių plokštelių, motorolerių, kvepalų, televizorių pultelių. Sunku ir išvardyti visą turtą, kurį pareigūnai konfiskuoja.

Tačiau tik mažoji dalis jo panaudojama. Visa kita sunaikinama.
Klaipėdos apskrities policijos Ekonominių nusikaltimų tyrimo (ENTT) tarnybos viršininkas Silvijus Baranauskas teigė, kad čia esama paradokso – valstybė turi sumokėti už tai, kad būtų vykdomi įstatymai.

Cigaretės skrieja į ugnį

Pastaraisiais metais bene didžiausią procentą kontrabandinių prekių sudaro rūkalai. Vienintelis būdas jų atsikratyti – deginti. Artimiausia Klaipėdai bei Pagėgiams rūkalų utilizavimo licenciją turinti įmonė yra Kretingos šilumos tinklai. Kretingiškių būstai šildomi kūrenant medieną.

Šios įmonės vadovas Jonas Barzdys tikino, kad dėl to, jog kartu su įprastu kuru deginamos konfiskuotos cigaretės, kretingiškiams šildymas neatpinga.

"Į pakurą kartu su pjuvenomis metami rūkalai. Tačiau su jais vienas vargas. Mat nuo tabako pakurose mažėja temperatūra, ir gyventojai, užuot gavę 65 laipsnių karščio vandenį, sulaukia jo pora laipsnių vėsesnio. Mums deginti cigaretes yra nemažas rūpestis, – aiškino J.Barzdys.

Pasak jo, konfiskuoti tabako gaminiai sudaro vos 0,1 proc. viso Kretingos šilumos tinklų sunaudojamo kuro, todėl šio miesto gyventojai už šildymą mokės nė kiek ne mažiau nei kitų miestų žmonės.

Degtinę išpylė sąvartyne

Dar įdomiau elgiamasi su konfiskuotais stipriaisiais gėrimais. Kaimuose, kur neretai policininkams įkliūna naminės degtinės gamintojai, žmonės yra matę girtų varlių, nes raugas paprastai išpilamas bet kur.

Ši "produkcija" siunčiama tirti, o paskui su konfiskuotais, dažniausiai iš Kaliningrado atvežtais stipriaisiais gėrimais, pilami į dideles statines.
Visi šie skysčiai dar neseniai būdavo vežami į Kalotės sąvartyną ir, dideliam vietos pašiūrių gyventojų liūdesiui, išpilami.

Pultelius traiškė volas

Prabangiais prekių ženklais padabinti, bet atsiradę Kinijoje bei kitose Azijos šalyse falsifikatai pirmiausiai patenka į specialistų rankas. Šie dažniausiai paskelbia verdiktą – sunaikinti.

Taip presais, traktorių vikšrais bei metalo smulkinimo mašinose sunaikinami puikiai veikiantys daiktai.

Klaipėdos teritorinės muitinės atstovė spaudai Rasa Rentauskienė pasakojo, kad šiemet atliekų perdirbimo įmonėje "Kuusakoski" į metalo smulkinimo mašiną pateko 56 dviračiai mini motoroleriai. Ant kiekvieno jų puikavosi "Yamaha", "Honda", "Marlboro" ženklai. Po kelių minučių mašina juos pavertė metalo drožlėmis.

Panašiai sunaikintos ir popieriaus skautėmis virto 12 840 japoniškų kortų komplektų.
Šiemet spalį traktorius sutraiškė, o gatvių asfaltavimo volas visiškai likvidavo keturis tūkstančius televizorių nuotolinio valdymo pultelių. Mat šie buvo pagaminti pažeidžiant intelektinės nuosavybės teises. Septyniais tūkstančiais litų įvertinti pulteliai buvo skirti Rusijos rinkai.

Sunaikinti ir 100 tūkst. litų vertinti 31 tūkst. buteliukų parfumerijos gaminių klastočių.
"Suklastotus įrašus kompaktinėse plokštelėse paprasčiausiai subraižome ir išmetame į plastmasės konteinerius", – pasakojo S.Baranauskas.

Degalų į bakus nepila

Praėjusios savaitės pabaigoje Valstybinės mokesčių inspekcijos pareigūnai pranešė Kretingos rajone, šalia kelio Kretinga–Salantai esančioje sodyboje aptikę nelegalią degalinę. Čia rasta ir konfiskuota apie trys tonos degalų, kuriais prekiauta nelegaliai.
Pareigūnai suskaičiavo, kad 47 įvairaus dydžio metalinėse ir plastiko statinėse bei talpose buvo laikoma 2 555 litrai benzino ir 800 litrų dyzelino, skirto parduoti. Sodybos šeimininkas neturėjo jokių degalų įsigijimo dokumentų teisindamasis, kad juos esą perka Pagėgiuose iš vyriškio, pažįstamo tik iš matymo. Jis prisipažino pardavinėjęs vidutiniškai po 2 litus 60 centų už litrą benzino, litras dyzelino kainavo dešimčia centų brangiau.

Nors daugybė žmonių pirko ir pylė šiuos degalus į savo automobilių bakus, dar nežinia, koks bus šio benzino ir dyzelino likimas. Dar prieš keletą metų didžioji dalis konfiskuotų degalų būdavo skiriama policijos automobiliams.

Tyrimai brangesni už prekę

Pasak ENTT pareigūno Arūno Užkuro, jau kuris laikas institucijos susirašinėja, bet vis nenusprendžia, kur panaudoti konfiskuotus degalus.

Policija, neturėdama vietos, kur laikyti konfiskuotus degalus, priversta prašyti verslininkų, kad šie geranoriškai juos palaikytų savo sandėliuose.

A.Užkuras tikino, kad dalis konfiskuotų degalų paliekama saugoti patiems pažeidėjams.
"Talpos su degalais aprašomos, plombuojamos ir paliekamos pas asmenį, kuris buvo neteisėtai tuos degalus įsigijęs. Be to, patys pažeidėjai įpareigojami ne tik laikyti, bet ir saugoti jiems nebepriklausančius degalus", – dėstė pareigūnas.

2007 metais Klaipėdos ENTT pareigūnai konfiskavo 2960 litrų, šiemet – 2460 litrų degalų.

Parduoti galima tik tuos gaminius, kurių žinomi kokybės parametrai. Vienos talpos mėginio kokybės nustatymas kainuoja 2400 litų.

Tad įteisinti konfiskuotusdegalus kainuotų kur kas brangiau, nei būtų įmanoma gauti pinigų juos pardavus. Tiesa, įstatymas leidžia iki 800 litrų degalų naudoti valstybės nustatytų įstaigų reikmėms.

Klaipėdos teritorinė muitinė

Konfiskavo cigarečių:

2007 m. – 6 626 700 vnt. (331 335 pakeliai) už 804 210 Lt;
2008 m. – 9 857 331 vnt. cigarečių (492 866 pakeliai) už beveik 2 mln. Lt.

Konfiskavo alkoholinių gėrimų:

2007 m. – 234 litrai, įvertinti 3 673 Lt;
2008 m. – 972 litrai, įvertinti 31 937 Lt.

Konfiskavo degalų:

2007 m. – 850 litrų, įvertintų apie 3 400 Lt;
2008m. – 1500 litrų, įvertintų apie 6 tūkst. Lt.

Vaistų ir maisto papildų:

2007 m. – už 392 436 Lt;
2008 m. – už 3 311 Lt.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų