Ketvirtadienį prasidedantis ir keturias dienas uostamiestyje vyksiantis 8-asis folkloro festivalis „Parbėg laivelis“ sulauks labai įdomių svečių iš užsienio.
Jau rytoj Klaipėdos senamiestį pasieks uostamiesčio savivaldybės Etnokultūros centro kas antri metai rengiamas ir jau tradiciniu bei tarptautiniu tapęs folkloro festivalis „Parbėg laivelis“.
Šiemet į jį suvažiuos 25 daugiau ar mažiau pažįstami patys šauniausi folkloro kolektyvai iš visų Lietuvos regionų, taip pat jau renkasi Klaipėdoje dar nematyti ir negirdėti tradicinės kultūros puoselėtojai iš Meksikos, Bosnijos ir Hercegovinos, Belgijos bei Lenkijos. Kas jie?..
Meksikiečių „Tsasna” stebins instrumentų įvairove
Tradicinės instrumentinės muzikos grupė „Tsasna” (vad. Manuel Mendez Alonzo) atvyko iš „angelų miestu” Meksikoje anksčiau vadintos Pueblos.
Pasak legendos, angelai nubraižė tiesias gatves, kad mieste niekas nepasiklystų. Instrumentinės muzikos grupė puoselėja tradicinį Meksikos muzikinį žanrą, vadinamą „son“. Tai Meksikos, Ispanijos ir Afrikos muzikos mišinys. Šis muzikinis stilius turi savo ypatingą repertuarą, kuris atliekamas savitais muzikiniais instrumentais.
Grupė „Tsasna” suteiks galimybę klaipėdiečiams bei miesto svečiams ne tik pasiklausyti tradicinės Meksikos muzikos, bet ir susipažinti su muzikos instrumentų, kuriais grojama tik toje šalyje, įvairove.
Belgų „De Krekels” – flamandų vėliavnešiai
Iš Belgijos atvykstanti folklorinio meno grupė „De Krekels” (vad. Walter Casteels) yra flamandų folkloro bei vėliavnešių tradicijų tęsėjai, susibūrę 1973-iaisiais Bonheideno mieste. Bonheidenas yra įsikūręs Flandrijoje – t.y. olandiškai kalbančioje Belgijos dalyje. Ansamblio pavadinimo kilmė yra užkoduota senoje Bonheideno liaudies dainoje „De Krekels van Bonhei”. Žodis „krekels“, išvertus į lietuvių kalbą, reiškia „svirpliai“.
Nuo 1973 m. ansamblis išaugo į susivienijimą, kuriame yra apie 200 narių ir keturi amžiaus pogrupiai, pradedant nuo šešerių metų.
Per 37 gyvavimo metus ansamblis dalyvavo daugelyje tarptautinių festivalių Olandijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Didžiojoje Britanijoje, Švedijoje, Austrijoje, Šveicarijoje, Ispanijoje, Portugalijoje, Vengrijoje, Bulgarijoje, Graikijoje, Turkijoje, Tunise, Izraelyje, Kanadoje, JAV ir kitose šalyse.
Turtingas ansamblio instrumentarijus: dūdelės, cimbolai, fleita, smuikas, akordeonas ir t.t. Kolektyvo programos pagrindą sudaro flamandiški liaudies šokiai bei vėliavnešių pasirodymai.
Vėliavnešių tradicija, datuojama nuo viduramžių. Tai labai vizuali ir atraktyvi kolektyvo programos dalis. Ansamblis „De Krekels” visuomet pasirodo su tradiciniais kostiumais, pritaikytais tam tikram šokiui. Tarptautiniuose festivaliuose dažniausiai dalyvauja ansamblio nariai nuo 16 iki 30 metų. Dėl jaunatviško jų entuziazmo ansamblio pasirodymai dinamiški ir patrauklūs.
„Bosiljak“ populiarina serbų kultūrą
Kolektyvas „Bosiljak“ (vad. Stana Nagradic) – iš Bosnijos ir Hercegovinos Derventos miesto. Šis ansamblis priklauso muzikinei bendruomenei, kuri savo veiklą pradėjo 1995-aisiais ir turi apie 200 dalyvių, puoselėjančių serbų tradicijas ir folklorą. „Bosiljak“ gyvavimo metais jau keli tūkstančiai jaunų žmonių dalyvavo jo veikloje.
Kolektyvas jau yra pristatęs savo tradicinę programą ir kultūrinį paveldą buvusios Jugoslavijos, Italijos, Šveicarijos, Prancūzijos, Vokietijos, Vengrijos, Austrijos, Bulgarijos, Rumunijos ir Graikijos scenose. Bendruomenė aktyviai dalyvauja įvairiuose folkloro festivaliuose ir pačioje Bosnijoje ir Hercogovinoje, ir užsienio šalyse. „Bosiljak“ muzikines programas stebėjo daugiau nei milijonas pasaulio gyventojų. Europiniame serbiško folkloro festivalyje, vykusiame 2000-aisiais Lince, „Bosiljak“ buvo pripažinta geriausia meno ir kultūros organizacija visoje Europoje. Ji taip pat laimėjo auksinį Serbijos neprofesionalų asociacijos garbės ženklą. 1996 m. organizacijos vaikų ansamblis buvo išrinktas geriausiu ansambliu Srpskos Respublikoje. Taip pat Tesliko autentiškos folkloro kūrybos asamblėjoje 2002 m. bei 2004 ir 2009 m. folkloro ansamblių asamblėjoje „Zlatni opanak”, „Bosiljak“ tapo geriausiu Srpsko Respublikos ansambliu Serbijoje.
Per 15 metų „Bosiljak“ surengė per 900 koncertų daugiau nei 800 tūkstančiams žiūrovų.
Lenkų „Marguzanie“ turtinga tautiniais kostiumais
Folkloro grupė „Marguzanie“ (vad. Krystyna Mikociak) iš Lenkijos gyvuoja nuo 1984-ųjų. Grupę sudaro 40 narių, kurių amžius – nuo 16 iki 25 metų.
„Marguzanie“ reprezentuoja Lodogowice regiono (Lenkijos aukštumų) kultūrą ir tradicijas. Ansamblyje – aštuoni muzikantai ir per 30 šokėjų. Per visą meninę karjerą jis surengė apie 700 šokių koncertų ir per 900 folkloro grupės, choro ir giesmių atlikėjų koncertų visoje Lenkijoje ir kitose Europos šalyse – Slovakijoje, Austrijoje, Ukrainoje, Turkijoje, Italijoje, Švedijoje, Vengrijoje, Vokietijoje, Bulgarijoje, Prancūzijoje bei Kroatijoje.
„Marguzanie“ pasirodymai primena vaidinimus, kuriuose susipina Żywieco kalniečių bei Krokuvos regiono dainos ir šokiai.
Ši lenkų folkloro grupė pasirodo išsidabinusi skirtingais drabužiais – geriausiais Żywieco kalniečių kostiumais, Żywieco buržuazijos ir Krokuvos krašto tradiciniai rūbais. Ansamblis taip pat turi didelę kolekciją kitų kostiumų ir tradicinių daiktų.
Ruošdamasi į Klaipėdą „Marguzanie“ įsidėjo didelę kostiumų kolekciją, su kuria festivalio „Parbėg laivelis“ publika galės susipažinti penktadienį ir šeštadienį per Etnokultūros centre vyksiančias tautinio kostiumo kūrybines dirbtuves bei renginio svečių koncertus.
Festivalio svečiai iš užsienio bendrą koncertą surengs sekmadienį Klaipėdos meno kieme.
Naujausi komentarai