Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) antradienį atmetė 14 metų kalėti už dvi itin žiaurias žmogžudystes nuteisto Algirdo Geležiaus kasacinį skundą dėl jam paskelbto nuosprendžio.
„Teisėjų kolegija mano, kad apeliacinės instancijos teismas, pripažindamas A.Geležių kaltu nužudžius du žmones, išsamiai ir nešališkai ištyrė visas bylos aplinkybes, tinkamai įvertino surinktus įrodymus. Teismas pagrįstai patikėjo G.M. ir G.S. parodymais, duotais ikiteisminio tyrimo teisėjui, ir kitais parodymais, duotais ikiteisminio tyrimo metu. G.M. ir G.S. parodymai dėl esminių nužudymo aplinkybių sutampa, o jų teisingumą patvirtina kiti įrodymai“, - rašoma LAT nutartyje atmesti A.Geležiaus skundą.
Joje taip pat konstatuota, kad teismo apkaltinamasis nuosprendis grindžiamas patikimais įrodymais, kurių pakanka neginčijamai išvadai apie asmens kaltumą.
LAT nutartis yra galutinė ir neskundžiama.
Buvęs Kalvarijos savivaldybės tarybos narys A.Geležius, kuris paskelbtas vienu ieškomiausiu asmeniu, nepasirodė teisme. Lietuvos policija yra sudariusi labiausiai ieškomų asmenų sąrašą - tarp aštuonių labiausiai ieškomų įtariamųjų yra ir A.Geležiaus pavardė. Policija skelbia, kad 39 metų A.Geležius nuo pernai gruodžio 11 dienos ieškomas už nužudymus. Jo paiešką vykdo Lietuvos kriminalinės policijos biuras.
Lietuvos apeliacinis teismas praėjusių metų lapkričio 27 dieną buvusį liberaldemokratą A.Geležių pripažino kaltu dėl dviejų žmonių nužudymo ir nuteisė kalėti 14 metų. Išgirdęs nuosprendį A.Geležius pasislėpė, policija paskelbė jo paiešką.
A.Geležiaus kasacinis skundas teisme gautas sausio 23 dieną. Jis prašė nuosprendį panaikinti ir palikti Kauno apygardos teismo 2009 metų vasario 2 dienos nuosprendį arba taikyti senatį ir procesą nutraukti.
Kasaciniame skunde teigiama, kad paskelbtas apkaltinamasis nuosprendis nepagrįstas, liudytojų parodymai prieštaringi, nėra neabejotinų duomenų apie dviejų vyrų mirties faktą.
LAT posėdyje dalyvavusi A.Geležiaus advokatė Andželika Vosyliūtė sakė, kad senatis nužudymo byloje suėjo dar 2004 metais. Gynėja prašė tenkinti jos kliento kasacinį skundą ir atsižvelgti į tai, kad jis anksčiau nebuvo teistas, turi aukštąjį išsilavinimą, augina keturis mažamečius vaikus, dirba, dėl sveikatos būklės nuolat gydosi ligoninėse.
Buvęs Kalvarijos tarybos narys, vadovavęs miestelio Liberalų demokratų partijos skyriui, iki dingdamas vertėsi automobilių prekyba ir pirmininkavo Marijampolės apskrities bokso federacijai. A.Geležius niekuomet neprisipažino 1994-ųjų pavasarį nužudęs kalvarijiečius 23 metų Raimondą Akelį ir 20-metį Zenių Valinčių.
Bylos duomenimis, minėti vyrai neva iš A.Geležiaus motinos namo pavogė 14-16 tūkst. litų. Egzekucija jiems įvykdyta miške. Nužudytųjų kūnai iki šiol nerasti.
Ginklas, kuriuo buvo nužudyti du jauni vyrai, nenustatytas. Ežere rastas revolveris, tačiau jis buvo užtaisytas penkiais šoviniais, ekspertai nustatė, kad iš jo nebuvo šaudyta.
Apeliacinio teismo nuosprendžiu buvo iš dalies patenkinti ir dviejų nukentėjusiųjų ieškiniai, joms priteista po 150 tūkst. litų neturtinei žalai atlyginti. Teismas konstatavo, kad nukentėjusiųjų prašytų 1 mln. ir 0,5 mln. litų priteisimas prieštarautų teismų praktikai, protingumo kriterijams.
Be to, A.Geležius Lietuvos apeliacinio teismo nuosprendžiu nuteistas ir už tai, kad 2006 metais, būdamas areštinėje, tiesiogiai pasiūlė ir pažadėjo duoti 20 tūkst. litų kyšį valstybės tarnautojui, kad šis nevykdytų aktyvių bylos tyrimo veiksmų ir padėtų pakeisti kardomąją priemonę švelnesne - būdamas Vilniaus policijos areštinėje pirštu ant stalo užrašė sumą.
LAT teisėjų kolegija konstatavo, kad apeliacinės instancijos teismas tinkamai kvalifikavo veiką dėl nužudymo pagal 1961 metų Baudžiamojo kodekso 105 straipsnio 2, 5 punktus ir, netaikydamas patraukimo baudžiamojon atsakomybėn senaties už minėtą veiką, teisingai nurodė, kad pagal 1961 metų Baudžiamojo kodekso 49 straipsnio 4 dalį klausimą dėl senaties taikymo asmeniui, padariusiam nusikaltimą, už kurį pagal įstatymą gali būti skiriama mirties bausmė, sprendžia teismas.
A.Geležiaus įgaliojimai savivaldybės taryboje buvo nutraukti 2006 metais. Tuometinė Liberalų demokratų partija (dabar partija „Tvarka ir teisingumas“) sustabdė jo ir kaip partijos Kalvarijos skyriaus pirmininko, ir kaip partijos nario įgaliojimus.
Buvęs politikas jau kartą buvo pasislėpęs nuo teisėsaugos. Kai kalėjime atsidūręs A.Geležiaus pusbrolis pareigūnams ėmė papasakoti, kad jo pusbrolis prieš daugelį metų užsakė nužudyti du vyrus, A.Geležius išvyko iš Lietuvos ir pasislėpė. Jis tada taip pat buvo patekęs į Lietuvos policijos ieškomiausių asmenų sąrašą. Vėliau įtariamasis pats atvyko į prokuratūrą ir pasidavė pareigūnams.
Naujausi komentarai