Pereiti į pagrindinį turinį

Medikai: mažametis Kėdainiuose praktiškai buvo užmuštas

2017-01-26 12:00
BNS inf.

Trečiadienio vakarą Kėdainiuose itin sunkiai sužalotas ketverių metų vaikas, pranešė Kauno apskrities vyriausiasis policijos komisariatas. Pasak medikų, ketverių berniukas namuose praktiškai buvo užmuštas

„Atvažiavusi greitoji rado užmuštą vaiką. Nes kada atvyko greitoji, buvo asistolija, tai yra nebuvo širdies veiklos, ir tik efektyvių ir energingų gaivinimo veiksmų dėka vaikas buvo atgaivintas“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vadovas Rimantas Kėvalas.

Įtariama, kad vaikas galėjo būti sumuštas artimųjų.

Apie 23.50 val. gautas pranešimas, kad Kėdainiuose, Mindaugo gatvėje, sumuštas keturmetis vaikas.

„Įvykio vietoje surinkti pirminiai duomenys, kad daugiabučio namo bute buvo sumuštas keturių metų amžiaus vaikas. Dėl patirtų sužalojimų jis prarado sąmonę“, – kalbėjo Kauno apygardos prokuratūros Pirmojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus vyriausiasis prokuroras Vitoldas Guliavičius.

Sunkiai sužalotas mažametis pristatytas į gydymo įstaigą.

Sužalojimai nesuderinami su gyvybe

Pasak Kauno klinikų vaikų reanimatologo Vaidoto Gurskio, vaikas pas juos atvežtas 4.44 val.  ypač sunkios būklės.

„Sužalojimai ypač sunkūs, sumušimai su pakraujavimu visame kūne, nugaros srityje, praktiškai visas kūnas nusėtas mėlynėmis. Stipriausiai sužalota galva, po kietaisiais galvos dangalais dešinėje pusėje išsiliejęs kraujas, smegenys patinę. Skubiai operuotas. Neurochirurgų komanda pašalino kraujo krešulius, atliko kitus reikalingus chirurginius veiksmus“, – sakė medikas žurnalistams.

Jo duomenimis, šiuo metu berniukas gydomas Vaikų terapijos skyriuje, jo būklė – kritinė, jis be sąmonės, visiškai nereaguojantis.

„Smegenų veiklos gyvybingumo požymių kol kas nematyti, gyvybinės funkcijos palaikomos aparatūra arba vaistų pagalba. Pagal esamą situaciją, tokie sužalojimai nėra suderinami su gyvybe“, – tvirtino V.Gurskis.

Medikų tvirtinimu, pagal žymes matyti, kad mušta ir ranka, ir galbūt kitais būdais – naudojant bukus daiktus, kurie baigiasi aštriu galu.

„Žaizdos yra senesnės, tačiau sumušimai ne vien švieži, yra ir senesnių“, – pasakojo V. Gurskis.

Anot R. Kėvalo, baisiausia, kad berniukas muštas ir į galvą.

„Vaizdas yra šiurpus. Vaikas tikrai buvo skriaudžiamas ir mušamas ne vieną kartą, tikrai neapsieita be kitų kietų bukų daiktų. Kas baisiausia, jis miršta dėl galvos smegenų traumos. Paskutiniai smūgiai buvo sukoncentruoti į galvą“, – sakė gydytojas.

Jis pabrėžė, kad Vaiko teisių apsaugos tarnybos specialistai žinojo, kad vaikas šioje šeimoje mušamas.

Medikai tvirtina, kad aplinkybės rodo, jog sumušus vaiką iškart pagalbos nesikreipta, medikai iškviesti, kai mažametis realiai buvo miręs. Jie svarstė, kad laiku iškvietus pagalbą būtų daugiau galimybių išgelbėti berniuko gyvybę.

Įtariamieji – vaiko motina ir jos sugyventinis

Policija sulaikė du įtariamuosius – 23-ejų metų moterį į ir 27-erių metų vyrą. Pasak policijos, įtariamieji yra mažamečio mama ir sugyventinis.

Medikų duomenimis, greitosios medicinos pagalbą vaikui iškvietė vyras, jis teigė esą vaiką sumušė motina.

„Buvo nustatyta, kad jie abu yra blaivūs, jiems pareikšti įtarimai dėl sunkaus mažamečio sveikatos sutrikdymo. Šiuo metu jie yra apklausiami, rytoj bus sprendžiamas klausimas dėl kreipimosi į teismą dėl griežčiausios kardomosios priemonės – suėmimo skyrimo abiems asmenims“, – ketvirtadienį sakė prokuroras.

Pasak jo, šeima yra žinoma pareigūnams, pernai metų pabaigoje buvo atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl galimo smurto artimoje aplinkoje prieš šį mažametį, tačiau prokuroras nusprendė, kad nėra pakankamai duomenų bylą perduoti teismui ir tyrimą nutraukė.

„Minėtas sprendimas šio įvykio kontekste bus patikrintas, revizuotas aukštesnių prokurorų ir bus nuspręsta, ar jis pagrįstas“, – teigė V. Guliavičius.

Nutraukto tyrimo eigoje gauti duomenys, kad prieš mažametį smurtauti galėjo jo mamos sugyventinis.

Abu įtariamieji ir anksčiau yra patekę į policijos akiratį, teisti. Vaiko motinos atžvilgiu buvo atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl sukčiavimo, tačiau nesurinkus pakankamai duomenų, jis nutrauktas. Ji bausta administracine tvarka dėl smulkios vagystės. Moters sugyventinis yra du kartus teistas – dėl viešosios tvarkos pažeidimo bei disponavimo narkotinėmis medžiagomis.

Vaiko motina su teisėsauga bendradarbiauja.

„Sugyventinis nepripažįsta ir neigia kai kuruos akivaizdžius duomenis. Nukentėjusio mažamečio motina bando kalbėtis, bendradarbiauti su pareigūnais, teikia duomenis“, – sakė prokuroras.

Kol kas nėra nustatyta, ar abu įtariamieji smurtavo prieš vaiką.

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Sunkių nusikaltimų tyrimo valdybos viršininko Gintauto Žukausko teigimu, nutraukus ikiteisminį tyrimą apie tai buvo informuoti vaikų teisių specialistai.

„Informavome Vaikų teisių apsaugos tarnybą apie šį atvejį kaip buvusį ir atkreiptiną dėmesį, į, sakykime, galimai būsimą smurtą. Ir buvo įtraukta šį šeima ne į rizikos grupę, tačiau į stebėsenos grupę“, – sakė pareigūnas.

Pasak G. Žukausko, po minėto atvejo, dėl kurio pradėtas ir vėliau nutrauktas ikiteisminis tyrimas, į minėtą šeimą pareigūnai kviesti nebebuvo.

Už sunkų vaiko sveikatos sutrikdymą gresia laisvės atėmimas iki 12 metų.

Darželyje – liūdnas ir prislėgtas

Sumušto keturmečio darželio direktorė teigia, kad berniukas į ugdymo įstaigą ateidavo neišsimiegojęs ir liūdnas.

„Kartas nuo karto auklėtoja pastebėdavo, kad jis ateidavo pavargęs, neišsimiegojęs, kažkoks liūdnas ir prislėgtas“, – BNS ketvirtadienį sakė Kėdainių mokyklos – darželio „Vaikystė“ direktorė Zita Petrokienė.

Kėdainių savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja tikina, kad sunkiai sumušto keturmečio šeimoje jokių akivaizdžių smurto ženklų nebuvo, nors įtarimų buvo kilę ir socialiniams darbuotojams, ir policijai bei kaimynams.

Skyriaus vedėja Vilima Jucevičiūtė BNS pasakojo, kad 23-ejų metų moteris su keturmečiu vaiku ir jos 27-erių metų sugyventinis tik prieš pusmetį atsikraustė į Kėdainius iš Radviliškio – jokių duomenų apie galimą smurtą ar bet kokius kitus pažeidimus negauta nei iš kolegų Radviliškyje, nei iš policijos. Tačiau tarnybas suklusti privertė lapkritį įvykęs incidentas, po kurio dėl galimo vaiko patėvio smurto pradėtas ir ikiteisminis tyrimas. Jį prokurorai nutraukė, argumentuodami, kad nesurinko pakankamai įrodymų.

„Lapkričio 23 d. mums paskambino darželio direktorė ir informavo, kad vaikas atėjo galimai sumuštas. Mes iškart apie tai telefonu informavome policijos komisariatą, tuoj pat nuvykome į darželį. Bet kadangi darželis jau buvo pranešęs ir mamai, mama jau buvo išsivedusi vaiką į polikliniką. Tuomet susisiekėme su mama, nuvykome į namus tą pačią dieną, bendravome su mama ir su vaikučiu atskirai, darbuotoja apžiūrėjo vaikutį – jis sunkiai kalbantis, lankosi pas logopedą. Jis pasakė, kad jį muša, pasakė patėvio vardą. Paklausėme, kur skauda – parodė kojytę“, – pasakojo V. Jucevičiūtė.

Anot jos, mama neigė, jog vaikas ar ji yra mušami ir pateikė versiją, kad jos draugas, kaip įprastai, vedė vaiką į darželį, nes ji pati turinti į darbą išeiti labai anksti, ir vaikas ant laiptų paprasčiausiai suklupo.

„Užėjome pas kaimynus, visi kaimynai sakė, kad nieko negirdėjo, nieko nematė. Viena kaimynė pasakė, kad naktimis būna triukšmas, muzika garsiai leidžiama, kad kažkas bilda, lyg trankosi. Moteriškė galvojo, kad galbūt tas vyras moterį gali mušti. Grįžome pas mamą į butą, pasakėme, ką girdėjome, kad nebijotų, kad suteiksime visokeriopą pagalbą, ji dievagojosi, kad tikrai niekas nemuša, kad viskas ramu ir kad kaimynė juos apkalba“, – pasakojo V.Jucevičiūtė.

Policija pradėjo ikiteisminį tyrimą, vaikas išvežtas ekspertizei. Auklėtojos esą buvo užčiuopusios ir gumbą ant kaktos, tačiau ekspertizės metu nustatytas tik vaiko kojos sumušimas.

„Gruodžio 1 dieną nutrauktas ikiteisminis tyrimas, nes nenustatyta galimo smurto požymių (...), nustatyta, kad kojytė galėjo būti užgauta suklupus“, - sakė ji.

„Apklausė ir auklėtoją, ir močiutę vaiko, ir kaimynus laiptinėje. Tikrai buvo domimasi ir labai rimtai buvo užsiimta. Aš net nustebau, kad taip žaibiškai buvo sureaguota“, – sakė Z. Petrokienė.

„Teismo ekspertizėje dar pamatė, kad pas jį buvo mėlynė ant kojos. Jis pats sakė, kad nukrito nuo laiptų, o ekspertizė tą patvirtino“, – pridūrė ji.

Darželio direktorė teigė, kad nutraukus ikiteisminį tyrimą vaikas tapo guvesnis: „Tas vaikiukas atėjo ir pamiegojęs, ir pailsėjęs, ir linksmesnis. Supratome, kad truputį sudrausminome šią šeimą“.

Nors berniukas šeimoje atrodė mylimas, Z. Petrokienė sako smurtu prieš jį įtarianti patėvį.

„Tas vaikas sakydavo, kad mane Gedas barė, mane Gedas mušė. Bet žinote, vaikas ketverių metukų, aš negaliu taip tiksliai konstatuoti kaip tikro fakto“, – kalbėjo ji.

Bus atiduotas seneliams?

Pasak V. Jucevičiūtės, keturmečio mama dirbo Kėdainiuose siuvimo įmonėje, vyras turėjo įgijęs suvirintoju elektra specialybę ir pagal ją taip pat dirbo vietos įmonėje. Socialinių darbuotojų duomenimis, V. Jucevičiūtė 2015 m. išsiskyrė su buvusiu vyru, kuris dirba Didžiojoje Britanijoje ir, kaip nurodo mama, nepalaiko ryšio su savo vaiku.

Savivaldybės atstovė sako, kad vaikas ėjo į darželį, tačiau nuo Kalėdų mama ugdymo įstaigos darbuotojus informavo nedirbanti, registravosi darbo biržoje ir įspėjo, kad vaiką į darželį atves rečiau. Būtent dėl šios priežasties, taip pat dėl siaučiančio gripo pedagogai nematė pagrindo sunerimti, kad vaikas darželyje nepasirodė visą savaitę.

Specialistai po pranešimo iš darželio bendravo ir su moters draugu. V. Jucevičiūtė pasakoja, kad šeima paliko gerą įspūdį – abu suaugusiejį dirbantys, nebuvo jokių ženklų dėl galimo alkoholio vartojimo, butas buvo „pedantiškai tvarkingas“. Poliklinikos išrašai rodė, kad vaikas tvarkingai skiepijamas, rūpinamasi jo sveikata – mama kelis kartus kreipėsi dėl berniuko peršalimo.

„Visais kartais, kai vaikas lankėsi pas šeimos gydytoją, smurto ir nepriežiūros požymių vaiko atžvilgiu nebuvo stebėta. Vaikas ir mama atvykdavo tvarkingi, švarūs, mama visą laiką noriai bendravo su šeimos gydytoju, laikėsi rekomendacijų dėl vaiko gydymo“, – V. Jucevičiūtė citavo poliklinikos savivaldybei duotą išvadą.

„Neturėjome informacijos, kad būtų girtaujama. Gal tai – kokios asmeninės savybės, gal charakterio, gal santykių tarpusavio aiškinimasis. Gal to vaiko nemylėjo, ar jis... nors vaikas, kai bendravome, glaudėsi prie mamos, – apie galimas nelaimės priežastis svarstė ji. – Bet gali būti ir aukos sindromas. Tai būna labai dažnas atvejis: moterys būna sunkiai sužalotos ir dažnai atleidžia savo žalotojui. Aš asmeniškai gal ir netikiu (kad smurtavo mama – BNS), bet greitąją iškvietė patėvis, tad negaliu nieko pasakyti“.

Skyriaus vedėja sako, kad jei vaikas išgyvens, jis greičiausiai bus atiduotas globoti seneliams Radviliškyje – arba vaiko mamos, arba tėvo tėvams. Situaciją ketvirtadienį rengiasi svarstyti ir Kėdainių rajono savivaldybės sveikatos komitetas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra