Pereiti į pagrindinį turinį

Prieš nepilnamečius ranką pakelia artimiausi žmonės

2009-03-03 20:13
Prieš nepilnamečius ranką pakelia artimiausi žmonės
Prieš nepilnamečius ranką pakelia artimiausi žmonės / Mindaugo Ažušilio nuotr.

2008 metais Lietuvoje užregistruota beveik 72 tūkst. įvykdytų nusikaltimų, nuo kurių nukentėjo 56,7 tūkst. juridinių ir fizinių asmenų, iš jų - 3,72 tūkst. nepilnamečių.

Analizuojant duomenis apie šeimoje patiriamą smurtą, nustatyta, kad didžiąją dalį (92 proc.) smurtautojų sudaro nukentėjusiam vaikui patys artimiausi asmenys, rašoma prokuratūros ataskaitoje.

2008 metais prieš nepilnamečius 68 atvejais smurtavo tėvas, 42 atvejais - patėvis ar su motina gyvenantis asmuo, 26 atvejais - motina, 5 atvejais - senelis, 2 atvejais - brolis, 5 atvejais - kitas artimas giminaitis, draugas.

Pernai pirmosios instancijos teismai išnagrinėjo 148 baudžiamąsias bylas, kuriose asmenys buvo įtariami šeimoje įvykdę smurtinius nusikaltimus prieš 171nepilnametį.

Prieš nepilnamečius šeimose dažniausiai įvykdomi nesunkūs nusikaltimai - pernai tokie nusikaltimai sudarė 94 proc.

Piktnaudžiavimo tėvo, motinos, globėjo ar rūpintojo arba kitų teisėtų vaiko atstovų teisėmis ar pareigomis fiziškai ar psichiškai gniuždant vaiką, paliekant jį ilgą laiką be priežiūros ar panašiai žiauriai elgiantis su vaiku nusikalstama veika buvo inkriminuota 4 asmenims.

Generalinis prokuroras pastebėjo, kad ginant nuo smurto šeimose nukentėjusių nepilnamečių interesus baudžiamosiose bylose civiliniai ieškiniai pateikiami gana retai. 2008 m. buvo pateikti 22 civiliniai ieškiniai 25 asmenims (tik 16,89 proc. iš visų išnagrinėtų baudžiamųjų bylų). Teismas išgarinėjo 17 prokurorų pateiktų civilinių ieškinių ir jų reikalavimus patenkino.

„Sudėtingiausias nusikalstamų veikų prieš nepilnamečius tyrimo aspektas - neišvengiamas nepilnamečių parodymų davimas teisėsaugos institucijų pareigūnams“, - teigia generalinis prokuroras Algimantas Valantinas.

Pasak šalies generalinio prokuroro, nusikalstamų veikų prieš nepilnamečius tyrimą sunkina tai, kad neblaivių tėvų ir kitų artimųjų šeimoje prieš juos pavartotą smurtą nukentėjusieji priima nors kaip ir netinkamą, tačiau auklėjimo priemonę. Vengiama pranešti apie smurtą šeimoje dėl visuotinai pripažįstamo gėdingo elgesio, mokykloje - dėl jos prestižo.

Generalinis prokuroras pabrėžia, kad nepilnamečiai nesugeba duoti teisingų parodymų apie jų matytas ar kitaip suvoktas veikos aplinkybes, parodymai dažnai neatitinka tikrovės, vaikai fantazuoja.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų