Atsakinga bohema - taip filosofas Arvydas Šliogeris kažkada pakrikštijo su pasaulio lietuvių kultūros organizacija „Santara-Šviesa" save tapatinančius Lietuvos ir išeivijos intelektualus. Ir tikrai - šios organizacijos suvažiavime tvyro laisva dvasia, kuri net į renginį atvykusį Prezidentą Valdą Adamkų privertė nusirišti kaklaraištį, o studentus - diskutuoti su profesoriais kaip su sau lygiais.
Atsakomybė už valstybę
Molėtų rajone, Alantoje, keli šimtai jaunų žmonių ir solidžių akademinio pasaulio atstovų, politikų, kitų visuomenėje žinomų žmonių paskutiniosiomis birželio dienomis rinkosi aptarti šalies politinio, visuomeninio ir intelektualinio gyvenimo aktualijų. Prisiminta ir XVI amžiaus Lietuvos istorija, diskutuota apie šiandienos ekonominę padėtį, brėžtos ateities perspektyvos. Trys dienos uždaroje patalpoje, kai visai šalia vilioja Molėtų krašto ežerai. Rimtas išbandymas net intelektualams. Kas suburia juos čia iš visos Lietuvos ir užsienių?
„Gyvendamas savo šalyje, turi tam tikrų įsipareigojimų visuomenei, kultūrai. Jei savo šalį gerbi, tai esi jai reiklus, jauti atsakomybę už politinius sprendimus, visuomeninę situaciją. Intelektualai tampa intelektualais pirmiausiai kritikuodami savo šalies sprendimus ir jausdami atsakomybę už tai, ką daro jų valstybė. Tokiame sambūryje kaip šis ir bandome tai daryti", - apie į Alantą jį atvedusius motyvus pasakojo filosofas Leonidas Donskis.
Atstovauti nepopuliariesiems
Alantoje diskutuota intelektualų laisvės, nepriklausymo įvairioms struktūroms problema. Klausta, ar „Santara-Šviesa" šiandien dar yra tokia, kokia visą laiką siekė būti: atstovauti nepopuliariesiems, vengti informacinio karo, bet turėti galimybę laisvai svarstyti įvairius klausimus.
„Šios galimybės Lietuvoje pastaruoju metu, deja, gerokai siaurėja. Pastebima tendencija, kad nemažai intelektualų praranda savarankiškumą, nuėję dirbti į galios struktūras. Lietuvoje intelektualai kartais tampa išnaudojami informaciniuose propagandiniuose karuose. Ne tiek jie gina autentiškas idėjas ir vertybes, kiek tampa informacinio karo kareiviais. Tai jau nebėra intelektualo vaidmuo, tai dvaro tarnautojo vaidmuo, kuris Lietuvoje ryškėja", - apie iššūkius šiandienos intelektualams pasakojo vienas iš lietuviškojo „Santaros-Šviesos" sąjūdžio lyderių, Pilietinės visuomenės instituto direktorius Darius Kuolys.
Ar eiti į viešumą?
Suvažiavime svarstyta, ar intelektualas apskritai turėtų dalyvauti viešajame gyvenime. L.Donskis, vedantis televizijos laidą „Be pykčio", prisipažino sulaukiantis kritikos dėl ėjimo į viešumą.
„Dalyvavimas visuomenės gyvenime stimuliuoja intelektualiai. Žinoma, aš nesiruošiu pradėti žmones juokinti ar smaginti. Vesdamas laidą, aš nekoketuoju su publika, netapau ir komercinės laidos vedėju. Šia prasme aš išsaugojau savo reputaciją. Sakyti viešumoje savo poziciją, kuri nesiskiria nei man elgiantis privačiai, nei viešumoje, man yra svarbu", - teigė profesorius.
Kita vertus, L.Donskis įsitikinęs, kad intelektualai Lietuvai neįdomūs. „Šalį užvaldžiusioje televizinėje kultūroje įdomios tik TV žvaigždės, žiniasklaidoje periodiškai pasirodantys žmonės. Intelektualai buvo įdomūs, kai Lietuva vadavosi iš okupacijos, atgimimo laikotarpiu. Dabar šie žmonės lyg ir norėtų nešti į visuomenę žinias, diegti išsilavinusio piliečio standartą, bet tai jau nieko nebedomina", - įsitikinęs profesorius.
Mokslo ir meno sintezė
„Santaros-Šviesos" renginiai neįsivaizduojami be meninės dalies. Čia skamba muzika ir eilės, rodomi spektakliai, žiūrimi filmai, pristatomos parodos. „Poezija suvažiavime atlieka puošybos elementą. Leiskite, mes jus papuošime", - šmaikštavo poetas Kęstutis Navakas, vedęs poezijos vakarą. „Prijaučiu „Santaros-Šviesos" ideologijai, jų siekiams. Teko dalyvauti ir organizacijos suvažiavime JAV. Čia gera vieta paklausyti mokslinių pranešimų ir sutikti senus bičiulius", - pasakojo poeziją iš savo naujausios knygos „Mintis ir uola" skaičiusi Australijos lietuvė Lidija Šimkutė.
Dažnai „Santaros-Šviesos" renginiuose dalyvaujantis satyrikas Jurgis Gimberis, savo jumoreskomis vainikavęs poetinį „Santaros-Šviesos" vakarą, teigia, kad viešumoje kuriamas intelektualų, kaip visada rimtų asmenybių, portretas visiškai neatitinka tikrovės.
„Humoras būdingas visokio išsilavinimo ir intelekto žmonėms, bet tikrai fatališkai juokauja labiau išsilavinę žmonės. Tiksliųjų mokslų atstovai - fizikai, matematikai, chemikai - labai „kietai" juokauja. Tik jų juokai ne visada suprantami kitiems, nes būna susiję ir su moksline terminologija. Beje, Edvardo Merfio dėsnių rinkinys, galima sakyti, yra „išbandytas" mokslinių tyrimų laboratorijoje, kurioje E.Merfis dirbo", - pasakojo humoristas.
Naujausi komentarai