Dainuojanti Lietuva: būti ar nebūti? Pereiti į pagrindinį turinį

Dainuojanti Lietuva: būti ar nebūti?

2008-06-13 09:00
Dainuojanti Lietuva: būti ar nebūti?
Dainuojanti Lietuva: būti ar nebūti?

Kau­no mies­to dai­nų ir šo­kių šven­tė, nors ir kon­ku­ra­vu­si su bai­ke­rių šven­te, su­rin­ko re­kor­di­nį žiū­ro­vų skai­čių - be­veik de­šimt tūks­tan­čių. Or­ga­ni­za­to­riai džiau­gė­si tu­rė­sian­tys at­kir­tį skep­ti­kams, tei­gian­tiems, esą į Dai­nų šven­tes žmo­nės vaikš­to dėl pra­mo­gų trū­ku­mo. Ta­čiau si­tua­ci­ja pa­ra­dok­sa­li: nors dai­nų šven­tė­se tri­bū­nos lūž­ta nuo žiū­ro­vų gau­sos, jau­ni­mą dai­na­vi­mas cho­re ma­žai vi­lio­ja. „Cho­ri­nio dai­na­vi­mo tra­di­ci­jos nyks­ta", - pa­ste­bi šven­tės or­ga­ni­za­to­riai. Jiems pri­ta­ria ir tau­ti­nių šo­kių ko­lek­ty­vai.

Ne­pop­siš­ka ir nuo­tai­kin­ga

Šie­met ir žiū­ro­vai, ir šven­tės da­ly­viai bu­vo nuo­tai­kin­gi: cho­ris­tai kė­lė ban­gas, nuo jų neat­si­li­ko ir žiū­ro­vai, dai­na­vę ir šo­kę tri­bū­no­se. Šven­tės sve­čiai pa­ste­bi: nie­kur ki­tur, net Vil­niu­je, nė­ra to­kios Dai­nų šven­tės dva­sios kaip Kau­ne, Dai­nų slė­ny­je, kur ši šven­tė 1924 m. gi­mė. „Lai­ko­mės tra­di­ci­jos, kad Dai­nų šven­tė nė­ra po­pšven­tė. Tai yra lie­tu­vių kompozitorių kla­si­kų ir liau­dies dai­nų šven­tė. Pa­gal tai su­da­ro­me re­per­tua­rą. Vil­niu­je dai­nų šven­tė­se ir po­pdai­nų į re­per­tua­rą įtrau­kia­ma. Šie­met ypač at­si­grę­žė­me į liau­dies dai­nas, nes šven­tė bu­vo skir­ta Lie­tu­vos ne­prik­lau­so­my­bės 90-me­čiui", - pa­sa­ko­jo šven­tės me­no va­do­vė Leo­ka­di­ja Ja­nuš­kie­nė.

Jai pri­ta­rė šven­tės vy­riau­sia­sis di­ri­gen­tas ir me­no va­do­vas Pet­ras Bin­ge­lis: „Ma­nau, dėl šios is­to­ri­nės da­tos šie­met į or­ga­ni­za­to­rių kvie­ti­mą at­vyk­ti at­si­lie­pė ypač daug cho­rų, su­va­žia­vo ir iš to­li. Juk kas be dai­nos Lie­tu­va? Dai­na lie­tu­vį ly­dė­jo ir ge­rais, ir sun­kiais, ir la­bai sun­kiais lai­kais. Dai­nos skam­bė­jo ir ta­da, kai, at­ro­dė, ne­bė­ra vil­čių iš­gy­ven­ti. To­dėl dai­no­mis pa­gerb­ti ne­prik­lau­so­my­bės ju­bi­lie­jų yra la­bai sim­bo­liš­ka ir pra­smin­ga."

Cho­rų - kiek tel­pa

Kau­no dai­nų ir šo­kių šven­tės or­ga­ni­za­to­riai pri­si­pa­žįs­ta: no­rė­tų­si mies­to dai­nų šven­tę reng­ti kaip res­pub­li­ki­nės dai­nų šven­tės re­pe­ti­ci­ją. „Ta­čiau ne­pa­vyks­ta, nes šiuo me­tu mes dar ne­ži­no­me tiks­laus ki­tų me­tų res­pub­li­ki­nės dai­nų šven­tės re­per­tua­ro. Per­nai cho­rams re­per­tua­rui iš­mok­ti, pa­si­reng­ti li­ko 3 ar 4 mė­ne­siai. Tai­gi mes neiš­ven­gia­mai tu­ri­me ieš­ko­ti sa­vo re­per­tua­ro", - tvir­ti­no L.Ja­nuš­kie­nė.

108 šven­tė­je da­ly­va­vę cho­rai, tei­gia or­ga­ni­za­to­riai, yra nei daug, nei ma­žai - tie­siog tiek, kiek tel­pa Dai­nų slė­ny­je. „Vien kau­nie­tiš­kais cho­rais Dai­nų slė­nio est­ra­dos neuž­pil­dy­tu­me. Šie­me­ti­nė­je dai­nų šven­tė­je gal pu­sė cho­ris­tų bu­vo kau­nie­čiai. Cho­rų la­bai su­ma­žė­jo - ir ko­lek­ty­vų, ir na­rių. Moks­lei­vių cho­rai - vi­si kau­nie­čių, o suau­gu­sių­jų - geog­ra­fi­ja pla­ti", - pa­sa­ko­jo cho­ri­nę kau­nie­tiš­kos dai­nų šven­tės da­lį dė­lio­ju­si chor­ve­dė.

Cho­rai sens­ta ir mo­te­riš­kė­ja

Se­no­ji kar­ta pri­si­me­na: sme­to­ni­nė­je Lie­tu­vo­je dai­na­vo vi­si. Ga­li­ma sa­ky­ti, kad žmo­nės ne­tu­rė­jo pa­si­rin­ki­mo - ne­bu­vo te­le­vi­zi­jos, ne vi­si ir ra­di­ją tu­rė­jo, ne­bu­vo ir ki­tų pra­mo­gų. So­vie­ti­niais lai­kais cho­ri­nė veik­la, pri­si­me­na L.Ja­nuš­kie­nė, bu­vo ge­rai fi­nan­siš­kai re­mia­ma ir cho­rai kles­tė­jo: „O kas at­si­ti­ko ne­prik­lau­so­my­bės lai­ko­tar­piu? Da­bar tik ke­lių aukš­tų­jų mo­kyk­lų cho­rų va­do­vai gau­na at­ly­gi­ni­mus. O ki­ti dir­ba už ačiū. Pras­ta cho­rų pa­dė­tis ir mo­kyk­lo­se. Prie­žas­tys, ko­dėl cho­rai nyks­ta, - ir ma­te­ria­lios, ir dva­si­nės. Žmo­nių dva­sia kei­čia­si. Pa­si­kei­tė žmo­nių gy­ve­ni­mo bū­das. Vi­si no­ri dirb­ti ir už­dirb­ti, bė­ga į dar­bus, ir lai­ko kul­tū­rai lie­ka ma­žai."

L.Ja­nuš­kie­nė pa­ste­bi: cho­rai sens­ta ir mo­te­riš­kė­ja. Kau­ne te­li­ko du vy­rų cho­rai - „Per­kū­nas" ir „Mar­gi­ris". „Bet ir tai pa­gal su­dė­tį tik pus­cho­riai. Ir jų am­žiaus cen­zas - 70 me­tų", - juo­kė­si mo­te­ris.

Kau­no dai­nų šven­tė­je vis dėl­to da­ly­va­vo vie­nas jau­nas vy­rų cho­ras - tai Ge­ne­ro­lo Jo­no Že­mai­čio ka­ro aka­de­mi­jos vy­rų cho­ras „Ka­riū­nas", va­do­vau­ja­mas Vy­tau­to Ver­sec­ko. Chor­ve­dys pri­pa­žįs­ta: ir Ka­ro aka­de­mi­jo­je, kur do­mi­nuo­ja vy­riš­kas ko­lek­ty­vas, cho­rą su­bur­ti nė­ra leng­va. „Į aka­de­mi­ją prii­ma­ma ke­lis kar­tus ma­žiau stu­den­tų nei anks­čiau. Be to, jau­nie­ji ka­riū­nai tu­ri la­bai ma­žai lais­va­lai­kio, ne vi­sa­da ir ne vi­siems lie­ka lai­ko cho­rui. Nors Ka­ro aka­de­mi­jo­je dis­cip­li­na kur kas griež­tes­nė nei ki­to­se aukš­to­sio­se mo­kyk­lo­se, ren­kant cho­ris­tus nė­ra jo­kios prie­var­tos. Vai­ki­nus į cho­rą ban­dau pri­vi­lio­ti ge­ru re­per­tua­ru. Mū­sų re­per­tua­re ne­ma­žai mar­šų, vai­ki­nai no­riai dai­nuo­ja ir ang­lų kal­ba", - pa­sa­ko­jo V.Ver­sec­kas.

Vi­sų pro­ble­mos pa­na­šios

„Skir­tin­gai nei kau­nie­tiš­ki cho­rai, ku­rie Dai­nų slė­nio est­ra­dos neuž­pil­do, šo­kių va­ka­rą vien su mies­to šo­kė­jais ga­lė­tu­me su­reng­ti", - įsi­ti­ki­nu­si Bi­ru­tė Braz­džiū­tė, Kau­no vai­kų ir moks­lei­vių lais­va­lai­kio rū­mų vai­kų tau­ti­nių šo­kių an­samb­lio „Ma­lū­nė­lis" me­no va­do­vė. Ta­čiau ir ji pri­pa­žįs­ta, kad si­tua­ci­ja eu­fo­ri­jos ne­ke­lia: mie­liau­siai tau­ti­nius šo­kius šo­ka ma­ži vai­kai, o vy­res­niuo­sius šiuo šo­kiu su­do­min­ti su­dė­tin­ga. „Mo­kyk­lo­se cho­reog­ra­fi­jos pa­mo­kos at­si­gau­na, bet vėl­gi - jo­se kon­cert­meis­te­rių daž­niau­siai nė­ra. O kai tai vyks­ta be gy­vo akom­pa­ni­men­to, kai nau­do­ja­mas įra­šas - nu­ga­li po­pmu­zi­ka", - pa­ste­bė­jo B.Braz­džiū­tė.

L.Ja­nuš­kie­nė nu­si­tei­ku­si op­ti­mis­tiš­kai: ji ti­ki, kad sun­kūs me­tai kaž­ka­da baig­sis, kad žmo­nės at­si­gaus, at­gis ir cho­ri­nis dai­na­vi­mas. „Tik gai­la, kad mo­kyk­lo­se la­bai nu­ny­ko cho­rai. Miš­rių jau­nių cho­rų Kau­ne tik ke­le­tas yra. Ir mo­kyk­lų va­do­vai ne­la­bai suin­te­re­suo­ti, kad mo­kyk­lo­je bū­tų cho­ras. Kad an­samb­liu­kas ar so­lis­tas koks bū­tų ir „Dai­nų dai­ne­lė­je" da­ly­vau­tų - ge­rai, bet cho­ro ne­rei­kia. Po­pu­lia­rė­ja in­di­vi­dua­lus dai­na­vi­mo bū­das ir po­psas. Kad jau­ni­mas į cho­rą nei­na - čia ir te­le­vi­zi­jos įta­ka. Te­le­vi­zi­ja da­bar tie­siog au­gi­na tuš­čią jau­ną žmo­gų", - tvir­ti­no cho­ro di­ri­gen­tė.

Gel­bės mė­gė­jų me­ną

Kul­tū­ros val­di­nin­kai vien­bal­siai ti­ki­na: dai­nų šven­čių tra­di­ci­ją, įtrauk­tą į UNES­CO žo­di­nio ir ne­ma­te­ria­laus kul­tū­ros pa­vel­do še­dev­rų są­ra­šą, pa­dės iš­sau­go­ti ne­se­niai įsi­ga­lio­jęs Dai­nų šven­čių įsta­ty­mas. Kad cho­rų ir ki­tų mė­gė­jiš­kų ko­lek­ty­vų, re­pe­tuo­jan­čių žan­rų, bū­din­gų dai­nų šven­tėms, kū­ri­nius, lau­kia švie­si atei­tis, pa­tvir­ti­no ir Lie­tu­vos liau­dies kul­tū­ros cent­ro (LLKC) va­do­vas Sau­lius Liau­sa.

„Iki šiol bu­vo keis­tai ma­no­ma, kad mė­gė­jiš­kam me­nui fi­nan­sa­vi­mo ne­rei­kia. Ta­čiau ko­lek­ty­vų va­do­vais dir­ba dip­lo­muo­ti pro­fe­sio­na­lai. Da­bar sa­vi­val­dy­bė­se jiems sa­ko­ma: ra­šy­kit pro­jek­tus, fi­nan­suo­sim pa­gal juos. Taip ne­tu­ri bū­ti. Ra­jo­nuo­se su­si­klos­tė pa­lan­kes­nės tra­di­ci­jos - ten daug kur iš­sau­go­ti kul­tū­ros cent­rai, ku­riuo­se įsteig­ti ir ko­lek­ty­vų va­do­vų eta­tai. Re­mian­tis Dai­nų šven­čių įsta­ty­mu, sa­vi­val­dy­bės pri­va­lo spręs­ti ko­lek­ty­vų, da­ly­vau­jan­čių dai­nų šven­tė­se, iš­lai­ky­mo klau­si­mus. Tai cho­rai, pu­čia­mų­jų or­kest­rai, dai­nų ir šo­kių an­samb­liai, ka­pe­los, ki­ti folk­lo­ro ko­lek­ty­vai", - sa­kė S.Liau­sa.

Poįs­ta­ty­mi­niu ak­tu įtvir­tin­ta mė­gė­jiš­kų ko­lek­ty­vų va­do­vų dar­bo ap­mo­kė­ji­mo tvar­ka. Va­do­vų at­ly­gi­ni­mas pri­klau­sys nuo iš­si­la­vi­ni­mo, kiek ko­lek­ty­ve žmo­nių ir ko­kia ko­lek­ty­vui su­teik­ta ka­te­go­ri­ja. Pas­ta­rą­ją pa­gal Kul­tū­ros mi­nis­te­ri­jos pa­reng­tą me­to­di­ką su­tei­kia ir tvir­ti­na LLKC.

Kau­no mies­to sa­vi­val­dy­bės Kul­tū­ros sky­riaus ve­dė­jas Si­gi­tas Šlia­žas in­for­ma­vo, kad kol kas pa­gal Dai­nų šven­čių įsta­ty­me įtvir­tin­tą me­to­di­ką Kau­ne at­ly­gi­ni­mas ne­mo­ka­mas nė vie­no ko­lek­ty­vo va­do­vui. „Kau­ne dar yra ir va­di­na­mų­jų pa­ki­bu­sių ko­lek­ty­vų, ku­rie tei­siš­kai nie­kur ne­re­gist­ruo­ti, nie­kam ne­prik­lau­so. Jie pa­pras­tai glau­džia­si ko­kios įmo­nės ar or­ga­ni­za­ci­jos pa­tal­po­se. Šiuo me­tu vyks­ta to­kių ko­lek­ty­vų per­žiū­rė­ji­mo ir jų pri­sky­ri­mo ju­ri­di­nį sta­tu­są tu­rin­čioms or­ga­ni­za­ci­joms eta­pas. Iki atei­nan­čių me­tų šis pro­ce­sas tu­ri baig­tis. Ki­tais me­tais mies­to biu­dže­te tu­rė­si­me nu­ma­ty­ti lė­šų va­do­vų at­ly­gi­ni­mams. Kai ku­rių ko­lek­ty­vų va­do­vų gy­ve­ni­mas Kau­ne jau per­nai pa­ge­rė­jo - jie ga­vo kul­tū­ros ir me­no sti­pen­di­jas. Lie­pą mies­to ta­ry­ba spręs, kam to­kias sti­pen­di­jas skir­ti šiais me­tais", - sa­kė S.Šlia­žas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų