Amerikos politinėje padangėje netrūksta spalvingų asmenybių. Viena jų – Sarah Palin. Ko jau ko, bet visuomenės dėmesio šiai politikei netrūksta. Tiesa, ne dėl įspūdingų politinių įžvalgų.
Žvaigždė iš niekur
S.Palin Amerikos ir viso pasaulio dėmesio centre atsidūrė tada, kai buvęs respublikonų kandidatas į prezidentus Johnas McCainas prieš 2008 m. prezidento rinkimus paskelbė, kad S.Palin bus kandidatė į JAV viceprezidentus.
Tiesa, J.McCainas pralaimėjo priešininkui Barackui Obamai, todėl S.Palin liko nieko nepešusi. Tuomet po rinkimų nemažai politikos komentatorių tvirtino, kad J.McCainui koją pakišo ne tik jo politinė programa, tačiau ir silpna viceprezidento kandidatūra.
Iš tiesų, debatuose dėl viceprezidento posto S.Palin neblizgėjo. Dabartinis JAV viceprezidentas Joe Bidenas per kelias diskusijas gana lengvai nugalėjo varžovę, kuri, pasak politikos ekspertų, stokojo tiek vidaus, tiek užsienio politikos žinių.
Žiniasklaidos dėmesys
Iki prezidento rinkimų niekas apie S.Palin nieko nežinojo. Tačiau paaiškėjus, kad jei bus išrinktas J.McCainas, politikė taps prezidento dešiniąja ranka, JAV žiniasklaida ėmė aktyviau domėtis, kas gi ta politikė, kuria respublikonai taip pasitiki.
J.McCaino štabo motyvai buvo gan paprasti. S.Palin nebuvo garsi, nebuvo įsivėlusi į kokius nors didelius skandalus, o jos katalikiškas vertybes išpažįstanti šeima buvo laikoma pavyzdine. Kadangi nemažai respublikonių rinkėjų yra iš konservatyvių sluoksnių, su S.Palin buvo siejamos nemažos viltys.
Tačiau dėmesys S.Palin šeimai netrukus virto skandalais. Iš pradžių S.Palin teko slėpti, kad jos duktė Bristol laukiasi nesantuokinio vaiko. Kad šis faktas nepatektų į viešumą, S.Palin net bandė įsivaikinti Bristol vaiką ir niekam nieko nesakė apie dukters nėštumą. Vėliau S.Palin buvo kaltinama rinkėjų suaukotus 150 tūkst. dolerių iššvaisčiusi ekstravagantiškiems drabužiams.
Knyga – iššūkis
2009 m. S.Palin išleido savo pirmąją autobiografiją, kurią pavadino „Going Rogue: An American Life“ („Prieš srovę. Amerikietiškas gyvenimas“ – angl.). Vėliau pasirodė politikės parašyta dar viena knyga – „America by Heart: Reflections on Family, Faith, and Flag“ („Amerika, kurią myliu. Apmąstymai apie šeimą, tikėjimą ir vėliavą“ – angl.).
Šioje knygoje, skirtingai nei autobiografijoje, S.Palin nevengė politinės retorikos. Ypač smarkiai kliuvo JAV prezidentui B.Obamai, net jo žmonai, pirmajai damai. Esą ji nekorektiškai pareiškė, kad tik išrinkus jos vyrą B.Obamą šalies vadovu pajuto, jog didžiuojasi Amerika.
Abi knygos sulaukė itin didelio populiarumo, ypač tarp konservatorių respublikonų rinkėjų. Tačiau kaip rinkėjų nuotaikas paveiks šio mėnesio 20 d. JAV knygynų lentynas pasieksianti žinomo Amerikos rašytojo 68 metų Joe McGinnisso parašyta S.Palin autobiografija, neaišku.
Jau knygos pavadinimas „The Rogue: Searching for the Real Sarah Palin“ („Prieš Srovę. Ieškant tikrosios Sarah Palin“ – angl.) yra kandus, o J.McGinnissas, keliuose interviu, kai dar rašė knygą, neslėpė, jog šią politikę laiko fenomenu. Esą S.Palin toli gražu nėra tokia šventuolė, kokią save pristato. Rašytojas trejus metus kaulelis po kaulelio narstė politikės gyvenimą, o praėjusiais metais net buvo nuvykęs į Aliaską susitikti su S.Palin. Tiesa, jųdviejų susitikimas baigėsi konfliktu, kai S.Palin „liepė jam nesiartinti prie jos vaikų“.
J.McGinnissas yra prieštaringai vertinamas rašytojas, tačiau jo knygos JAV graibstyte graibstomos. Rašytojas pripažinimo sulaukė būdamas vos 26 metų. 1968 m. pasirodžiusi jo knyga apie buvusį JAV prezidentą Richardą Nixoną netrukus tapo paklausiausia.
Intriguojantys faktai
Knygos apie S.Palin pasirodymo išvakarėse pristatytose jos ištraukose pabrėžiama, kad S.Palin nebuvo svetimas nei kokainas, nei marihuana, nei nesantuokiniai ryšiai su vyro verslo partneriais, taip pat JAV krepšinio žvaigždėmis.
Vienas jų – buvęs Majamio „Heat“ krepšinio komandos žaidėjas Glenas Rice’as. Esą S.Palin su sportininku turėjo vienos nakties romaną. Tai nutiko 1987 m., kai krepšininkas Aliaskoje žaidė koledžo turnyro rungtynes, o S.Palin tuo metu dirbo sporto naujienų reportere KTUU televizijoje.
Su krepšininku, kaip pabrėžia autorius, S.Palin bendravo praėjus vos devyniems mėnesiams po vestuvių su Toddu. Pasak J.McGinnisso, G.Rice’as jam patvirtino, kad romanas buvo, tačiau taip ir liko neaišku, ar S.Palin su krepšininku turėjo intymių santykių.
Be to, knygoje rašoma, kad S.Palin 1996 m. pusę metų romantiškai laiką leido su vyro kolega Bradu Hansonu. Po šios išdavystės vyrų bendradarbiavimas sužlugo. Kaltinimus neištikimybe S.Palin ir B.Hansonas kategoriškai neigė.Tačiau labiausiai politikės karjerai gali smogti faktai, kad ji ne sykį vartojo narkotikus. Pasak autoriaus, S.Palin rūkė marihuaną su vienu iš savo koledžo profesorių, kuris buvo jos vienos iš draugių tėvas. Taip pat knygoje užsimenama, kad S.Palin tapus Aliaskos gubernatore ji kartu su vyru uostė kokainą.
Politinė ateitis neaiški
Ar amerikiečius įtikins S.Palin autobiografija, o gal, priešiningai, tik sustiprins jos pozicijas, sunku pasakyti. Kol kas S.Palin įtikinamai laimi tarp respublikonų konservatyvių rinkėjų.
Tačiau jos konkurentai partijoje nesnaudžia. Vis daugiau rinkėjų simpatijų susižeria kita konservatorių pitbule vadinama Arbatėlės judėjimo atstovė Michelle Bachmann. Ji jau paskelbė, kad sieks respublikonų kandidatės į prezidentus nominacijos, o S.Palin paskelbė, kad savo apsisprendimą pareikš šio mėnesio pabaigoje.
Naujausi komentarai