"Euroviziją" lydėjo nuotaikų kaita Pereiti į pagrindinį turinį

"Euroviziją" lydėjo nuotaikų kaita

2011-05-16 20:57
"Euroviziją" lydėjo nuotaikų kaita
"Euroviziją" lydėjo nuotaikų kaita / Scanpix nuotr.

Azerbaidžano pergalė 56-ojoje "Eurovizijoje" Vokietijos Diuseldorfo mieste sutikta gana prieštaringai. Lietuva šiame konkurse užėmė vietą antrojo dešimtuko pabaigoje, nors prognozuota, kad išvis nepateks į finalą.

Pergalė nustebino

Nemenka dalis iš 38 tūkst. į Diuseldorfo "Esprit" areną susirinkusių žiūrovų nebuvo patenkinti Azerbaidžano dueto Ello ir Nikki atliktos dainos "Running Scared" užimta pirmąja vieta. Gigantiška salė ėmė sparčiai tuštėti, vos paaiškėjo, kad azerbaidžaniečiai nebepasiekiami pagal gautus balus, netgi neįvykus apdovanojimo ceremonijai ir dar kartą neišklausius nugalėtojų dainos.

"Turbūt daug ką sužavėjo tas auksinis ugnies lietus jų pasirodymo pabaigoje. Bet argi tai turi būti vertinama? Nors dainos melodija nuoširdi, romantiška ir gal netgi kiek nostalgiška, bet nebuvo pakankamai nuoširdumo pačių atlikėjų pasirodyme, ypač kai jie bandė demonstruoti vienas kitam didelius jausmus", – po koncerto traukdamas link tramvajaus, vežančio į miestą, kalbėjo "Eurovizijos" gerbėjas iš Australijos Stuartas Henchas."

Ji juk daugiau kaip dešimčia metų vyresnė už jį", – nutaisęs nustebusią miną pridūrė australas.Kita vertus, jis liko patenkintas, kad nelaimėjo Graikija, Moldova arba, pasak šio gerbėjo, "neaišku išvis kodėl į finalą patekusi" Slovėnija.

Žydra šventė

Arenoje šalia grupelės lietuvių sėdėjęs Stuartas sirgo už Airiją, Islandiją, Ispaniją arba Didžiąją Britaniją, nors pastarosios pasirodymas, "Eurovizijos" gerbėjo nuomone, toli gražu nebuvo kokybiškas.

"Vaizdas scenoje ir per televizorių geras, bet atlikimas prastas. Matyt, sužvaigždėjo ir aptingo, nors daina labai tinkama puikiam pasirodymui, – apie britų vyrukų grupės "Blue" pasirodymą Diuseldorfo arenos scenoje sakė 40-metis Stuartas, beje, neslepiantis savo homoseksualios orientacijos. – Jokia paslaptis, kad "mūsiškių" šiame konkurse ypač daug. Tai jau senokai tapo seksualinių mažumų švente.

"Išties, tiek arenoje, tiek ir šiomis dienomis Diuseldorfo gatvėse buvo pilna gėjų ir lesbiečių. Dauguma jų ekstravagantiškai pasipuošė akcentais tų šalių, už kurias sirgo vykstant konkursui."Į "Euroviziją" atvykstantys atlikėjai puikiai žino šį faktą, todėl neretai savo grupių sudėtį arba pasirodymą pritaiko taip, kad patiktų homoseksualiems žmonėms. Tik ne visada tai pasiteisina, nes vis rečiau simpatiški vyrukai nuskina laurus "Eurovizijoje", – nuoširdžiai apgailestaudamas kalbėjo Stuartas.

Jis su nerimu svarsto, kaip reikės kitąmet keliauti į Baku vyksiantį konkursą. "Jau Maskvoje prieš dvejus metus nebuvo lengva homoseksualams. Ką jau kalbėti apie islamišką valstybę. Bet gal jie elgsis panašiai kaip vakarietiški turkai – šie prieš kelerius metus labai tolerantiškai žvelgė į homoseksualius "Eurovizijos" gerbėjus, kai šie susirinko į konkursą Stambule?" – vylėsi S.Henchas.

Dainavo kartu

Dauguma konkurso gerbėjų atmintinai moka kone visas "Eurovizijoje" dalyvaujančias dainas. Arena pritarė beveik visiems atlikėjams – arba dainavo kartu, arba bent jau niūniavo.

"Planetą išgelbėti" pasiryžęs suomis su gitara, "Eurovizijos" spaudos centre "Energizer" praminti vietoje nenustygstantys airių dvyniai, stiklinę sieną scenoje sudaužęs švedas, "žvaigždėtų" britų ir nuoširdžių islandų grupės, su Celine Dion lyginama vengrė, itin šiuolaikinė, apie didelių pinigų darymą dainavusi estė galėjo scenoje nė burnos nepražioti, nes jų dainas atliko beveik visas 40-tūkstantinis žiūrovų choras.Operinis prancūzas dainavo korsikietiškai, išmokti jo dainos žodžius nebuvo lengva, todėl salė tiesiog pritariamai niūniavo. Bet net ir toks tūkstantinis mormorando decibelais tikriausiai viršijo skrendančio didžiulio lėktuvo skleidžiamą garsą.Žinoma, ypatingo dėmesio sulaukė nugalėtojos titulą ginanti Vokietijos atstovė Lena.

 

Salė tiesiog šėlo, ošė ir surengė jai audringas ovacijas tiek šeštadieninio finalo pradžioje, kai Lena su savo prodiuseriu ir šiųmečiu "Eurovizijos" vedėju Stefanu Raabu atliko pernykštės dainos nugalėtojos "Sattelite" versiją, tiek ir koncertui įpusėjus, kai charizmatiškoji vokietė išėjo į sceną atlikti savo šių metų hito "Taken by a Stranger". Neįtikimos emocijos, triukšmas, vėliavų ir kitos atributikos miškas – visa tai lydėjo Lenos dainas.

Sužavėjo gestų kalba

Lietuvos atstovės E.Sašenko ketvirtu numeriu finale atlikta daina "C'est ma vie" priimta santūriai, bet, atrodo, gana nuoširdžiai. Ypač maloniai nustebino gausūs arenos plojimai, kai atlikėja iš Lietuvos dalį savo dainos vertė į gestų kalbą.

"Manau, pasirodėm labai normaliai. Evelina scenoje atrodė pasitikinti savimi. Galime tikėtis deramai atsakyti visiems skeptikams, kalbėjusiems, kad užimsim paskutinę vietą finale, nors prieš tai jie pilna burna kartojo, jog išvis neperžengsim pusfinalio barjero", – tuoj po to, kai baigėsi visų 25 finalistų pasirodymai, tauškė šalia atsisėdusi ir be perstojo lietuviška trispalve mojavusi lietuvė iš Berlyno Laima.

Skelbiant balsus salė audringai ir netgi piktokai reaguodavo, kai buvo matyti kaimyninis ar vadinamasis patriotinis, "istorinėm sąsajom" paremtas balsavimas. Dešimtys tūkstančių "būūūū!" ir kurtinantis švilpimas pasigirsdavo, kai, pavyzdžiui, Kipras 12 taškų tradiciškai davė Graikijai ar maksimaliais balais tarpusavyje dalijosi buvusios Jugoslavijos respublikos.Tačiau kai Lenkija ir Gruzija Lietuvai skyrė po 12 balų, jokio protesto didžiulėje salėje nebuvo girdėti. Bet ir ypatingos paramos nebuvo, tik skystoki palaikantieji aplodismentai. Audringiau, žinoma, reagavo kelios dešimtys po areną išsibarsčiusių lietuvių, pasipuošusių tautinės vėliavos spalvomis.

Lažybų tarpininkai neatspėjo

Šiųmetis konkursas sulaužė tradiciją, kad jau iš anksto lažybų tarpininkai ir "Eurovizijos" gerbėjai atspėdavo nugalėtoją.Prognozuota, kad nugalės prancūzas, airiai, italas, galbūt estė, vengrė, serbė ar britai. Azerbaidžaniečiai Ellas ir Nikki nebuvo paskutiniai eilėje į pergalę, tačiau toli gražu ir ne pirmieji.

"Matyt, Europa tampa romantiškesnė, pasiilgusi nostalgiškų dainų. Pažiūrėkit, kiek jų pateko į finalą iš pusfinalių, išstūmusios kai kuriuos energingus išankstinius favoritus", – dienraščiui sakė spaudos centre sutiktas Norvegijos dainininkas Alexanderis Rybakas, 2009 m. savo šaliai iškovojęs pergalę "Eurovizijoje".

Šiemet į konkursą jis atvyko kaip norvegų televizijos NRK vienas žurnalistų.A.Rybakas nesutiko su kai kurių Norvegijos žiniasklaidos priemonių pareikšta piktoka nuomone, kad neva Lietuva ir dar kai kurios šalys iš finalo "išstūmė" šios Skandinavijos šalies dainininkę Stellą Mwangi su afrikietiškų ritmų daina "Haba Haba". "Tiesiog tokia šiemet Europos nuotaika, kad jai labiau patiko lėtos, gražios baladės", – sakė jis. "Tiesa, sunku pasakyti, kokios bus muzikinės mados ir skoniai kitąmet. Tai niekada neprognozuojama", – čia pat pridūrė dainininkas iš Norvegijos.

Paskutinis vakarėlis

Po "Eurovizijos" finalo viename iš Diuseldorfo naktinių klubų šėlo paskutinis dalyvių, renginyje akredituotų žurnalistų ir dainų konkurso gerbėjų vakarėlis. Tačiau dauguma dalyvių į jį jau nebeatvyko, nes buvo pavargę po gana ilgos ir sunkios "Eurovizijos" savaitės, be to, sekmadienį nuo ankstyvo ryto jau turėjo skristi namo.

E.Sašenko ir Lietuvos delegacija į Diuseldorfo oro uostą turėjo išvykti vos po kelių valandų pasibaigus finalo koncertui, todėl į gilią naktį siautusį vakarėlį irgi nenuvyko.Žinoma, labiausiai vakarėlyje linksminosi Azerbaidžano atstovai, susirinkę Diuseldorfe.

Dalyvavo 43 šalys

"Eurovizijos" šou yra viena populiariausių ir viena seniausių televizijos laidų Europoje. Šiuo metu ji transliuojama ne vien Senajame žemyne, bet ir Australijoje, Kanadoje, Egipte, Honkonge, Indijoje, Jordanijoje, Pietų Korėjoje, Naujojoje Zelandijoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose, nors šios šalys konkurse nedalyvauja.

Šiemet "Eurovizijoje" dalyvavo 43 valstybių atlikėjai, iš kurių po dviejų pusfinalių į finalą pateko 25 atstovai. Vokietija, Prancūzija, Ispanija, Didžioji Britanija ir Italija finale dalyvauja automatiškai, tačiau ne dėl to, kad jų dainos visada geresnės. Šios šalys tiesiog apmoka didžiąją konkurso išlaidų dalį.

Žiūrovai namie ir kiekvienos šalies žiuri gali balsuoti už labiausiai patikusią dainą ir skirti 12, o mažiausio dėmesio sulaukusioms – nulį balų.Rezultatai skelbiami anglų ir prancūzų kalbomis, o laidoje prancūziškai skambančios frazės "douze points" (12 balų) ir "nul points" (nulis balų) išplito ir šnekamojoje kalboje. 2008 m. konkurse skambėjusi Airijos daina, kurią atliko humoristinis atlikėjas – kalakutas Dastinas – netgi vadinosi "Irelande Douze Pointe" (Airija – 12 balų).

Gal galėtų būti "Worldvision"?

"Eurovizijos" nugalėtojų šalis tampa šio šou organizatore kitais metais.Kartais dėl šios tvarkos kyla bėdų – 1998 m. laimėjus Izraelio transvestitui Danai International, šios šalies žydų ultraortodoksų bendruomenė pasipiktino, kad 1999-ųjų "Eurovizija" vyks šventajame Jeruzalės mieste.Europoje vartojama daug kalbų, tačiau dauguma "Eurovizijos" dainų atliekamos angliškai.

Shakespeare'o kalba dainuojami kūriniai yra laimėję jau 23 kartus, įskaitant ir pastarąją pergalę, prancūziškai – 14 kartų, o dainos olandų ir žydų kalbomis yra pelniusios laurus po tris kartus."Visas šis renginys nėra rimtas. Žinote, jis tiesiog džiaugsmingas. Manau, turime juo džiaugtis, – dar prieš finalą kalbėjo Vokietijos atstovė Lena. – Galbūt visas likęs pasaulis galės jį žiūrėti ir surengti ką nors panašaus į tai, ką darome mes – surengti "Worldvision". Visos šalys tiesiog linksminasi."

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra