Praeiviai, prekeiviai, gyventojai, švenčių dalyviai ir besiglaustančios porelės jau kuris laikas žvelgia į mus iš ištuštėjusių Laisvės alėjos vitrinų langų. Šiuos žmones pagrindinėje miesto pėsčiųjų arterijoje ir jos prieigose prieš 30-40 metų užfiksavo fotomenininkai Romualdas Rakauskas ir Romualdas Požerskis. Fotografijose įamžintos dienos nuotaikos alėjoje, kuomet ji buvo gausiausiai lankoma ir patraukliausia Lietuvos gatvė.
Ieško pažįstamų veidų
Buvusio moterų grožio salono languose - R.Požerskio fotografijos. Šalia šio pastato moteriškais aksesuarais prekiaujanti Lilija Rimkevičienė džiaugėsi, kad dabar - daug šviesiau. „Tos nuotraukos čia labai tinka, puošia langus. Anksčiau čia viskas buvo labai nutriušę. O dabar kitas vaizdas", - dalijosi įspūdžiais kaunietė ir prisipažino, kad fotografijose užfiksuotas laikotarpis jai kelia daug sentimentų. „Tai mano jaunystės laikai. Aš ir pati tas nuotraukas tyrinėjau, mačiau ir praeivius jas įdėmiai apžiūrint", - prisiminė gatvės prekiautoja.
Buvusios picerijos languose - taip pat ankstesnės Laisvės alėjos nuotaikos. Šalia įsikūrusios vyrų kirpyklos kirpėja Alma Kerševičienė sakė pastebėjusi, kad nebeliko anksčiau kaimyninio pastato langus dengusių juodų maišų ir atsirado fotografijos: „Mums irgi pliusas - pagražėjo aplinka."
Šurmulio buvo daugiau
Senieji Laisvės alėjos gyventojai prisimena, kad anksčiau šurmulio šioje gatvėje būta daug daugiau. „Prieš 40 metų fotografuodamas Laisvės alėją pats joje gyvenau. Čia nuolatos buvo pilna žmonių, kartais net sausakimša. Su savo zaporožiečiu vos įvažiuodavau į mūsų namo kiemą", - pasakojo R.Rakauskas. Jis prisipažino nustebęs, kai apskaičiavo, kad tuomet nuotraukoje įamžinta jauna porelė dabar turėtų būti pensinio amžiaus. „Turėtų save atpažinti", - juokėsi fotomenininkas.
Atidarant parodą „Pašauktiems miesto", diskutuota, kas galėtų atgaivinti vis labiau tuštėjančią, miesto vizitinės kortelės statusą prarandančią pėsčiųjų arteriją.
„Šių dviejų autorių darbai geriausiai atspindi praėjusio laikotarpio nuotaikas Laisvės alėjoje. Tai greičiau ne nuotraukų, o nuotaikų paroda. Nostalgišką žvilgsnį atgal nukreipėme skatindami žmones čia sugrįžti", - sakė parodos kuratorius fotomenininkas Gintaras Česonis.
Kaip susigrąžinti statusą
„Kauno vadovai turėtų skatinti Laisvės alėjos atgimimą, skirdami čia daugiau erdvių ne batų parduotuvėms, o, tarkim, aukštosioms mokykloms. Jei čia vyks paskaitos studentams, nuolatos būriuosis jaunimas. Kavinės, restoranai siekdami pritraukti žmones čia, galėtų pagalvoti apie įdomesnes virtuves", - įsitikinęs R.Požerskis.
„Paroda surengta minimaliomis sąnaudomis. Fotomenininkai atsisakė honorarų, verslininkai, kuriems priklausančiose patalpose eksponuojami darbai, neėmė nuomos mokesčio. Mes tik pagaminome stendus nuotraukoms ir nuvalėme langus. Yra žmonių, neabejingų Laisvės alėjos likimui. Tiesiog reikėtų juos suburti ir imtis konkrečių darbų", - sakė projektą „Pašauktiems miesto" parėmęs verslininkas Arvydas Žilevičius.
Projekto autoriai žada surengti daugiau panašaus pobūdžio parodų, diskusijų, išleisti atvirukų su Laisvės alėjos vaizdais seriją.
Naujausi komentarai