Klaipėdoje – jubiliejinė Mažosios Lietuvos dainų šventė
Klaipėdos chorinės bendrijos „Aukuras“
tarybos pirmininkas
Sekmadienį 19 val. Klaipėdos vasaros estradoje vyks neeilinė, jubiliejinė dainų šventė, skirta Mažosios Lietuvos Lietuvių dainų šventės 80-mečiui. Jos renginiai prasidės jau rytoj uostamiestyje, o birželio 22-23 dienomis tęsis ant Rambyno kalno Bitėnuose.
Stiprino tautinę dvasią
Ši šventė – tai pagarba mūsų krašto kultūros vyksmui, be kurio neįsivaizduojama mūsų ateitis. Tai žvilgsnis į ateitį, deramai prisimenant mūsų tradicijas, mūsų pareigą ir atsakomybę ateities kartoms. Didžiule atsakomybės dvasia, giliu patriotizmu buvo prisodrintos pirmosios Mažosios Lietuvos lietuvių, o ir paskesnės dainų šventės. Todėl visoms kartoms iš laikmečio gilumos iškyla prasmingi Vydūno žodžiai: „Dainoje – tautos dvasia“.
1923 m. sausį sėkmingas Mažosios Lietuvos prisijungimas prie Didžiosios Lietuvos buvo tik viena sėkminga šio politinio – karinio žygdarbio pusė. Tačiau kur kas sudėtingiau buvo tuometinei krašto visuomenei pasakyti sau ir kitiems, kad dabar gyvensime kitaip, tai buvo nelengvas uždavinys, iškilęs to meto tautinio atgimimo skatintojams ir šviesouliams. Nepaisant to, kad didžiąją krašto gyventojų dalį sudarė lietuvininkai, sienos panaikinimas dar negarantavo realaus krašto prisijungimo bei realių permainų ar sklandaus integravimosi į Lietuvą. Laukė prieštaringas, didelių pastangų ir laiko reikalaujantis tautinio identiteto atkūrimo procesas, kuriame šio krašto dainų šventėms tenka išskirtinė vieta.
Šiame kontekste Mažosios Lietuvos dainų šventės buvo itin svarbios, savo reikšme artimos 1923 metų sukilimui. Tai buvo šio krašto dvasinei kultūrinei revoliucijai prilygstantis reiškinys, kuriam pamatą padėjo to meto iškilūs muzikai, aktyvūs visuomenės veikėjai: Vydūnas, Albertas Storosta, Antanas Vaičiūnas, Juozas Gudavičius, Alfonsas Mikulskis, Adomas Brakas, Jonas Vanagaitis, Martynas Jankus, Jokūbas Stikliorius ir daugelis kitų.
Iš kartos – į kartą
Savo straipsnyje „Gyvenimo giesmė“ knygoje „Mažosios Lietuvos lietuvių šventė“ 1927 -aisiais Vydūnas rašė: „.Šventė pirmiausia yra tyla...>...Švęsti yra giedoti iš savo sielos gelmių, reiškia nešti savo, būtent žmogiškumo, balsą į pasaulį...“.
Tos pačios knygos kitame straipsnyje „Tautos Gyvenimo Giesmė“ Vydūnas rašė: „...Giesmės ir dainos yra toks jau kiekvienos tautos skirtingumo požymis, kaip visi kiti jos gyvybės ir gyvenimo reiškiniai, būtent jos manymas, jos ūpas, jos palinkimai, jos kalba ir žodžiai, jos veikimai bei darbai. Giesmės ir dainos tik ryškiau atgarsi tautos esmę. Todėl pagaliau ir visa, kuo tauta įrodo, kad ji yra, kad ji gyva, vadinama jos gyvenimo giesmė, gaida.“
Būtent ši atsakomybė ateities kartoms ir paskatino Klaipėdos miesto chorinės bendrijos „Aukuras“ tarybą inicijuoti ir surengti jubiliejinę dainų šventę, skirtą Mažosios Lietuvos Lietuvių dainų šventės 80-mečiui. Tai nebuvo labai lengvas uždavinys, nes grąžinti vydūnišką dvasią, gilų tautinį patriotizmą, pasiaukojimą ir meilę savo kraštui šiais laikais lyg ir nėra labai svarbu ar aktualu. Kita vertus, dainų švenčių evoliucija Lietuvoje pažengė tolyn tiek savo turiniu, tiek ir prasmėmis. Dažnai jos nuklysdavo nuo tų tradicijų, kurios buvo puoselėjamos pradžioje, todėl labai prasminga apie tai kalbėti, tai priminti sau ir kitiems, ypač jaunajai kartai, kuriai privalome perduoti tą patirtį, kad ji tai perduotų savo vaikams.
Uostamiestyje – dvi dienas
Jubiliejinės dainų šventės renginių programa Klaipėdoje prasidės rytoj Teatro aikštėje, kur 10-18 val. šurmuliuos Vakarų Lietuvos ir Žemaitijos liaudies meistrų darbų paroda-mugė. Klaipėdos universiteto koncertų salėje 10-13 val. vyks konferencija ir Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus fondų paro-da. Teatro aikštėje 12-17.30 val. koncertą surengs pamario krašto folkloro ansambliai, šokėjai ir pučiamųjų instrumentų orkestrai. Marijos Taikos Karalienės bažnyčioje 18.30 val. - ekumeninės pamaldos ir katalikų bei Vakarų Lietuvos evangelikų liuteronų bažnyčių chorų koncertas. Klaipėdos universiteto koncertų salėje 19 val. vyks chorų ir solistų koncertas. Jame skambės M.Mažvydo, Vydūno, A.Storostos, A.Vaičiūno, J.Žilevičiaus, S.Šimkaus, J.Kačinsko, R.Šileikos ir kt. kūriniai, kuriuos atliks Šiaulių valstybinis kamerinis choras „Polifonija“, Klaipėdos miesto mišrus choras „Aukuras“, solistas M.Rojus, folkloro ansamblis „Vorusnėlė“, kanklininkas A.Butkus. Klaipėdos laikrodžių muziejaus kiemelyje 17 val. vaidins mėgėjų teatras, o 19 val. vyks folklorinė vakaronė. Tuo pačiu laiku į gyvos muzikos koncertą Teatro aikštėje jaunimą kviečia festivalis „Grock“.
Sekmadienį 14.30 val. - Dainų šventės paminklinio akmens atidengimo ceremonija Vasaros estrados alėjoje. 17.30-18 val. - Klaipėdos kariljono muzikos koncertas (Liepų g.) ir šventės dalyvių iškilmingos eitynės iš Liepų gatvės į Vasaros estradą, kurioje 19 val. prasidės jubiliejinė Dainų šventė. Birželio 22-23 dienomis ji persikels ant Rambyno kalno.
Visų šventės rengėjų ir organizatorių vardu bei Klaipėdos miesto chorinės bendrijos „Aukuras“ tarybos vardu nuoširdžiai kviečiu visus klaipėdiečius ir jų svečius, šventės rėmėjus ir dalyvius į jubiliejinės Dainų šventės renginius, ypač į pagrindinį šventės koncertą sekmadienį 19 val. Klaipėdos vasaros estradoje.
Dėkojame už neįkainojamą paramą visiems rėmėjams, vienaip ar kitaip prie šventės prisidėjusiems lietuviškos dainos, tautinių tradicijų ir lietuvybės puoselėtojams. Bendromis pastangomis prasmingai minime jubiliejinę Mažosios Lietuvos dainų šventę. Tai mūsų visų indėlis į Lietuvos kultūrą.
Naujausi komentarai