Amerika kaip beišmanydama stengiasi kurti laisvos šalies įvaizdį. Čia gali tapti kuo panorėjęs, gyventi, kaip geidi, viešai garbinama žodžio ir spaudos laisvė. Tik ar visada šis teiginys pagrįstas?
Leista Lietuvoje, bet ne JAV
Pastaruoju metu iš JAV bibliotekų lentynų dingsta knygos, kuriose kalbama apie rasizmo ir šalies mažumų diskriminacijos problemas, apie lygias homoseksualų teises ar seksualinį jaunimo ugdymą. Dažniausi argumentai, naudojami norint uždrausti knygą, – per daug atvirai aprašomas seksualumas, vulgari kalba ir homoseksualaus gyvenimo būdo ar satanizmo propagavimas.
Pavyzdžiui, stengiamasi, kad vaikams nebūtų leidžiama skaityti ir Lietuvoje išleistos Shermano Alexie knygos „Absoliučiai tikras pusės etato indėno dienoraštis”.
Skundžiamasi, kad knyga yra „antikrikščioniška”, nors ne visai suprantama, ką tiksliai tai turėtų reikšti. Aišku tik tai, kad Sh.Alexis atvirai kalba apie problemas, su kuriomis susiduria nūdienos indėnai, gyvenantys rezervate, ir tokia tiesa gali nepatikti savo šalį perdėtai šlovinantiems amerikiečiams.
Dažniausiai į kovą su "nepadoriomis" knygomis sukyla tėvai, religiniai lyderiai, kai kurie bibliotekų darbuotojai ir dešiniųjų pažiūrų politikai. Trumpai tariant, tam tikras temas aptariantys leidiniai dažniausiai užkliūva žmonėms, norintiems uždrausti idėjas, prieštaraujančias jų įsitikinimams.
Leista tik su rašteliu
2012-ųjų pabaigoje Jutos valstijoje buvo siekiama uždrausti Patricijos Polacco knygą vaikams "Mūsų mamų namuose" ("In Our Mothers' House"), kurioje pasakojama apie dviejų lesbiečių šeimą, auginančią tris įvaikintas atžalas.
Pasak motinos, siekusios, kad šis kūrinys būtų neprieinamas vaikams, „knyga vaizduoja homoseksualumą kaip labai smagų užsiėmimą, joje pilna vakarėlių, kostiumų ir švenčių, o vaikai užaugę tampa sėkmės lydimomis asmenybėmis”.
Kita susirūpinusi motina pridėjo, kad „šeima, kurioje nėra vyro ir moters, nėra natūrali”. Nieko stebinančio, kad tokią knygą buvo bandoma uždrausti Jutoje, valstijoje, kurioje gyvena daugiausia konservatyvių pažiūrų mormonų šeimų. Įžeisti tėvai reikalavo ne tik pašalinti knygą iš mokyklinės literatūros sąrašų, bet ją bibliotekose laikyti vaikams neprieinamoje vietoje ir išduoti neštis į namus tik vaikui parodžius rašytinį tėvų sutikimą.
Amerikos pilietinių teisių sąjunga vietos valdžią padavė į teismą, teigdama, kad tokia cenzūra varžo žodžio ir spaudos laisvę bei pernelyg religingiems tėvams sudaro sąlygas reguliuoti, ką gali skaityti ir kitų tėvų vaikai. Praėjusių metų pradžioje knyga buvo grąžinta į bibliotekas, tačiau tėvai, norintys, kad jų vaikams nebūtų leista skaityti šio kūrinio, gali užpildyti prašymą, ir ji nebus išduota.
Beje, stengiamasi kontroliuoti ne tik tai, ką skaito vaikai. Neįtikimą sėkmę turėjusi E.L.James erotinė trilogija „Penkiasdešimt pilkų atspalvių” jau uždrausta trijų valstijų bibliotekose. Nors vienoje Floridos bibliotekoje knygos eilėje laukė 200 skaitytojų, ji buvo pašalinta iš lentynų. Bibliotekų valdybos sakosi, kad tokį žingsnį paskatino daugybė neigiamų kritikų ir skaitytojų recenzijų.
Neįtinka ir klasika
Tokios organizacijos kaip Amerikos bibliotekų asociacija ir Nacionalinė koalicija prieš cenzūrą (NKPC) kiekvieną dieną kovoja dėl to, kad tam tikros knygos nebūtų išbraukiamos iš mokyklinės literatūros sąrašų ir pašalinamos iš bibliotekų lentynų, trumpai tariant – cenzūruojamos.
Dėl teisės vaikams susipažinti su įvairiais požiūriais ir suprasti, kad pasaulyje esama ir nemalonių tiesų, NKCP pradėjo vykdyti projektą „Vaikų teisė skaityti”, kurio pagrindinė užduotis – peržiūrėti mokyklose draudžiamas knygas ir vaikams tinkamus skaityti kūrinius grąžinti į mokyklinės literatūros sąrašus.
Organizacija sėkmingai įsikišo bandant uždrausti ne tik Sh.Alexie knygą, bet ir „Anos Frank dienoraštį”. Vienos septintokės iš Mičigano motina skundėsi, kad knygos ištraukos, kuriose A.Frank kalba apie savo kūną, yra „pornografinės”. Pasak motinos, mokyti vaikus anatomijos yra tėvų, o ne mokyklos reikalas.
Amerikos bibliotekų asociacija nuo 1982 m. organizuoja ir Draudžiamų knygų savaitę, kuri vyksta kiekvieną rugsėjį. Šios akcijos tikslas – atkreipti žmonių dėmesį į Amerikos visuomenėje egzistuojančią cenzūros problemą.
Nuo 1982 m. JAV buvo ketinta uždrausti daugiau nei 11 300 knygų. Į dažniausiai bandomų uždrausti knygų sąrašą įeina J.K.Rowling „Haris Poteris”, Marko Twaino „Haklberio Fino nuotykiai”, Jarome'o Davido Salingerio „Rugiuose prie bedugnės” Keno Kesey „Skrydis virš gegutės lizdo” ir daugybė kitų klasika laikomų ir visame pasaulyje vertinamų kūrinių.
Naujausi komentarai