Net ir neskaitantieji knygų yra girdėję apie Londone gyvenusį garsųjį seklį Šerloką Holmsą. Kai kurie žino, kad jis gyveno Bakerio gatvėje 221B numeriu pažymėtame name. Čia ir dabar veikia Š.Holmso ir jo padėjėjo Džono Vatsono memorialinis muziejus.
Bet juk šie garbūs ponai buvo tik rašytojo Arthuro Conano Doyle fantazijos vaisius! Gera reklama Londonui. Kauno patriotai sugalvojo, kad laikinąją sostinę panašiai galėtų reklamuoti rašytojo Juliaus Kaupo pasakų personažas Daktaras Kripštukas.
Atgyja supasakintas Kaunas
Lakia fantazija apdovanoto išeivijos rašytojo J.Kaupo personažas Daktaras Kripštukas visuose pasakų siužetuose gyveno ir veikė Kaune. Kaip ir dera pasakų personažui, jis rezidavo ne istoriškame tarpukario Kaune, kaip jo autorius, bet supasakintoje erdvėje. Tačiau lietuviškos miesto pasakos pradininko statusą J.Kaupui pelniusioje knygoje „Daktaras Kripštukas pragare" minima daug autentiškų Kauno vietų.
Miesto rotušėje gyvena įsimylėjęs sniego senis ir saugomos jo rašytos kronikos, po vienu Gardino gatvės namu - atsarginis įėjimas į pragarą, Vilniaus gatvėje veikia senovės burtininko pastatyta vaistinė, o Kalnų gatvėje gyvena ragana Brumbienė. Kaune gyvena ne tik Daktaras Kripštukas, gydęs patį Belzebubą, bet ir kepėjas Tešlėnas, iškepęs virš miesto šviečiančias žvaigždes, laikrodininkas Tuktukas, raudonbarzdis žydas.
Dažna geografinė detalė - Nemuno krantinė. Nusiminę pasakų herojai keliaudavo į senąją Nemuno prieplauką. V.Putvinskio gatvėje gyvenęs J.Kaupas dažnai pėsčias keliaudavo į Senamiestį, kur Jėzuitų gimnazijoje mokėsi. Šio maršruto fragmentai aptinkami pasakose - Karo muziejus, Laisvės alėja, Vilniaus gatvė, Rotušės aikštė.
Nereikėjo miesto žemėlapio
Vilnietė literatūrologė Laimutė Tidikytė pasakojo, kad Kauną ji pažino iš „Daktaro Kripštuko pragare": „Man beveik nereikėjo miesto žemėlapio. Eidavau ir atpažindavau aprašytas vietas: tai Žalioji vaistinė (pasakose - Rudoji vaistinė), tai cukrainė, tai Rotušė. Buvau nustebusi, kad ir gatvės, bažnyčios autentiškos. Jei visas vietas iš J.Kaupo pasakų išrinktume, gana tikslus geografinis Kauno vaizdas susidarytų." J.Kaupo kūrybą tyrinėjusi literatūrologė įsitikinusi, kad jai labai pasisekė - ji pažino stebuklingą Kauną ir dabar jai šis miestas atrodo truputį stebuklingas, nuotaikingas.
Psichiatru JAV dirbusio J.Kaupo kūryboje L.Tidikytė pastebėjo nemažai rašytojo alter ego (antrojo „aš") apraiškų. „Personažas Daktaras Kripštukas - tai rašytojo alter ego. Kripštukas irgi gydo, tik jo pagalbos prašo pasakiški personažai. Pats J.Kaupas laiškus dažnai pasirašydavo „Daktaras Kripštukas" arba „Daktaras Kripštas", ir draugai jį taip vadino", - pasakojo L.Tidikytė. Solidžiausiuose išeivijos literatūros žurnaluose „Literatūros lankai", „Metmenys" bendradarbiavęs J.Kaupas pirmasis pasakų analizei pritaikė psichoanalizės metodą ir realizavo kai kurias Zigmundo Freudo, Carlo Gustavo Jungo idėjas.
Amžininkai J.Kaupą prisimena kaip įvairiausių idėjų kupiną sąmojingą linksmuolį, nesirūpinusį savo sveikata. Rašytojas mirė tesulaukęs 44-erių, kaip įtariama, nuo cukrinio diabeto komplikacijų.
Pieš pasakų personažus
Įsitikinę, kad Daktaras Kripštukas vertas platesnio visuomenės dėmesio, nei iki šiol sulaukė, Kauno plėtros forume susibūrę piliečiai ėmėsi organizuoti J.Kaupo pasakų piešinių konkursą. Konkurse kviečiami dalyvauti visų Kauno mokyklų 5-8 ir 10-12 klasių moksleiviai. Iki rugsėjo 29 d. organizatoriai laukia įvairiomis technikomis atliktų piešinių. Darbai bus vertinami dviejose amžiaus grupėse. Nugalėtojų lauks prizai, be to, geriausius piešinius žadama išleisti atskiru leidinuku.
„Tam, kad mokiniai nupieštų personažus, pirmiausia jie turės atsiversti J.Kaupo knygą ir paskaityti. Savo tikslą mes būsime pasiekę - rašytojo sukurti personažai populiarės", - sakė Kauno plėtros forumo direktorius Dainius Genys. Jis įsitikinęs, kad Daktaras Kripštukas galėtų tapti Kauno Šerloku Holmsu, suteikiančiu mūsų kultūrai šmaikštumo, garsinančiu miestą toli už jo ribų. „Tikėtina, kad labiau išpopuliarėjus J.Kaupo pasakoms, keistųsi ir kauniečių santykis su savo miestu, tikriausiai jis taptų dar mielesnis. O didžiuotis yra kuo - joks kitas Lietuvos miestas savo pasakų neturi", - tvirtino sociologas D.Genys.
Paminklo vertas veikėjas
Iliustracijų konkursas - greičiausiai ne vienintelė Kauno plėtros forumo akcija populiarinant miesto pasakų personažus. Forumas remia J.Kaupo bičiulio išeivijos rašytojo, publicisto Kazio Almeno iniciatyvą Kripštukui, kaip vienam Kauno simbolių, pastatyti paminklą.
„Rotušės aikštėje sėdi susimąstęs Maironis. Labai gerai, kad jis ten sėdi. Jam galima nusilenkti, padėti gėlių, bet jam nepatapšnosi per petį, kažin ar su juo pajuokausi. Ir jei apie jį kam pasakosi, reikės remtis faktais. O su literatūriniu veikėju yra visai kitaip. Čia nereikia būti tiksliam. Gali sakyti: „Kadaise gyveno toks nuostabus Daktaras Kripštukas, kuris gydė net velnią Juoduodegį, kuris iš pragaro į Kauną pralindo pro smuklės rūsį, kuri stovėjo ten, prie senųjų sandėlių..." Tokio personažo įprasminimas suteiktų geros nuotaikos, linksmumo, o miestui gal net savotiško paslaptingumo", - mintimis dalijosi K.Almenas.
Kripštuką atgaivins pjesėje
„Kaunas apskritai pasižymi gana silpna miesto mitologija. Yra neva patriotų, parašiusių neva Kauną garsinančių posmų, už kuriuos ir garbės ženklus pelnė, tik tai yra labai menkos literatūrinės vertės dalykai. O kalbant apie rimtus literatūrinius tekstus, tokių yra mažai. J.Kaupo pasakos - iš to nedaugelio. Čia atsiveria Kauno kaip gyvo miesto klodas. Ne iš amžių glūdumos, bet šiuolaikinio miesto istorijos su studentais, praeiviais, prekeiviais", - tvirtino poetas, eseistas Kęstutis Navakas. Jis jau brandina pjesės pagal „Daktaro Kripštuko pragare" pasakas siužetą. Ši pjesė išvys scenos šviesą Kauno valstybiniame lėlių teatre.
„J.Kaupo kūryboje labai gražus realybės ir pasakos santykis. Prasideda tos istorijos labai realistiškom sąlygom: ne už devynių jūrų, devynių marių, bet čia pat, kažkurioje Kauno gatvėje. Tik, man atrodo, tos istorijos liko šiek tiek neišvystytos, punktyriškos. Ir personažai - tik pasirodo ir vėl išnyksta. Norisi, kad jie pabūtų ilgiau, kad tos istorijos šakotųsi, pereitų į kitas. Rašydamas pjesę, istorijas galvoju šiek tiek pratęsti", - kūrybiniais planais pasidalijo K.Navakas.
Poetas tikisi, kad J.Kaupo kūryba įkvėps ir jį sukurti stebuklines kaunietiškas istorijas su šiek tiek realistiniais, šiek tiek siurrealistiniais personažais. Gal Kaunas ateityje tuo ir garsės - linksmais literatūriniais personažais ir supasakinta miesto erdve?
Naujausi komentarai