Vilniaus dailės akademijos Kauno dailės institutas (VDA KDI) išleido naują profesionalių menininkų laidą. Instituto dekanas Raimundas Žiupka pripažįsta, kad tęsiasi pastarojo dešimtmečio tendencijos - jaunimas nori būti konceptualus. Eidami šia linkme pradedantieji menininkai pademonstruoja ir išskirtinių bruožų.
Skulptūra patiko monarchei
Viešėdama Lietuvoje Nyderlandų karalienė Beatričė (Beatrix) aplankė Vilniaus dailės akademijos (VDA) geriausių absolventų darbų parodą „Meno celės". Tarp keleto išskirtinio karalienės dėmesio sulaukusių darbų - kauniečio Vytenio Sinkevičiaus konceptualus skulptūros darbas „Atoveiksmis". Karalienei patiko idėja, kad su virš granito luito ore pakibusiais plastikiniais kamuoliukais galima žaisti. Monarchė V.Sinkevičiaus teiravosi, ar jis turi techninį išsilavinimą. Juk tam, kad pučiamo oro srove reikiamoje vietoje pakabintum kamuoliukus, reikia būti susidūrusiam ir su tiksliaisiais mokslais.
Interaktyvią kinetinio (naudojančio judesį) meno skulptūrą sukūręs jaunasis skulptorius teigė siekęs pademonstruoti stabilumo ir nestabilumo santykį.
V.Sinkevičiaus kūrinys VDA absolventų parodoje reprezentavo visą šiemetinį akademijos filialo - Kauno dailės instituto - absolventų darbų derlių.
„Tai konceptualus minimalistinis-kinetinis kūrinys. Iš kitų šiemetinių absolventų darbų išsiskiria kaip labiausiai suvaldytas ir estetine, ir medžiagos, technologine, ir kinetine prasme. Vytenis - perspektyvus jaunas žmogus", - pasakojo VDA KDI Skulptūros studijos vadovas Alfonsas Vaura.
Gyvens ne iš meno
Ką besiformuojančiam menininkui duoda aukštoji mokykla? „Kiek pats dirbi, tiek ir turi. Sąlygos tobulėti, semtis žinių sudarytos - yra biblioteka, užtenka ir bendravimo su dėstytojais. Iš dėstytojų man didžiausią įtaką padarė Robertas Antinis", - pasakojo šiemet magistro studijų programą VDA KDI baigęs V.Sinkevičius. Vaizduojamuosius menus vieną semestrą jis studijavo Dublino nacionaliniame menų ir dizaino koledže. „Koledžas turi gerą biblioteką. Vyksta daug seminarinio pobūdžio užsiėmimų, dėstyti kviečiami aktyviai kuriantys menininkai, kurie dalijasi patirtimi ir daug diskutuoja su studentais", - mokslų užsienyje patirtį atskleidė jaunasis skulptorius.
Trejus metus Londone staliaus amatu vertęsis V.Sinkevičius įsitikinęs, kad ir šis laikas nepraėjo veltui - čia jis dažnai apeidavo šiuolaikinio meno galerijas. Ateitį sieja su Londonu? „Nuvažiuoti visada galima, o namai yra namai", - lakoniškas jaunasis skulptorius. Tačiau ar ras erdvę Lietuvoje, kur monumentalių skulptūrų užsakymams - didžiulė konkurencija: valstybinių, regioninių užsakymų mažai, dėl jų kovoja ir vyresniosios kartos skulptoriai? „Jei iš to nori gyventi - konkuruoti sudėtinga.
Mano tikslas yra pragyventi iš kitų finansinių šaltinių. Jei jie pasiteisins, galėsiu likti nepriklausomas, o ne daryti iš meno produktą. Noriu investuoti į meną negalvodamas, ar už tai sumokės užsakovas", - pasakojo Vytenis, siekiantis kuo mažiau laiko praleisti užsitikrindamas pragyvenimą ir kuo daugiau - skulptoriaus studijoje. „Durų į tolesnius mokslus neuždarau. Bet norėtųsi kurti, dalyvauti parodose", - prisipažino V.Sinkevičius.
Svajoja kurti toliau
Šiemetinis Kauno dailės instituto absolventų „derlius" - 69 bakalaurai, 20 magistrų.
Aukščiausią įvertinimą - dešimtuką su pagyrimu už pademonstruotus naujoviškus meninius, technologinius sprendimus, socialinį temos aktualumą - gavo penki bakalaurai. Tokiu pažymiu įvertintas ir stiklo specialybės absolventės Nijolės Kovaitės darbas „Azartas".
„Aukščiausias įvertinimas skirtas už originalią koncepciją ir puikų atlikimą. Ji žaidžia forma, šviesa, spalva. Bakalaurų darbams keliami reikalavimai - pademonstruoti stiprias konkrečios studijų srities žinias. O magistrų darbai turi būti labiau orientuoti į individualią meninę raišką. Tas skirtumas absolventų darbuose matomas, to siekiama", - tvirtino Stiklo katedros vadovas Valmantas Gutauskas.
Kalbintos keramikos specialybės absolventės vienbalsiai tvirtino sieksiančios kurti toliau, svajojančios apie savo keramikos krosnis. „Į doktorantūrą nestosiu. Kol kas dirbu baldų gamyboje. Žmonės pageidauja baldų su keramikos elementais, juos ir kuriu. Ateityje norėčiau turėti savo keramikos krosnį, kurti nepriklausomai nuo kitų", - planais dalijosi Inga Žukauskaitė. Didelės apimties darbu „Ateitis praeityje", vaizduodama „tikros" ir „netikros" žuvų fosilijas, ji atkreipia dėmesį į beišsitrinančias dirbtinio ir natūralaus pasaulio ribas.
„Aukštos technologijos - visų absolventų įvaldytos ir panaudotos. Kaip privalomą baigiamąjį darbą jie dažniausiai kuria funkcionalų porceliano servizą. Savarankiškame darbe studentai nori instaliuoti objektą į erdvę, nori konceptualių dalykų", - teigė Keramikos katedros vedėja Aldona Keturakienė.
Dizaino specialybės absolventų darbai pasižymi ieškojimais ir temų platumu. „Bakalauro programoje išsiskyrė produkto dizaino darbai: motociklas turizmui, verslo dovanos. Būta daug grafinių temų. Ypač gerai įvertintos Brigitos Strazdaitės sukurtos ekskliuzyvinės šokolado pakuotės. Magistrai produkto dizaine pristatė įdomius konceptualaus, saugaus automobilio projektus, baldus iš metalo", - absolventų darbus apžvelgė Dizaino katedros vedėjas Jonas Venckūnas.
Naujausi komentarai