Pirmąjį spalio savaitgalį Birštone vyks tradicinis, kas dvejus metus rengiamas literatūros seminaras.
Į seminarą iš devynių pasaulio šalių – Bulgarijos, Čekijos, Italijos, JAV, Kroatijos, Lenkijos, Slovėnijos, Rusijos ir Ukrainos – suvažiuoja žmonės, savo profesinį gyvenimą susieję su lietuvių literatūra.
Kai kurie seminaro dalyviai, pavyzdžiui, šveicaras Markusas Roduneris, ispanė Carmen Caro, švedas Jonas Öhmanas, rusas Jevgenijus Jefremovas, amerikietė Laima Vincė Sruoginis šiuo metu gyvena ir dirba Lietuvoje. Dalis vertėjų tokiame lietuvių literatūros seminare dalyvauja jau nebe pirmą kartą.
Anksčiau vykdavęs Nidoje, nuo šių metų tarptautinis lietuvių literatūros gerbėjų susitikimas keliasi arčiau sostinės – į jaukų kurortą prie Nemuno. Šiemetinis seminaras prasidės rugsėjo 30-ąją iškart po iškilmingos Šv. Jeronimo premijos, kuri skiriama geriausiems 2011 metų vertėjams, įteikimo ceremonijos Vilniaus Taikomosios dailės muziejuje.
Kaip visuomet seminaro dalyviai bus supažindinti su įvairių žanrų lietuvių literatūros naujienomis, ryškesniais autoriais, kūriniais, stiliaus tendencijomis. Naują lietuvių moterų prozos ištraukų rinkinį anglų kalba „No Men, No Cry: Contemporary Lithuanian Women‘s Prose“ (Nėr vyrų, neverk: Šiuolaikinė lietuvių moterų proza) pristatys jo sudarytoja VPU dėstytoja dr. Žydronė Kolevinskienė, o naujesnius moterų autorių kūrinius išsamiau aptars dr. Daiva Litvinskaitė.
Vaikų literatūros naujienomis ir įspūdžiais apie sėkmingą Lietuvos pasirodymą Bolonijos vaikų knygų mugėje pasidalys VU profesorius Kęstutis Urba, šiuolaikinės vyriškos prozos tendencijas aptars vertėjas ir literatūros kritikas Laimantas Jonušys.
Nemažai vietos šių metų seminare bus skirta lietuvių emigracijos ir asmens tapatybės temai – pranešimą apie naujausią emigrantų literatūrą skaitys VU dėstytoja dr. Dalia Satkauskytė, o seniausio pasaulyje be pertraukų einančio lietuvių dienraščio „Draugas“ redaktorė dr. Dalia Cidzikaitė paskaitys pranešimą apie „kito“ įvaizdį teorijoje ir literatūroje, daugiausia dėmesio skirdama lietuviškam žydo paveikslui.
Naujųjų technologijų ir elektroninės knygos specialistas Deividas Talijūnas mėgins praplėsti mūsų „mažos tautos ir mažos literatūros“ kontekstą, siūlydamas vertėjams susipažinti su moderniomis literatūros kūrinių pateikimo ir sklaidos – knygos iš ekrano – galimybėmis.
Seminarą aplankys ir rašytojai, šįkart su vertėjais bendraus ir savo kūrinių ištraukų paskaitys Renata Šerelytė ir Laurynas Katkus.
Seminaro programą praturtins ir menininkų pora iš Vilniaus – kino dokumentininkė Agnė Marcinkevičiūtė pristatys dokumentinių filmų ciklą „Rašytojų kino portretai“, o jos vyras, teatro režisierius Albertas Vidžiūnas – Jurgio Kunčiaus radijo pjesę „Dirbtinis pluoštas“.
Naujausi komentarai