Svarbi teisinga mityba
Lietuvoje galima įsigyti daugybę skirtingų žuvyčių rūšių, tačiau prieš tai būtina žinoti, kaip deramai jomis pasirūpinti.
Norint užtikrinti žuvyčių ilgaamžiškumą, būtina sudaryti tinkamas gyvenimo sąlygas ir maitinti žuveles kokybišku maistu. Tinkamas pašarų pasirinkimas atsižvelgiant į žuvų mitybos ypatumus, pavyzdžiui, ar ji yra žolėdė, ar mėsėdė, ar maitinasi paviršiuje, ar dugne, yra būtinas jų sveikatai ir gerovei.
„Maisto įvairovė šiuo metu labai didelė, todėl galima pasirinkti sausą (kuris gali būti tablečių, granulių ar lapelių pavidalo), šaldytą ar net gyvą maistą. Taip pat reikia nepamiršti vitaminų ir papildų, kurie teigiamai veikia žuvelių būklę“, – teigia akvariumistikos žinovė Alma Skardžiuvienė.
Natūrali aplinka – geriausia
Tinkamai parinkta akvariumo įranga ir teisingai parinktas biotopas leis žuvims gerai jaustis. Augalai akvariume yra itin naudingi, nes jie ne tik pagerina vandens kokybę ir palaiko ekosistemą, tačiau ir estetiškai papuošia, pagyvina akvariumą. Visgi yra ir tam tikrų žuvų rūšių, su kuriomis augalai neauginami.
Labai svarbus faktorius – akvariumo dydis. Tik protingai pasirinkus akvariumo dydį, žuvys ir augalai galės tinkamai augti.
A. Skardžiuvienė pasakoja, kad dažna pradedančiųjų akvariumų mėgėjų (ir ne tik) klaida yra perpildytas akvariumas. Ji pabrėžia, kad auginant žuvytes itin svarbu pasidomėti atskiromis žuvimis – koks yra jų būdas, kokio dydžio auga ir pan.
„Labai svarbus faktorius – akvariumo dydis. Tik protingai pasirinkus akvariumo dydį, žuvys ir augalai galės tinkamai augti“, – sako A. Skardžiuvienė.
Taip pat reikia atsižvelgti į žuvų rūšį ir jų natūralias gyvenimo sąlygas.
„Geriausia būtų prieš įsigyjant žuvytes pasidomėti jų natūraliomis gyvenimo sąlygomis ir stengtis akvariume atkurti kiek įmanoma panašesnes, pavyzdžiui, atkreipti dėmesį, ar žuvys gyvena žolėtuose vandens telkiniuose, o gal atvirkščiai, natūralioje gamtoje vyrauja akmenys, uolos ar šaknys“, – aiškina pašnekovė.
Būtina atsakingai apsispręsti
„Kiekviena žuvis, kaip ir bet kuris kitas gyvas sutvėrimas, reikalauja dėmesio ir žinių, todėl prieš įsigyjant žuvytes būtų gerai pasidomėti, paskaityti, pasikonsultuoti ir tada nuspręsti, kokias žuvytes ir kokį akvariumo tipą pasirinkti“, – pataria pašnekovė.
A. Skardžiuvienė atskleidžia, kad žmonės, planuojantys auginti žuvytes, domisi pačiais įvairiausias klausimais: kurios žuvytės sugyvena tarpusavyje, kiek metų jos gyvena, kaip atskirti vyriškos ir moteriškos lyties žuveles, kokiomis ligomis jos gali sirgti ir pan.
„Akvariumistikoje svarbiausia neskubėti, pagalvoti, ko iš tiesų norisi: ramesnio ar aktyvesnio akvariumo, vienos, dviejų ar daugiau žuvų rūšių, bus gyvų augalų ar ne“, – patarimais dalijasi pašnekovė.
Plati žuvyčių įvairovė
Dažniausia pradedančiųjų žuvelė būna gaidelis (Betta splendes), kuri nėra reikli ir gali gyventi mažame akvariume.
Stengiamasi išveisti vis retesnių, įdomesnių žuvų. Kelios iš jų yra: Violetinis grundalas (Gobioides broussonnetii), Corydoras multiradiatus, Malavio akiplėša (Dimidiochromis compressiceps), Malavio vanagas (Aristochromis christyi), Ancistrus melanist Green Dragon (Ancistrus sp.) ir kt.
Be žuvų, akvariumuose dažnai auginamos įvairios dekoratyvinės krevetės ir sraigės. Jos ne tik praturtina akvariumo estetiką, bet ir padeda palaikyti švarą.
„Lietuvoje išveistos žuvys yra atsparesnės ligoms, nes jos nepatiria ilgo transportavimo, taip yra išvengiama papildomo streso, kuris turi įtakos žuvų sveikatai ir bendrai fizinei būklei“, – paaiškina A. Skardžiuvienė.
Dalis žuvų importuojamos iš kitų ES šalių veislynų. Atkeliavusios žuvys pirmiausia karantinuojamos ir tik vėliau iškeliauja į parduotuves visoje Lietuvoje.
Naujausi komentarai