Būtų per drąsu teigti, kad į Lietuvą iš svetur atkeliaujantys garsiojo švedų koncerno "Ikea" baldai tapo savotišku šilko ar arbatos kelio analogu. Tačiau jo kontūrai vis labiau ryškėja.
Visi keliai veda į Varšuvą
Neįmantrus nacionalinėmis Švedijos spalvomis nudažytas prekinis ženklas jau puikiai žinomas nemažai daliai lietuvių, nors mūsų šalyje nėra ir dar turbūt ilgai nebus nė vienos "Ikea" parduotuvės. Tai, jog kompanija savo prekybos centrus atidaro tik tuose miestuose, kuriuose gyvena ne mažiau kaip 1 mln. žmonių, – ne mitas.
"Ikea" produkcijos užsienyje priversti dairytis Lietuvos gyventojai internete gali susirasti bent keletą vežėjų, kurie patikusius baldus, įvairiausius namų apyvokos daiktus siūlosi pargabenti iš Lenkijos ar net Švedijos.
Maždaug metus tuo užsiimantis kaunietis Valentinas tvirtino, jog sulaukia užsakymų iš įvairių šalies miestų, tarp jų – ir Klaipėdos. Pašnekovo žiniomis, "Ikea" baldų parvežimu uostamiestyje kol kas niekas neužsiima.
"Važinėju į Varšuvą, tačiau jei sulaukčiau pageidavimų, vykčiau ir į Stokholmą. Žinoma, žmonės pasiskaičiuoja – ten ir gaminiai brangesni, ir reikia papildomų išlaidų keltui. Tačiau Švedijos "Ikea" galima įsigyti tokių dalykų, kokių nėra Lenkijoje. Be to, ir aptarnavimo kokybė nepalyginamai aukštesnė – galėčiau pasakyti, kad kaip lenkai vairuoja, taip ir parduotuvėse aptarnauja", – juokėsi vyras.
Pinigai – į priekį
Valentinas prisiminė, jog dabartinio užsiėmimo idėją jam pasufleravo Olandijoje gyvenusio bičiulio patirtis. Kauniečiui padarė įspūdį, jog už maždaug 6000 eurų 3 kambarių būstui jo draugas "Ikea" prekybos centre susipirko visus namų ūkyje reikalingus daiktus iki menkiausių smulkmenų – pradedant šaukšteliais ir baigiant kilimais bei baldais.
Pašnekovo manymu, potencialius pirkėjus "Ikea" pritraukia ne vien prieinama kaina, bet ir puikiu gaminių dizainu, jų funkcionalumu, patogumu.
Pats Valentinas už baldų bei kitų gaminių transportavimą iš Lenkijos prašo maždaug 10–14 proc. daikto vertės, nelygu, kokio svorio ir gabaritų daiktus tenka gabenti.
"Retenybė, kad žmogus užsisakytų parvežti prekių už kelis tūkstančius litų. Didelio uždarbio nėra, bet reikalai po tuputį juda. Gal reikia laiko, kad žmonės daugiau sužinotų apie tokią galimybę, įprastų. Gal kai kuriems sunku susigaudyti su internetiniais užsakymais ar nepriimtina, kad reikia sumokėti į priekį, kiti baiminasi įsigyti baldą jo nepačiupinėję, vien iš katalogų", – svarstė pašnekovas.
Vyras prisipažino avansu neperkantis nė menkiausio daikto, nes jau turįs karčios patirties – esą keletą užsakytų baldų priverstas pardavinėti iki šiol. Kad nereikėtų sandėliuoti krovinio, vos grįžęs iš Lenkijos kaunietis jį iškart išvežioja užsakovams.
Be rožinių akinių
Valentinas savo klientus ragina bent kartą vykti kartu ir savo akimis pamatyti "Ikea" prekybos centro pasiūlą, neįtikėtiną asortimento įvairovę.
Tai kartą, tai dukart per mėnesį į Varšuvą išsiruošiančio kauniečio pastebėjimu, tarp populiariausių lietuvių užsakomų prekių – vaikų baldai bei kiti mažųjų buičiai skirti daiktai. Neretai prašoma parvežti ir komodų, knygų lentynų, čiužinių.
Pasak pašnekovo, "Ikea" siūlo fantastiškų gaminių vaikams, juolab kad ir kainos nesikandžioja. Štai kartu su vaiku "augančią" lovą galima įsigyti už 260 zlotų (213 litų).
"Tikiuosi, kad gabendamas į Lietuvą "Ikea" baldus bent kiek pareguliuoju vietinę gamintojų rinką. Mūsų baldininkų maržos yra dar gerokai per didelės", – įsitikinęs Valentinas.
Kol įvairiuose diskusijų forumuose internautai dalijasi įspūdžiais apie "Ikea" baldus, ne tik kaip vartotoja, bet ir specialistė šiuos produktus "čiupinėjusi" baldininkė Kristina nepriekaištingos kokybės besitikintiems potencialiems pirkėjams siūlo nusiimti rožinius akinius.
"Visame pasaulyje "Ikea" garsėja kaip ekonominės klasės, nebrangių, greitam "sunešiojimui" skirtų baldų pardavėja, tad nereikia turėti iliuzijų, kad jie bus ilgaamžiai. Išsinuomojai butą, neturi stalo – nuėjai į "Ikea", nusipirkai, o išsikraustydamas palikai, kad nereikėtų vargti pervežant. Aišku, jei jis iki to atlaikys, – šypsojosi pašnekovė. – Tačiau reikia pripažinti, kad medžiagos naudojamos ekologiškos, koncernas didelį dėmesį skiria dizainui, gamybiniam procesui, medžiagų tiekėjų patikimumui, gamintojų kontrolei."
Klaipėdietės teigimu, natūralaus medžio masyvo "Ikea" baldams didžiąja dalimi naudojama pušų mediena, o ši yra labai minkšta. Tad reikia atkreipti dėmesį, kad net menki įbrėžimai, įspaudai gaminio paviršiuje paliks žymes.
Pasitelkė gabius dizainerius
Vis dėlto pašnekovė pripažino, jog tai, ar įsigysi kokybišką, ar menkavertį baldą, – įžvalgumo reikalas, todėl būtų naudinga gaminį pamatyti savo akimis, pasidomėti, kas jį pagamino.
"Tarkime, vienos linijos produkciją pristato vienas gamintojas. Ir jei tas gamintojas – šiaip sau, tai ir visi jo produktai bus šiaip sau. Kita vertus, gal paprastas vartotojas trūkumų nepamatys ar šie jam bus ne tokie reikšmingi kaip specialistui", – svarstė pašnekovė.
Klaipėdietės teigimu, faktiškai visi didieji Lietuvos baldų gamintojai turi "Ikea" užsakymų, tačiau mūsų šalies rinka šios produkcijos neišvys. JAV gyvenančių emigrantų iš Lietuvos jau nebestebina "Ikea" prekybos centruose pardavinėjami jų gimtinėje pagaminti produktai.
"Kiekvienoje šalyje – vis kitoks asortimentas. Nėra taip, kad Rusijos "Ikea" galėsi nusipirkti lygiai tąpat, ką Anglijoje. Produktai diferencijuojami pagal rinkos poreikius", – teigė Kristina.
Baldininkei "Ikea" balduose imponuoja progresyvūs technologiniai sprendimai, kokių Lietuvoje nerasi.
"Šiam koncernui dirba stiprūs dizaineriai, konstruktoriai. Jie randa puikių sprendimų mažoms, nestandartinėms erdvėms. Be to, baldai universalūs – gali iš skirtingų kolekcijų gaminių vienoje erdvėje pasidaryti mišrainę ir ji neatrodys neskoningai. O namų apyvokos daiktai – apskritai šaunūs", – tvirtino Kristina.
"Ikea" fenomenas
Nuo 1943-iųjų gyvuojanti "Ikea" – didžiausia baldų gamintoja pasaulyje bei mažmenininkė, prekiaujanti ne tik baldais, bet ir namų apyvokos daiktais, aksesuarais, vonios bei virtuvės įranga. "Ikea" įsteigė ir iki pasaulinio garso koncerno išaugino švedas Ingvaras Kampradas.
Kompanijos verslo idėja – rinkai siūlyti didelį pasirinkimą patrauklaus dizaino baldų tokiomis kainomis, kad šios prekės būtų prieinamos kuo didesniam žmonių skaičiui.
"Ikea" Švediją reprezentuoja ne prasčiau nei garsusis ABBA ketvertukas. Sakoma, kad patys švedai šia kompanija labiau pasitiki nei savo vyriausybe ar žiniasklaida. O kadaise įžymusis koncernas prasidėjo nuo parkeriais ir kalėdiniais atvirukais prekiaujančios firmos. Jos suklestėjimas – talentingo ir įžvalgaus savamokslio verslininko istorija.
2004 m. pasaulį nustebino žinia, kad kuklusis švedas, kuriam priklauso "Ikea" koncernas, tapo turtingiausiu pasaulio žmogumi ir pralenkė "Microsoft" įkūrėją Billą Gatesą. Jau kelerius metus I.Kampradas įeina į turtingiausių pasaulio žmonių dešimtuką – jo asmeninis turtas vertinamas 22 mlrd. dolerių.
Vienos šeimos valdoma "Ikea" turi 267 parduotuves 25-iose šalyse ir dar 34, veikiančias pagal frančizę. Praėjusiais finansiniais metais "Ikea" gavo 21,5 mlrd. eurų pajamų.
Pikantiškas faktas – skaičiuojama, kad 10 proc. dabar gyvenančių europiečių pradėti "Ikea" lovoje.
Naujausi komentarai