Industrinio dizaino kūrėjai žvalgosi į ateitį Pereiti į pagrindinį turinį

Industrinio dizaino kūrėjai žvalgosi į ateitį

2009-08-31 23:59
Ergonomika: dizainerės T.Brundzaitės suprojektuotas prietaisas pranašus ir tuo, kad įdedant ir išimant indus vartotojui nereikia lankstytis.
Ergonomika: dizainerės T.Brundzaitės suprojektuotas prietaisas pranašus ir tuo, kad įdedant ir išimant indus vartotojui nereikia lankstytis. / DMN archyvo nuotr.

Skalbyklė, veikianti be vandens, teleportacinis šaldytuvas, molekulinis maisto spausdintuvas. Tokioms ir panašioms idėjoms jaunuosius dizainerius įkvepia garsūs buities technikos gamintojai.

Įvertino ir lietuvę

"Electrolux" kompanija, jau septintus metus rengianti tarptautinį buities prietaisų dizaino konkursą "Design Lab‘09", įvertino ir Lietuvos kūrėją.

Į finalą, kuriame varžysis 8 geriausi projektai iš 900 pristatytų, pateko Vilniaus dailės akademijos (VDA) studentė Toma Brundzaitė.

Konkurso nugalėtojai, sukūrę pranašiausius prietaisus 90-čiai metų į priekį, ateinančio mėnesio pabaigoje paaiškės svarbiausiame Didžiosios Britanijos architektūros ir dizaino renginyje "100% Design London".

Pirmosios vietos nugalėtojas pelnys 5000 eurų konkurso prizą ir šešių mėnesių stažuotę viename iš "Electrolux" globalaus dizaino centrų, antrosios laimėtojui atiteks 3000, o trečiosios – 2000 eurų prizai.

Konkurse, kuris pramoninio dizaino studentus kviečia pasidalyti inovatyviomis ateities prietaisų idėjomis, VDA bakalaurė T.Brundzaitė pristatė kompaktišką ant sienos kabinamą indaplovę "Bifoliate".

Indus plaus be chemikalų

Kaip prisipažino pati kūrėja, suprojektuoti dvipusę indaplovę paskatino nuobodus užsiėmimas plauti, džiovinti ir vis perkelti indus. Viena įrenginio dalis tarnauja kaip indų lentyna, kuri įjungus indaplovę užsidaro, palikdama atvirą kitą pusę, į kurią galima dėti jau panaudotus indus.

Ši kelių asmenų namų ūkiui skirta indaplovė ne tik taupo laiką, bet ir erdvę bei vandenį – jauna dizainerė numatė, kad ateities indaplovė veiks padedama ultragarso ir, priešingai nei šiandieninės indaplovės, bus draugiška gamtai.

Plovimui naudojamas iš durelių vidinės pusės purškiamas smulkios srovės vanduo. Indų laikiklis skleidžia ultragarsines bangas, kurias perduoda bangų generatorius. Nuo sukeltų elastinių bangų ir vibracijos nešvarumai nuo indų paviršiaus nukrinta kartu su vandeniu ir nuteka į kanalizaciją.

Istorija iš fantastikos srities, pasakytų skeptikas. Tačiau kas žino, kokių technologinių stebuklų galima tikėtis per artimiausius 90 metų. Bent jau daugybei konkurso dalyvių "Design Lab" padėjo pradėti karjerą dizaino sferoje. Šiuo metu viename iš "Electrolux Global Design" centrų dirba trys finalininkai.

Laukia naujų medžiagų

Pačios T.Brundzaitės nuomone, per ateinančius 90 metų visi namų apyvokos daiktai turėtų remtis intuicija, būti lengviau suprantami, geriau integruotis į aplinką, o aplinkosaugos problemos ateityje bus tik aktualesnės.

Pasak pradedančios dizainerės, jei reikėtų rinktis šiandien, racionalus sprendimas tokiai indaplovei pagaminti būtų lengvųjų metalų ir plastiko kombinacija, indų laikikliams tiktų guma, išorinė slankiojančių durelių pusė turėtų būti sensorinė, o valdymo mygtukai turėtų šviesti palietus dureles. Tačiau mergina viliasi, jog per ateinančius 90 metų atsiras naujų medžiagų, iš kurių būtų galima rinktis.

Buitinės technikos pardavėjų teigimu, nors šiandienos pirkėjai kreipia nemažą dėmesį į gaminio dizainą, vis dėlto ekonomiškumas pozicijų neužleidžia.

"Galima pasakyti taip – renkantis daiktą pirmoje vietoje aktualus ekonomiškumas, antroje – dizainas. Be abejo, svarbi ir bendra visuma – kokybės, kainos ir dizaino santykis", – pastebėjo bendrovės "Avitelos prekyba" pardavimų vadovas Ramūnas Gudauskas.

Specialisto teigimu, kai kurie besirenkantieji buitinę techniką prie savo gyvenamosios aplinkos ją derina iki smulkmenų.

Štai rūpinamasi, kad orkaitės rankenėlės tiktų prie baldų furnitūros. Derinama ir forma – jei interjeras "vintage" stiliaus, užsakoma gamintojų, kurie turi šio stiliaus produktų liniją, prietaisų.

Provokuojantys gaminiai atbaido

"Kuriam laikui interjero spalvinėje gamoje dominuojant baltiems, juodiems bei rusviems tonams, labai daug pirkėjų dairosi būtent šių spalvų buities technikos. Išskirtiniai ir netradicinių spalvų paletės produktai paprastai užsakomi pagal individualius kliento poreikius iš visų įmanomų gamintojų katalogų. Tad jei reikia raudono, geltono ar žalio šaldytuvo – jokių problemų", – šypsojosi "Avitelos prekybos" pardavimų vadovas.

Pašnekovo nuomone, akį rėžiančio dizaino gaminiai pirkėjus atbaido. Veikiau priimtini inovatyvūs sprendimai, kurie teikia naudą, kaip antai sutaupyta vieta bei labiausiai interjere pritiksianti spalva.

"Apibrėžti, kurie produktai yra konservatyvūs, kurie ne – gana sudėtinga. Pavyzdžiui, orkaitės, kaitinimo paviršiai, šaldytuvai, skalbimo mašinos dėl išorinių požymių atrodo gana konservatyvūs produktai – stačiakampės, kvadrato formos. Tačiau patys šių gaminių elementai – rankenėlės, durelės, spalviniai sprendimai – keičiasi kiekvienais metais pagal vyraujančias interjero tendencijas. Tik kartais ne taip greitai, kaip norėtų pirkėjai – tiesiog pats technologinis gamybos procesas daug sudėtingesnis nei, tarkime, smulkiosios buitinės technikos, kuri itin inovatyvi ir dinamiška", – pastebėjo R.Gudauskas.


Beprotiškai fantastiškos "Design Lab‘09" idėjos

Neįtikėtina: projekto autorius mąsto apie laiką, kai mokslinėje fantastikoje aprašomos technologijos virs realybe. Šis projektas paremtas teleportacijos idėja, kuri, nepriklausomai nuo laiko ir erdvės, leis vartotojui specialiu sensoriniu ekranu parsigabenti norimus produktus tiesiai į atitinkamus šaldytuvo ir šaldiklio skyrius.


Kairėje - Kosmosas: šis šiltnamis-robotas skirtas Marso tyrimams ir kolonizacijai. Stikliniame dėkle jis nešioja augalą ir užprogramuotas ieškoti vietos, kurioje yra jam reikalingų maistingų medžiagų. Grupė robotų gali keistis naudinga informacija.

Dešinėje - Resursai: prietaisas sprendžia vandens trūkumo problemą. "Vandens gaudytojas" valdo skraidančius burbulus, kurie renka lietaus vandenį. Pririnkę jo pakankamai, burbulai grįžta ant padėklo, kuris išvalo vandenį. Šį galima gerti tiesiai iš burbulo.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų