Pereiti į pagrindinį turinį

Mažame bute muzikantui ankšta nebūna

2008-08-25 09:00
Mažame bute muzikantui ankšta nebūna
Mažame bute muzikantui ankšta nebūna / Mindaugo Ažušilio nuotr.

Peržengus vilniečio džiazo muzikanto Vyčio Nivinsko buto slenkstį galima pasijusti tarsi dviejuose pasauliuose. Viena būsto dalis skaičiuoja ne vieną šimtmetį, o žengęs žingsnį į šoną atsiduri modernioje, ryškioje ir spalvingoje erdvėje. Du visiškai skirtingus stilius sukuria skoningai suderintos švelnios pastelinės ir ryškios mėlyna, oranžinė, geltona ir žalia spalvos, apdaila ir interjero detalės.

Nediduko buto interjerą kūręs studijos "Dalius & Greta Design" architektas, Vilniaus dailės akademijos Interjero dizaino katedros dėstytojas Dalius Regelskis tokį sumanymą įgyvendino neatsitiktinai. Jis norėjo išsaugoti ir 1908 m. statyto namo autentiką, ir parodyti, kad gyvename šiuolaikiškai. Įrengiant pastarąją būsto dalį naudotos ryškios spalvos, jos suteikia jaunatviško polėkio, žaismingumo ir veržlumo. Šis spalvinis sprendimas šiemet buvo pripažintas geriausiu, o interjero autorius apdovanotas "Auksine palete".

Ieškojo vietos instrumentui

Prieš griebiantis interjero darbų pirmiausia teko išgriauti senas sienas, skyrusias buvusius kambariukus. Butas virto vientisa 27 kv. m erdve, ją architektas suskaidė į kelias funkcines zonas: darbo, poilsio, valgomojo ir virtuvės.

Užsakovas nebuvo reiklus, jaunam vyriškiui labiausiai rūpėjo, kad nedideliame bute atsirastų vietos jo kontrabosui ir pianinui, būtų kur sudėti aibę muzikos įrašų. O visa kita nuspręsti patikėjo architektui. D.Regelskio nuomone, geriausia vieta meno ir muzikos kampeliui įrengti pasirodė pirma buto dalis, į kurią patenkama vos įėjus. Todėl būtent ši erdvė, kurioje išdėstytos poilsio ir darbo zonos, buvo klasikinio stiliaus.

Svetainei parinktos ramios, šiltos spalvos, mediniai langai ir palangės, natūralaus medžio ir kalto metalo detalės, senas ąžuolines lentas imituojantis grindų laminatas. Kambario sienoms specialiai išgautas šiurkštus, raižytas tinkas. Langai - šio interjero akcentas. Tamsinti jų rėmai ir baltai dažyti platūs angokraščiai paryškina pro langus krentančios natūralios šviesos efektą.

Siekiant pabrėžti senąją namo dvasią rekonstruojant vienoje svetainės sienų buvo atidengta autentiška plytų mūro siena, o likusi jos dalis nudažyta tamsiai ruda spalva. Tai gyvenamajai aplinkai suteikia ne tik jaukumo, bet ir kuria erdvės įspūdį. Prie šios sienos, šalia minkštasuolio, atsirado vietos ir kontrabosui. Šalia jo, prie greta esančios iškilios sienos, nudažytos dramblio kaulo spalva, pastatytas pianinas.

Jaukumo būstui suteikia klasikinio stiliaus židinys. Šis bute, kol jame dar gyveno ankstesni savininkai, taip pat stovėjo. Todėl pastarąjį reikėjo tik atnaujinti į pagalbą pasitelkus židinių meistrus. Ant židinio kabantis metalinis indų dievo Ganešo bareljefas - dovana iš Niujorko. Šią dovaną jam įteikė iš Indijos kilęs jaunas avangardinio kino režisierius, buvęs kaimynas Niujorke, kol V.Nivinskas ketverius metus gyveno ir grojo JAV. Tikima, kad Ganešas neša į namus turtą ir ramybę. Greta židinio esančioje nišoje architektas įrengė didžiulę lentyną muzikos įrašams sudėti, šalia numatė vietą kompiuterio stalui, o prie durų įkomponavo drabužinę. Ši yra tarsi riba, skirianti klasikiniu ir moderniu stiliumi įrengtas būsto zonas.

Lubos - pagal šeimininko ūgį

Projektuodamas šiuolaikišką ir žaismingą gyvenamąją erdvę architektas D.Regelskis ypač daug dėmesio skyrė aukščiui (lubos siekia 3,7 m) ir erdvei planuoti. Valgomojo kampelyje, iš kurio patenkama į virtuvę, vonios ir tualeto patalpas, išlaikytas vienodas lubų aukštis. O įrengiant virtuvę ir vonios kambarį suformuotos skirtingo aukščio lubos. Tad vonioje pastarosios yra 30 cm aukštesnės, nei virtuvėje. Tokį sumanymą lėmė nemažas būsto šeimininko ūgis - kad vaikinas patogiau jaustųsi duše, kad galėtų iškelti ranką, reikėjo šiek tiek aukštesnių lubų.

Skaidyti aukštį nedideliame bute architektas nusprendė ne šiaip sau. Virš vonios ir virtuvės patalpų suformuota antresolė diktavo tokius žingsnius. Sukonstravus 9 kv. m ploto antresolę buvo įrengtas miegamasis, lovos kojūgalyje - sieninė spinta patalynei sudėti, už galvūgalio - dvi nišos. Vienoje jų sukabinti šeimininko sceniniai drabužiai, kuriuos slepia bambukinės žaliuzės, kitoje artimiausiu metu turėtų atsirasti knygų lentynos.

Svečiai sėdi ant laiptų

Atsižvelgdamas į tai, kad būsto šeimininkas sulaukia daugybės svečių, architektas nusprendė praktiškai išnaudoti ir laiptus, vedančius į miegamojo kampelį.
"Kai vyksta gyvo džiazo vakarėliai, grojama ir bendraujama, šie laiptai būna nusėsti svečių, apstatyti vyno taurėmis. Turėklus projektavau visiškai minimalius, kad žiūrovai, patogiai įsitaisę ant medinių pakopų, galėtų stebėti, kas vyksta apačioje. Tai antra ir labai svarbi laiptų funkcija", - šypsojosi D.Regelskis, iš metalo ir medžio suprojektavęs siaurus ir aukštesnėmis nei įprasta pakopomis, prie sienos prisišliejusius laiptus.
Dėl racionaliai suplanuotų erdvių šiame 36 kv. m ploto bute gali tilpti daugiau kaip 30 žmonių. Tuo įsitikino ir įkurtuves atšventęs būsto šeimininkas, kai sugužėjo tiek svečių. Jie, beje, turėjo galimybę ir pašokti.

Norėdamas sukurti jaukesnę gyvenamąją aplinką architektas D.Regelskis virš poilsio ir darbo zonos, įrengtos klasikiniu stiliumi, suprojektavo dvejopą apšvietimą. Vieni šviesos šaltiniai išsisklaido ant lubų, kiti - žemyn. Šviesos intensyvumą taip pat galima reguliuoti, o tai padeda sukurti dar jaukesnę atmosferą namuose.

Architekto teigimu, jaukumo suteikia ir tai, kad vakarais pro senovinio buto langus atsiveria Senamiesčio panorama, kurioje ypač išsiskiria apšviesti bažnyčių bokštai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų