Quantcast

Meilenis – ilgėjančių pavasario dienų pranašas

  • Teksto dydis:

Nors jau svajojame kuo greičiau atsisveikinti su šaltuoju metų laiku, žiemos karaliumi vadinamas kambarinis augalas dar vertas jūsų dėmesio. Išties meilenis – pavasario pranašas, nes jo žydėjimo sulaukiame antroje žiemos pusėje ir anksti pavasarį.

Kaip teisingai vadinti?

Ši gėlė taip pat vadinama Riterių žvaigžde (tai augalas, galintis kantriai laukti žydėjimo), o liaudyje plačiai vartojamas pavadinimas amarilis. Tai kaip vis dėlto vadinti šį nesuskaičiuojamai daug veislių turinti svogūninį augalą, kuris dovanoja įspūdingus žiedus?

Pavadinimai meilenis (Hippeastrum) ir amarilė (Amaryllis) laikomi sinonimais. Kelis šimtmečius trukę botanikų ginčai dėl šių augalų klasifikacijos buvo pabaigti 1987 m., kai pasauliniame botanikų kongrese nutarta amarilių genčiai priskirti iš Pietų Afrikos kilusius augalus, jų yra tik viena rūšis – dailieji amariliai (Amaryllis belladonna), o meilenių genčiai priskirtos hibridinės Pietų Amerikos atogrąžų augalų veislės.

Nors šios daugiametės gėlės iš tiesų panašios, Lietuvoje labiausiai paplitęs puikusis meilenis (Hippeastrum x hortorum). Nuo amarilių juos atskirti nėra sunku. Meilenių stiebas tuščiaviduris, amarilių – pilnaviduris. Meileniai žydi žiemos pabaigoje iki balandžio, amariliai – vasarą ir rudenį. Meileniai ant vieno stiebo gali sukrauti 2–6 pumpurus, amariliai – iki 10–12. Meilenių žiedai – bekvapiai, amarilių – švelniai kvepiantys.

Žiemą ilsisi

Vieni skundžiasi, kad meilenis tik augina lapus. Priežastys gali būti įvairios: per didelis vazonas, trūksta šviesos, augalas neturi poilsio laikotarpio ar tiesiog dar per jaunas.

Augalo svogūnėlis yra kriaušės formos, pasodinus pusė jo turi būti iškilę virš žemės.

Kiti augintojai sugeba meilenius pražydinti du kartus: kovą ar anksčiau ir rugpjūčio–rugsėjo mėnesiais. Žiedų skėtis išsiskleidžia ant žiedkočio 50–70 cm aukštyje, žiedyne būna 4–5 žiedai. Meilenių žiedai būna lygūs ir pūkuoti, balti ir žalsvi, rožiniai ir geltoni, oranžiniai ir vyšniniai, vienspalviai ir dvispalviai.

Kiekvienas žiedas išsilaiko apie savaitę, o augalas nepertraukiamai žydi apie mėnesį. Nuvytusius žiedus reikia nuskinti, kad augalas neeikvotų energijos.

Žiema – meilenių poilsio metas, kai svogūnas brandina žiedinius pumpurus. Nepailsėjusių augalų žiedai būna smulkesni, jų mažiau užsimezga. Ramybės metu meilenių svogūnėliams šviesos nereikia, juos galima laikyti apie 10 laipsnių šilumoje sausoje vietoje. Būtina sąlyga – ramybės laikotarpiu nelaistyti, o pradėjus laistyti, kai pasirodys lapeliai, tai daryti atsargiai, kad vandens nepatektų ant svogūno.

Pavasariniam žydėjimui meilenius vasario mėnesį perneškite į šiltesnę patalpą, vieną kartą gausiai palaistykite, o kitą kartą – kai žiedkotis gerokai ūgtels. Jam išaugus, laistykite gausiai, kas 10 dienų patręškite. Laistykite atsargiai, kad kuo mažiau vandens patektų ant svogūnėlio, lapų ar žiedkočių. Ir saikingai – priešingu atveju išsiskleis lapai, o žiedai gali ir nepasirodyti. Kai kurie augintojai verčiau vandens įpila į po vazonu pastatytą lėkštelę ir po kiek laiko jo likutį išpila. Tai augalas, kuriam labiau patinka laikina sausra nei įmirkusi žemė.

Jei laikysite šviesioje, šiltoje vietoje, gausiai laistysite, kas savaitę ar dvi tręšite, meilenis pradės žydėti po 30–40 dienų.

Kai visi žiedai nuvys, neskubėkite nupjauti stiebo. Palaukite, kol jis pagels, o tada nupjaukite 5 cm aukštyje virš svogūnėlio. Augalą ir toliau laistykite, tręškite ir laikykite šviesioje vietoje. Kuo daugiau per vasarą jis priaugins lapų, tuo gražesnių žiedų galima tikėtis žiemą ar ankstyvą pavasarį. Kai kurie augintojai nužydėjusius pavasarį meilenius iš karto padeda vėsiai, mažiau laisto arba net išneša į rūsį ir palieka ramybės laikotarpiui.

Sodinimo ypatumai

Dažno persodinimo meileniai nemėgsta, pakanka tai daryti kartą per 4–5 metus, tačiau kai kurie gėlininkai meilenius persodina kasmet. Persodinti gumbus reikia po žydėjimo, sodinimo laikas – nuo spalio iki balandžio pabaigos.

Augalui reikia 3 cm didesnio skersmens nei svogūnėlis (jis gali išaugti net iki 20 cm apimties) vazono. Kai vazonas pernelyg erdvus, augalas ima auginti vaikučius. Jei svogūnėliai nedideli, galima sodinti ir po du.

Svogūnėlį sodinkite į specialaus žemių mišinio, kai kurie gėlių augintojai pataria meilenius sodinti į komposto žemės, molio, durpių ir smėlio santykiu 3:1:1:1. Vazonėlio dugne turi būti skylučių drenažui arba įdėkite akmenukų, nes meileniai nemėgsta drėgmės pertekliaus.

Svogūnėlis turi būti sausas, be puvimo požymių, be pažiedimų. Šaknų apipjaustyti nereikia – nebent negyvas. Prieš sodinimą svogūnėlio apačią ir šaknis kelias valandas palaikykite drungname vandenyje. Sodinti reikia taip, kad pusė svogūnėlio kyšotų iš žemės. Beje, persodinę meilenius, nusiplaukite rankas. Ši gėlė yra ne tik graži, bet ir nuodinga.

Pasodintą į vazoną augalą reikia laistyti saikingai, kad į gumbą neįsimestų puvinys. Tamsoje retsykiais truputį palaistomas jis turi ilsėtis ir kaupti jėgas naujam žydėjimui. Po kelių mėnesių gumbas ima busti. Pradėjus kaltis lapeliams, augalą reikia grąžinti į kambarį.

Vertas tapytojo drobės

Pernai Klaipėdoje Kovo 8-osios proga dailininkas Simas Žaltauskas pristatė tapybos parodą "Amarilis". "Paroda "Amarilis" gėlės vardu pavadinta neatsitiktinai – šis žodis skamba tarsi itališkasis amore, reiškiantis meilę", – sakė parodos autorius. Ekspoziciją sudarė didelio formato drobės, kuriose buvo sąmoningai išdidinti amarilių žiedai. Paveiksluose atskleidžiama gėlės egzistencija, pabrėžiamas trapumas, žydėjimo kelias: virsmas iš svogūno į lapus ir stiebą, iš stiebo – į pumpurą, iš pumpuro – į žiedą.


Šiame straipsnyje: augalasgėlėmeilenisamarilė

NAUJAUSI KOMENTARAI

Saule

Saule  portretas
Kiek kainuoja amarilis

Vika

Vika portretas
O as pastebejau,kad kai nuskini nuvytusi ziena, sekantis labai greitai pradeda vysti. Todel stengiuosi apvytuswio kuri laika neskinti,kad nepradetu vysti ir kiti.
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

  • Mažieji pagalbininkai sodo ir daržo darbuose
    Mažieji pagalbininkai sodo ir daržo darbuose

    Veikla sode ar darže yra naudingas įrankis siekiant atitraukti vaikus nuo ekranų ir mokyti atsakomybės, ugdyti vaiko norą valgyti daugiau vaisių ir daržovių. Nebūtina turėti viso sodo ar daržo – įskiepyti meilę šviežioms gėrybėms g...

    1
  • Tvarkingi namai – kur kas daugiau nei estetika
    Tvarkingi namai – kur kas daugiau nei estetika

    Remiantis kasmečio tyrimo apie gyvenimą namuose duomenimis, 28 proc. Lietuvos gyventojų namai nuteikia siekti sėkmės gyvenime. Todėl labai svarbu suprasti, kaip galime pagerinti savo namų aplinką, kad juose jaustumės lyg šventovėje, teikianči...

    1
  • Kaip įsirengti svajonių virtuvę mažame plote?
    Kaip įsirengti svajonių virtuvę mažame plote?

    Tyrimai ir tendencijos rodo – erdvės, kuriose gyvename, mažėja. Nepaisant to, daugeliui reikalinga patogi, estetiška, funkcionali ir talpi virtuvė. Nesvarbu, gyvenate mažame bute ar maisto gaminimu norite mėgautis nedideliame užmiesčio sod...

    2
  • Norite statyti moderniai? Atsigręžkite į natūralumą
    Norite statyti moderniai? Atsigręžkite į natūralumą

    Šiuolaikiniai statybų ir aplinkos tvarkymo sektoriaus dalyviai vis dažniau atsigręžia į praeitį, ieškodami natūralumo ir organikos. Natūralios statybos atgimimą neabejotinai paskatino ES žaliasis kursas. Pastatų statyba, jų ir juos su...

    2
  • Interjeras – asmenybės ir patirčių atspindys
    Interjeras – asmenybės ir patirčių atspindys

    Namų dekoro įrengimas nėra tik tinkamas daiktų išdėstymas. Tai buities dvasios ir malonios, jaukios erdvės kūrimas, kuris yra ypač aktualus, nes namai – artimiausia aplinka, kurioje leidžiame sau būti visiškai atsipalaidavusiems. ...

  • Įsirenginėjate mažą valgomąjį? 3 vertingi patarimai
    Įsirenginėjate mažą valgomąjį? 3 vertingi patarimai

    Mažo valgomojo įrengimas gali atrodyti nemenkas iššūkis. Tačiau sumaniai išnaudojant erdvę ir pasirinkus tinkamus baldus, galima sukurti ne tik funkcionalią, bet ir vizualiai patrauklią valgomojo zoną. Štai trys patarimai ju...

  • Kaip stilingai suderinti dienines ir naktines užuolaidas?
    Kaip stilingai suderinti dienines ir naktines užuolaidas?

    Dieninių ir naktinių užuolaidų derinimas – procesas, leidžiantis sukurti tiek funkcionalią, tiek estetiškai patrauklią namų aplinką. Tinkamas šių dviejų elementų derinys gali pakeisti kambario charakterį, suteikti jam ši...

  • Valgomojo baldai: mados ir tendencijos
    Valgomojo baldai: mados ir tendencijos

    Valgomojo baldus reikia rinktis itin atsakingai – juk tai šeimos susibūrimo vieta, čia priimame svečius, švenčiame šventes. Anot interjero dizainerės, valgomojo baldai taip pat turi savo madas ir tendencijas, kuriomis vadovaujan...

  • Neįprasto namo savininkė: apvali forma – visa ko pradžiai
    Neįprasto namo savininkė: apvali forma – visa ko pradžiai

    Žiedūnė Aleknaitė save vadina apvalių formų mėgėja. Kėdainių krašte ant šlaito, tiesiai priešais Nevėžio upę, ji pasistatė kupolo formos namą, kuriame įsirengė kūrybines dirbtuves. Viduryje kupolo stovi apvalus stalas, an...

    12
  • Jau šį savaitgalį Kaune – net dvi parodos išmaniems ir jaukiems namams
    Jau šį savaitgalį Kaune – net dvi parodos išmaniems ir jaukiems namams

    Jau šį savaitgalį – balandžio 5–7 dienomis – visus svajojančius atsinaujinti ar statančius savo namus, norinčius pagyvinti namų interjerą, susikurti jaukias ir patogias lauko erdves ar ieškančius modernių ir stilingų ...

    6
Daugiau straipsnių