Pereiti į pagrindinį turinį

Talpos lauko augalams: kaip išsirinkti?

2014-06-21 10:00
Reikalavimai: lauko vazonai turi būti ne tik estetiški, bet ir patvarūs.
Reikalavimai: lauko vazonai turi būti ne tik estetiški, bet ir patvarūs. / "Shutterstock" nuotr.

Urbanizuotoje aplinkoje, kur augalo neįmanoma sodinti į atvirą gruntą, aplinkai dekoruoti ir želdinti pasitarnauja vazonai, gėlinės ar gėlių konteineriai.

Gabaritai – didesni

Lauko gėlinės paprastai gaminamos iš drėgmei ir mechaniniam poveikiui atsparių medžiagų: plastiko, metalo, medžio, betono, taip pat keramikos.
Renkantis talpas lauko augalams medžiagiškumas nulemia ne tik ilgalaikiškumą, bet ir estetinį aplinkos objektų suderinimą, pritaikymą, stiliaus vientisumą.

Lauko vazonus kartais pravartu rinktis ne tik pagal spalvą bei faktūrą, bet ir medžiagiškumą, kad augalų kompozicija vazone ar konteineryje įsilietų į pastato ar kiemo kontekstą.
Kadangi lauko erdvės visada būna daug didesnės už vidaus (interjero) erdves, tad ir talpos, skirtos augalams sodinti lauke, savo gabaritais renkamos daug didesnės už kambario vazonus ar gėlines.

Tokios savybės lemia vazono sandėliavimą, pergabenimą iš vienos vietos į kitą.

Renkantis lauko vazonus taip pat labai svarbus faktorius – medžiagiškumas. Kad vazonas ar gėlinė tarnautų kelerius metus, privalu įvertinti gaminio atsparumą aplinkos poveikiui.

Kenkia šaltis ir drėgmė

Dažnai dideles lauko talpas dėl vietos trūkumo šaltuoju metų laiku neparanku sandėliuoti viduje dėl gabaritų ir svorio. Todėl žiemos metu paliekant jas lauke, jos turi būti atsparios drėgmei ir šalčiui.

Jei medžiaga, iš kurios pagaminta talpa, yra porėta, į ją įsigeria drėgmė ir žiemos šalčiai tokį gaminį daug greičiau suardo arba jis pasidaro žymiai trapesnis.

Drėgmei ir šalčiui patys jautriausi yra tam tikros rūšies keraminiai gaminiai. Žemos kokybės plastikas taip pat nukenčia nuo šalčių (tampa trapus nuo mechaninio poveikio), nors ir nėra porėtas bei pralaidus vandeniui.
Medžio vazonai taip pat neatsparūs aplinkos poveikiui – drėgmei, šalčiui, be to, sparčiai kinta paviršius nuo apnašų bei vėjo.

Mažiausią vandens ir šalčio poveikį patiria metalo gaminiai, tačiau tokio tipo gėlinės turi kitokių trūkumų. Pavyzdžiui, metalo vazonai yra sunkūs ir brangūs.

Informacija – ir piktogramose

Dar vienas faktorius, darantis įtaką vazono ilgalaikiškumui – mechaninis bei saulės poveikis. Jei gaminys labai lengvas ir neatsparus dūžiams, gniūžiams, stipresni rudeniniai ar žiemos vėjo gūsiai jį apgadins, o gali ir visai sunaikinti.

Taip pat tai yra nesaugu, nes lengvus vazonus vėjo gūsiai gali pakelti, nuversti, ridenti ir pridaryti žalos ne tik želdiniams, bet ir aplinkoje esantiems neatspariems objektams, kaip antai langams.

Lengvus plastiko gaminius žiemą pravartu sandėliuoti, apsisaugant nuo pastaraisiais metais siaučiančių vėtrų.
Saulės spindulių poveikis taip pat daro įtaką pasirinktos vazono ar talpos ilgalaikiškumui.

Kai kurios medžiagos, iš kurių pagaminti vazonai, gali labai greitai nublukti nuo ultravioletinių spindulių ir prarasti estetinį vaizdą.

Perkant ryškesnės spalvos talpą pravartu pasidomėti, ar po vasaros jis nepakeis spalvos. Aukštos kokybės vazonų gamintojai garantuoja apsaugą nuo ultravioletinių spindulių ir ant gaminio etiketės šią vazonų savybę pateikia piktogramomis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų