Buvusio Libijos diktatoriaus Muamaro Kadhafi režimas buvo sutikęs milijonine suma paremti Prancūzijos prezidento Nicolas Sarkozy rinkimų kampaniją 2007 metais, šeštadienį pranešė vienas naujienų portalas, paskelbęs esą šį sandorį įrodantį dokumentą.
2006 metais datuotame dokumente arabų kalba, kuris, pasak tinklalapio „Mediapart“, buvo pasirašytas M.Kadhafi užsienio žvalgybos vadovo Mussos Kussos, kalbama apie „susitarimą dėl principo paremti prezidento rinkimų kandidatą Nicolas Sarkozy suma, atitinkančia 50 mln. eurų (172,6 mln. litų)“.
Kairiosios pakraipos tiriamosios žurnalistikos tinklalapis panašių įtarimų buvo paskelbęs kovo 12 dieną, remdamasis vieno Prancūzijos ginklų prekeivio gydytojo liudijimu, kad jo pacientas organizavo šį lėšų pervedimą rinkimų kampanijai.Tąsyk N.Sarkozy šiuos pareiškimus vadino groteskiškais.
„Mediapart“ nenurodė, kad N.Sarkozy tikriau gavo pinigų iš Libijos.Naujausias pranešimas buvo paskelbtas tuo metu, kai N.Sarkozy, kaip rodo apklausos, atsilieka pagal populiarumą nuo socialisto Francois Hollande'o prieš antrąjį prezidento rinkimų ratą, kuris vyks gegužės 6 dieną.Prezidento atstovė Nathalie Kosciusko-Morizet šeštadienį pareiškė, kad tinklalapio naujausias pranešimas yra „absurdiškas“ ir „nevykęs mėginimas nukreipti dėmesį“, surežisuotas F.Hollande'o stovyklos.
Naujienų agentūrai AFP atsiųstame elektroniniame laiške atstovė nurodė, kad N.Sarkozy 2007 metų kampanijos lėšos po rinkimų buvo patikrintos Konstitucinės Tarybos, kuri nerado jokių pažeidimų.Tačiau F.Hollande'o atstovas Bernard’as Cazeneuve'as paragino N.Sarkozy „pasiaiškinti Prancūzijai, esant tokiems rimtiems elementams, pagrįstiems naujais dokumentais, susijusiais su paties Libijos diktatoriaus aplinka“.
„Mediapart“ nurodė kompromituojantį dokumentą gavęs iš „buvusių aukštų pareigūnų, kurie dabar slapstosi.“Dokumente, išspausdintame ant popieriaus lapo žaliais apvadais ir išverstame „Mediapart“, sakoma, kad šis susitarimas buvo priimtas po 2006 metų gegužės 6 dieną vykusio pasitarimo, kuriame dalyvavo M.Kadhafi žvalgybos vadovas Abdullah Senussi, Tripolyje įsikūrusio Afrikos investicijų fondo direktorius Bashiras Salehas , artimas N.Sarkozy padėjėjas Brice'as Hortefeux ir ginklų pardavėjas Ziadas Takieddine'as.
Z.Takieddine'o advokatė Samia Maktouf kalbėdama su AFP neigė, kad jos klientas dalyvavo tokiame susitikime, tačiau nurodė, kad „jis įsitikinęs, jog šis dokumentas patikimas, atsižvelgiant į datą ir minimus asmenis“
.B.Hortefeux, kuris vėliau dirbo N.Sarkozy administracijos vidaus reikalų ministru, sakė „Mediapart“, kad niekada nebuvo susitikęs su M.Kussa arba B.Salehu.„Mediapart“, laikomo autoritetingu šaltiniu, nusistačiusiu prieš N.Sarkozy dešiniąją vyriausybę, naujausias pranešimas dar labiau gilina seniai gyvuojančius kaltinimus, kad Prancūzijos politikos sluoksniai sulaukdavo finansinės grąžos iš ginklų pardavimo sandorių su užsienio režimais.
M.Kadhafi sūnus Saif al Islamas pernai teigė, kad Libija finansavo N.Sarkozy rinkimų kampaniją, nors vėliau Paryžius atsisakė pastangų gerinti ryšius su Libijos režimu ir pradėjo remti sukilimą, kuris galiausiai nuvertė diktatorių ir jį nužudė.„Sarkozy privalo pirmiausiai grąžinti pinigus, kuriuos paėmė iš Libijos savo rinkimų kampanijai finansuoti. Mes ją finansavome ir turime visas detales bei esame pasiryžę viską atskleisti“, - Saif al Islamas Kadhafi sakė televizijai „Euronews“.
Paklaustas apie šiuos Saif al Islamo komentarus per kovo 12 dieną Prancūzijos televizijai TF1 duotą interviu, N.Sarkozy atsakė: „Man labai gaila matyti jus Kadhafi sūnaus atstovų vaidmenyje - tiesą sakant, žinojau, kad jūs atliekate geresnius vaidmenis.“
„Tai groteskiška, ir man gaila, kad esu tardomas apie Kadhafi arba jo sūnaus pareiškimus per svarbų kanalą, tokį kaip TF1, - pareiškė N.Sarkozy. - Kai cituojamas ponas Kadhafi, kuris yra negyvas, jo sūnus, kurio rankos suteptos krauju - visa tai yra diktatorių ir žudikų režimas, kurio patikimumas nulinis... Tiesą sakant, kad mes per šiuos politinius debatus pakankamai žemai puolėme.“
Naujausi komentarai