Kūrybinis karštis Klaipėdos meno kieme nemažėja. Ypač kai dega visos keramikos krosnys. Neformali suaugusiųjų meno edukacijos studija – "Senamiesčio akademija", – siekdama skatinti ir palaikyti kūrybiškumo impulsus, klaipėdiečius vasario ir kovo mėnesiais kviečia į raku keramikos užsiėmimus.
Pasitelks raku techniką
Juose vienas originaliausių uostamiesčio ir Lietuvos keramikų Isroildžonas Baroti’s mokys lipdyti, žiesti iš šamotinio molio pasitelkus raku techniką.
Raku (jap. – gėrėtis, jausti malonumą) – specialus keramikos degimo būdas. Pasak japonų legendos, japonų keramikos meistrą Tanaką Chojiro valdovas apdovanojo auksiniu antspaudu su hieroglifu "raku", todėl kūrėjas pasivadino raku.
Šis vardas perduodamas iš kartos į kartą, o iki šių dienų priskaičiuojama apie 14 raku meistrų dinastijų.
Paprastai ši technologija naudojama indams arbatai ruošti. Juk arbatos gėrimo ceremonija – neatskiriama japonų kultūros dalis. Lietuvą raku pasiekė tik XX a.
Turi savo filosofiją
Malonumą teikiantys keraminiai lipdiniai gaminami iš molio, kuris dengiamas glazūra ir išdegamas. Iki raudonumo įkaitęs gaminys dedamas į pjuvenas, vėliau panardinamas į vandenį, kad glazūra suskilinėtų.
Įdomu, kad raku keramika turi savo filosofiją: paprastumas, saikas, pagarbus požiūris į medžiagą perkeliamas į molio dirbinių gamybą. Neįmantrios formos, atsitiktiniai glazūros nutekėjimai, įtrūkiai yra šios keramikos puošmenos. Dirbinių paviršius šlifuojamas, poliruojamas, dažomas, lakuojamas, vaškuojamas, puošiamas engobu, glazūra, reljefiniais arba tapytais ornamentais, figūrinėmis kompozicijomis.
Ne šventieji puodus lipdo
Nepamirškime, kad Dievas nežiedė puodų, šventieji taip pat jų nelipdo. Todėl pradėsime nuo pačios esmės – nuo molio gniužulo, idėjos ir įvairių keramikos formavimo būdų.
Tikimės, kad ilgas, kantrus ir uždegantis kūrybinis darbas klaipėdiečiams, susirinkusiems į raku keramikos užsiėmimus, leis pabėgti nuo kasdienių rūpesčių, sutikti bendraminčių, o gal rasti naujų draugų bei pašnekovų.
Ir, žinoma, kiekvienas galės pasigaminti gražių, originalių dalykų – nuo dubenėlių ir arbatinių iki konceptualių skulptūrų.
Užsiėmimai – mokami
Mokami raku keramikos užsiėmimai Meno kiemo dirbtuvėse (Daržų g. 10 / Bažnyčių g. 4) vyks aštuonias dienas po tris valandas: vasario 11, 12, 18, 19, 25, 26 d. bei kovo 4 ir 5 d. nuo 18 iki 21 val. Kaina vienam žmogui – 490 litų. Į ją įeina medžiagos ir darbo priemonės.
Dalyvių skaičius ribotas. Registracija: el. paštu [email protected] arba tel. 8 672 57 985.
Naujausi komentarai