Penkios minutės iki Paskutiniojo teismo dienos Pereiti į pagrindinį turinį

Penkios minutės iki Paskutiniojo teismo dienos

2009-03-14 09:00
Penkios minutės iki Paskutiniojo teismo dienos
Penkios minutės iki Paskutiniojo teismo dienos / Kadras iš filmo.

Reklama ir kinas moderniame pasaulyje taip persipynė, kad jau sunku atskirti vieną reginių rūšį nuo kitos. O specialistams belieka aiškintis, kas kam daro didesnę įtaką.

Į kiną – iš reklamos verslo

Tokie ginčai jau tradiciškai paūmėja, kai ekranuose pasirodo naujas režisieriaus Zacko Snyderio darbas. Prieš ateidamas į vaidybinį kiną Z.Snyderis sėkmingai kūrė TV reklamą. Viso pasaulio mažuosiuose ekranuose matytos garsiausių firmų "Audi", "Reebok", "Nissan", "Nike" produkcijos reklaminiai filmukai – šio vyruko darbas. Panaši patirtis dabar praverčia ne vienam komercinio kino kūrėjui. Ypač tiems, kurie kuria veiksmo kiną ar realizuoja dabar tokius populiarius kino komiksus. Nauju Holivudo genijumi vadinamas Z.Snyderis kol kas sėkmingai darbuojasi būtent tokių filmų baruose.

Jau pirmas jo pilnametražis filmas "Numirėlių aušra" (2004 m.) buvo nusitaikęs į kultinio kino aukštumas. Nes tai buvo siaubo kino meistro George'o A.Romero trilerio (1978 m.) perdirbinys. Net ir nemėgstantys filmų apie zombius turėjo pripažinti, kad talentingas debiutantas, išdrįsęs mesti iššūkį gyvam klasikui, savo įžūlumą pateisino neeiliniu talentu. Žmonių ir atgijusių numirėlių (paprasčiau kalbant, zombių) kova pakelės prekybos centre buvo pateikta su tokiu pat iškilmingu patosu, su kokiu paprastai kuriami siužetai apie biblinį Armagedoną.

Dar efektingesnę kovą matėme antrame Z.Snyderio filme lakonišku pavadinimu "300" (2006 m.). Spartos karaliaus Leonido ir jo ištikimiausių karių pasipriešinimą daug kartų galingesnei persų armijai siaurame Termopilų tarpeklyje režisierius nufilmavo taip, kad chrestomatinė istorija tapo labai panaši į originalų komiksą, kuriame net gyvi aktoriai atrodė kaip animaciniai personažai.

Alternatyvi Amerikos realybė

Kažkas teisingai pastebėjo, kad istorinės tematikos komikse "300" yra viena labai svarbi stilistinė ypatybė: čia kiekvienas kadras atrodo kaip kito reklama. Atrodo, kad anksčiau kine nieko panašaus nėra buvę. O dabar atidžiai žiūrint patį naujausią Z.Snyderio kino komiksą "Stebėtojų lyga" galėsime patvirtinti šią įžvalgą.

Artimiausias "Stebėtojų lygos" "giminaitis" yra mums gerai žinomas filmas "V – tai vendeta" (2005 m.), taip pat sukurtas pagal Alano Moore'o komiksą (Vakaruose vadinamą grafiniu romanu). Abiejų siužetų sąsajos su George'o Orwello antiutopijos "1984-ieji" yra absoliučiai akivaizdžios. "Stebėtojų lygos" veiksmas net rutuliojasi 1985 m., nors pasakojama hipotetinės ateities istorija, vykstanti alternatyvioje Amerikos realybėje, kurioje "Pasaulio pabaigos laikrodžio" (jis kartu yra įtampos tarp Jungtinių Valstijų ir Rusijos barometras) sustojusios rodyklės rodo, kad iki vidurnakčio liko tik penkios minutės. Šis laikas "X" yra taikli modernaus pasaulio ir (sprendžiant pagal realios politikos tendencijas) artimiausios ateities metafora. Akivaizdu, kad tokioje grėsmės pritvinkusioje atmosferoje pakaktų mažmožio, ir mirtinų konfliktų griūtis taptų neišvengiama.

Tarptautinis sąmokslas

Tokiu katalizatoriumi filme tampa brutali žmogžudystė. Kažkas pasmerkė myriop amžinai kaukę dėvinčio piktadario Roršacho sėbrą. Velionio bosui atrodo, kad tai Stebėtojų darbas, ir jis neatidėliodamas buria Paskutiniojo teismo dienos komandą – buvusius bendražygius kovojant su nusikalstamumu.

Šioje "ekstremalių džentelmenų lygoje" yra tik vienas stebuklingų galių turintis supermenas – daktaras Manhatanas. Šiam mokslininkui atsitiktinai susinaikinus pavyko save atgaivinti kitu pavidalu. Dabar jis panašus į mėlyną spalvą skleidžiantį perregimą vaiduoklį. Kaukėtas Roršachas ir ši "gyvoji dvasia" yra patys įdomiausi "Stebėtojų lygos" personažai. Nuo jų ir priklausys, kuo baigsis tarptautinis sąmokslas.

Kova bus nuožmi. O kare kaip kare – dažnai lekia ir niekuo nekaltų žmonių galvos. Tai neišvengiama kaina, kurią žmonija moka visuose karuose. Virtualūs karai – ne išimtis.

Įdomu, kad amerikietiški kino komiksai jau nesiriboja vien primityviomis istorijėlėmis apie mutantus ir supermenus, o tampa vis gilesni ir atveria šio žanro pirmtakams neregėtus filosofinius kontekstus. Kol kas tai tik šio proceso pradžia.

2005 m. įtakingas JAV žurnalas "Time" paskelbė geriausių per 80 metų anglų kalba parašytų romanų sąrašą. A.Moore'o "Stebėtojų lyga" yra vienintelis grafinis romanas šioje literatūros šedevrų galerijoje.

Na, o jeigu Z.Snyderio naujausias filmas susilauks tinkamo atgarsio ne tik kaip dar vienas fantastinis veiksmo trileris, komikso statusas kino pasaulyje dar labiau sustiprės. Dėl gražių paties režisieriaus perspektyvų galime neabejoti jau dabar.

"Stebėtojų lyga" ("Watchmen") ****

Fantastinis veiksmo trileris. D.Britanija, JAV, Kanada, 2009 m. Rež. Z.Snyderis. Vaidina Carla Gugino, Jeffrey Deanas Morganas, Mattas Freweris, Patrickas Wilsonas, Billy Crudupas.

veiksmas 2

humoras 1

įtampa 2

erotika 0

siaubas 2

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra