Tikra pasaka apie genijų apsišaukėlį Pereiti į pagrindinį turinį

Tikra pasaka apie genijų apsišaukėlį

2015-02-13 15:50

Metai dar tik prasidėjo, bet jau dabar galima sakyti, kad kol kas ekranuose dominuoja filmai, kurių titruose parašyta: sukurta remiantis tikrais įvykiais.

Sportininkai pirmieji

Biografinių filmų maratoną pradėjo sportininkai. Pirmasis pasižymėjo dar 1936 m. olimpiadoje Berlyne dalyvavęs bėgikas Louis Zamperini. Aktorės Angelinos Jolie režisuotame filme "Nepalūžęs" garsaus bėgiko sportinei karjerai skirti vos keli epizodai. Filmo esmę sudaro įžymaus lengvaatlečio kančios japonų karo belaisvių stovykloje Antrojo pasaulinio karo metais.

L.Zamperini bent jau ištvėrė karo pragarą ir sulaukė 93 metų. O štai 1984-ųjų Los Andželo olimpiadoje aukso medalį iškovojusiam amerikiečiui imtynininkui Davidui Schultzui buvo lemta žūti nuo turtingiausios Amerikoje šeimos palikuonio Johno E. du Ponto kulkos. Šią tragiškai pasibaigusią istoriją matėme režisieriaus Bennetto Millerio dramoje "Lapės medžiotojas".

Neatsilieka ir mokslininkai

Estafetę iš sportininkų perėmė genialus mokslininkas Stephenas Hawkingas, kuriam ankstyvoje jaunystėje medikai diagnozavo mirtiną ligą. Paralyžius iš tikrųjų paveikė fiziko kūną, bet nepalietė dvasios ir proto: bendraudamas su pasauliu kompiuteriu S.Hawkingas padarė daug mokslinių išradimų ir dabar dar stebina pasaulį. Apie tai pasakoja penkiems "Oskarams" šiemet nominuotas režisieriaus Jameso Marsho filmas "Visko teorija".

Netrukus mūsų laukia artimesnė pažintis su dar vienu mokslo genijumi Alanu Turingu, kuris per Antrąjį pasaulinį karą su kolegomis sugebėjo įveikti nacių šifravimo mašinos "Enigma" kodus ir tuo labai prisidėjo prie pergalės prieš fašizmą. Šio taip pat tragiškai pasibaigusią mokslininko istoriją pasakoja filmas "Vaizduotės žaidimas".

Dabar ekranuose pasirodo nuostabiai gražus pasakojimas apie JAV poparto pradininką Walterį Keane'ą.

Vyrui gera gyventi

Režisieriaus Timo Burtono naujausią filmą "Didelės akys" pradeda paties Andy Warhollo rekomendacija: "Manau, kad tai, ką sukūrė Keanas, yra tiesiog neįtikėtina. Jeigu jo kūryba būtų bloga, jos nemėgtų tiek daug žmonių."

Iškart po šio epigrafo ekrane atgyja amerikiečio tapytojo Edwardo Hopperio drobes primenanti praėjusio amžiaus šeštojo dešimtmečio Amerika, kurioje, kaip teigiama už kadro "gyventi buvo nuostabu, jeigu buvai vyras".

Moterims tada tikrai nebuvo lengva, ypač toms, kurios išdrįsdavo nutraukti nykią santuoką ir gyventi savarankiškai. Vyro nesuprasta gabi tapytoja Margaret Ulbrich, pasiryžusi su dukrele pradėti naują gyvenimą San Fransiske, moterų diskriminaciją pajuto iš karto.

Net padaryti menininkės karjerą originalius darbus tapiusiai moteriai ilgai nesisekė. Lengvai atpažįstami mergaičių ir moterų didelėmis akimis portretai paplito Amerikoje, o vėliau – beveik visame pasaulyje, bet ne iš karto: vienas įtakingas meno kūrinių prekybininkas (jį su subtilia ironija suvaidino aktorius Jasonas Schwartzmanas) paveiksluose dideles sagas primenančias akis pavadino visai ne sielos veidrodžiu, o... išdžiūvusiomis medūzomis.

Viskas pasikeitė tik tada, kai Margaret darbus ėmė populiarinti jos naujasis vyras Walteris Keane'as. Ne tik populiarinti, bet ir pateikti juos kaip savo kūrybą. Taip Amerikoje atsirado poparto pradininkas, kuris viso labo buvo apsukrus aferistas, mėgstantis maloniai bendrauti su žmonėmis ir mokantis įtikinamai pūsti miglą. Ilgai kentusi tokią neteisybę diskriminuojama menininkė galiausiai ryžosi savo autorystę įrodyti teisme.

Filmai primena pasakas

Šį gražų impresionistinį filmą sukūrė Timas Burtonas, kurio darbai visada pasižymi įspūdingu vizualumu ir primena pasakas. Panašiai stilistikai bei pasakiškoms intonacijoms garsus režisierius lieka ištikimas ir dabar. Jo filmai – nepamirštamų personažų galerija.

Ne išimtis ir "Didelės akys". Margaret vaidinanti aktorė Amy Adams išoriškai labai panaši į Marilyn Monroe antrininkę. Deja, jos charakterio scenaristai giliau nenagrinėjo, tad aktorei beveik visą laiką tenka vaizduoti savo patiklumo auką, retsykiais bandančią tokiai situacijai priešintis. Gal tai padaryta sąmoningai, kad ryškiau atsiskleistų chameleoniškas genijus – apsišaukėlis, kurį kaip visada meistriškai vaidina Christophas Waltzas.

 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra