Demokrato nuomone, šalies vadovo Gitano Nausėdos pareiškimai apie galimą teisinę atsakomybę tėra užsilikęs pyktis.
„Norėtųsi nesivelti į prezidento nuoskaudas, kurias jis galbūt taip išreiškia. Ar pyktį, kad Seimas siekė aiškintis jo aplinką, ypač dabartinio saugumo kontekste. Kaip bebūtų, Seimo komisija jo artimoje aplinkoje nustatė žmones, kurie yra labai glaudžiai susiję su Vakarų pasauliui priešiškais režimais“, – Eltai teigė V. Bakas.
„Prezidentas nuo visuomenės savo aplinką slėpė ir iki šiol neatsakė į tuos klausimus, gal knygoje atsakė. Tokiais pasakymais bandomas nukreipti dėmesys ar kažkaip atkeršyti Seimui, kuris atliko savo pareigas pagal Konstituciją – parlamentinę kontrolę“, – pridūrė jis.
Norėtųsi nesivelti į prezidento nuoskaudas, kurias jis galbūt taip išreiškia.
Nors V. Bakas sako neišgirdęs prezidento atsakymų į komisijos keltus klausimus – eksparlamentaras leidžia suprasti, kad pats šios knygos skaityti neketina. Pastarojo nuomone, joje akcentuojami dalykai nėra valstybės vadovo elgesio etalonas.
„Man įdomios valstybės vadovų knygos, esu skaitęs visas Adamkaus knygas, Dalios Grybauskaitės knygas. Paprastai prezidentai savo knygomis, kiek aš matau, bando praturtinti visuomenės žinias, kalbant apie tokius svarbius, reikšmingus valstybei procesus. Kada skaitei prezidento prisiminimus – matei kaip kūrėsi valstybė“, – kalbėjo demokratas.
„Šiuo atveju yra akcentuojami dalykai, kurie yra nebūdingi prezidento lygiui. Matyt, čia daugiau yra visuomenės priešinimas, skaldymas. Ateidamas į savo pareigas prezidentas žadėjo telkti visuomenę, gerovės valstybę, man norėtųsi paskaityti apie tai, kaip sekėsi tai daryti (...) Čia yra panašu į intrigas, tai nėra valstybės vadovo elgesio etalonas, apie kurį būtų galima skaityti“, – akcentavo jis.
Prezidentūra nekomentuoja, ar G. Nausėda kreipsis į teisėsaugą
Savo ruožtu Prezidentūra nekomentuoja, ar šalies vadovas dėl V. Bako ketina savo iniciatyva kreiptis į teisėsaugos institucijas.
„Jūsų minimos knygos turinio neturime galimybės komentuoti, nes knyga dar nėra pasirodžiusi“, – Eltai raštu perduotame atsakyme teigė G. Nausėdos atstovai.
Kaip skelbta anksčiau, biografinėje knygoje G. Nausėda pasakoja apie Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešėjo Tomo Gailiaus istoriją tyrusią parlamentinę komisiją. Prezidentas prisiminė, jog tyrimas inicijuotas iki šalies vadovo rinkimų likus pusmečiui, o likus vos porai savaičių komisijos pirmininkas, buvęs Seimo narys V. Bakas paskelbė „vos ne kosmologinę pranašystę“, jog „G. Nausėdai gali pritrūkti kuro iki antro rinkimų turo“.
„Bet prognozė subliuško kaip balionas. Istorija parodė, kad kuro pritrūko pačiam V. Bakui, nes tuščiu baku, kaip žinia, toli nenuvažiuosi“, – jau anksčiau išsakytą frazę pakartojo G. Nausėda.
Prezidentas taip pat dar kartą išdėstė savo poziciją, kodėl neatsakė į komisijos klausimus.
„Taip, liudyti nevykau. Kodėl? Matydamas klausimus supratau, kad jie tokie subjektyvūs, jog net jei pakartosiu viską, ką jau tūkstantį kartų sakiau, vis tiek bus mėginama iš to sukurti kažką naujo, dar naujų klausimų sugalvoti, paspirginti Prezidentą ant jų pačių įkurto inkvizicijos laužo“, – knygoje dėstė prezidentas.
Tiesa, G. Nausėda pastebėjo, jog dalis parlamentarų kreipėsi į Konstitucinį Teismą (KT) dėl komisijos darbo.
„Manau, komisijos nariai, pirmiausiai – komisijos vadovas, privalo atsakyti už savo veiksmus. Politiškai, o gal net ir teisiškai“, – užsiminė jis.
Seimas pernai pritarė V. Bako vadovautos VSD pranešėjo istoriją nagrinėjusios ir aštrias politines diskusijas įžiebusios parlamentinio tyrimo komisijos išvadoms.
Jose teigiama, jog prezidentas G. Nausėda bei jo rinkiminio štabo nariai 2018-2019 m. palaikė ryšius su baltarusiškų trąšų verslo atstovais, su jais susitikinėdavo, o tapęs šalies vadovu šiuos asmenis kviesdavo į Prezidentūroje vykusius renginius.
Seimas taip pat konstatavo, jog VSD vadovas Darius Jauniškis talkino tuometiniam kandidatui G. Nausėdai, rinkdamas žvalgybinę informaciją apie jo aplinką. Tuo metu atsakinėti į komisijos pateiktus klausimus atsisakęs prezidentas, parlamentarų nuomone, kliudė Seimui vykdyti savo pareigas ir pažeidė Konstituciją bei priesaikos nuostatas gerbti ir vykdyti įstatymus.
Kaip skelbta, L. Lavaste autorinė knyga „Prezidentas Gitanas Nausėda: iš arti“ turėtų pasirodyti šį mėnesį. Daugiau nei 400 puslapių knygą išleido leidykla „Petro ofsetas“.
Naujausi komentarai