„Matydami, kas vyksta šiuo metu Sirijoje, mes tikrai negalime būti ramūs, kad viskas stabilizuosis ir taikiai vyks. (...) Mes matysime, kiek taikiai viduje pavyks stabilizuoti situaciją, ir taip pat parodys, kiek kiti išorės veikėjai gali prisidėti prie tokio stabilumo kūrimo. Turiu omeny visų pirma Europos Sąjungą“, – LRT laidai „Savaitė“ sekmadienį sakė K. Budrys.
„Čia vaidmuo tikrai turės būti tiesioginis, įsitraukiant į procesus. Matysime, kiek mes esame gebūs kurti saugesnę kaimynystę ir stabilų regioną Artimuosiuose Rytuose“, – kalbėjo paskirtasis ministras.
Jo teigimu, ES indėlis suvaldant konflikto Sirijoje padarinius buvo vienas didžiausių – Bendrija priėmė ir aprūpino pabėgėlius iš šios šalies, sprendė humanitarines situacijas.
Pasak K. Budrio, B. al Assado režimas Sirijoje išsilaikė „tik dėl to, kad jį rėmė Iranas ir Rusija“, o tai gali būti signalas kitiems Kremliaus remiamiems režimams.
„Tam tikras modelis yra tikrai tas, kurį galime rodyti ir kitiems. Visa tai yra netvaru, Rusijos parama staigiai gali pasibaigti, o vietoje jos žmonės ir oponuojančios pozicijos gali gauti paramą iš Europos Sąjungos. Su tokia žinia mes tikrai galime eiti į Afriką, į tokias valstybės, kaip Malis, Brukina Fasas, Nigeris, Centrinė Afrikos Respublika, kur Rusijos pajėgos pakeitė Europos šalių pajėgas ir palaiko režimus“, – kalbėjo paskirtasis Lietuvos diplomatijos vadovas.
Anot jo, Rusijos karinių bazių nebuvimas Viduržemio jūroje leistų sąjungininkams ten projektuoti savo jūrinę galią.
„Šio atspirties taško praradimas tikrai smarkiai sumažina Rusijos galimybes veikti. Ar jau tai įvyko? Ne, dar tai neįvyko. Todėl mes turėsime žiūrėti į projekciją“, – kalbėjo K. Budrys.
Islamistų vadovaujami sukilėliai Sirijoje sekmadienį paskelbė, kad per žaibišką puolimą užėmė Damaską, privertė prezidentą B. al Assadą pabėgti iš šalies ir nutraukė penkis dešimtmečius trukusį partijos „Baath“ valdymą Sirijoje.
Televizijos AFPTV vaizdai iš Damasko rodė sukilėlius, kurie saulei tekant šaudė į orą, kai kurie rodė pergalės ženklą ir šaukė „Allahu Akbar“ („Dievas visų didesnis“). Sirai taip pat buvo matomi trypiantys nuverstą prezidento tėvo Hafezo statulą.
Remdamasi šaltiniais Kremliuje, Rusijos žiniasklaida sekmadienį vakare pranešė, kad B. al Assadas (Bašaras Asadas) ir jo šeima yra Maskvoje.
B. al Assadas valdė Siriją nuo 2000-ųjų, kai paveldėjo valdžią iš savo tėvo.
Naujausi komentarai