„Vyriausybės pateiktos priemonės siekiant išsaugoti darbo vietas yra sveikintinos. Tačiau pasiūlytos vienkartinės išmokos, kaip priedas prie pensijos, yra tiesiog bandymas nusipirkti šios grupės žmonių palankumą likus vos mėnesiui ar dviem iki Seimo rinkimų. Matant milžiniškas Vyriausybės skolinamas ir Europos Komisijos skiriamas lėšas ekonomikai skatinti, siūlome neužsižaisti vienkartinėmis išmokomis, o nukreipti šiuos pinigus struktūrinei vienišų pensininkų skurdo problemai spręsti“, – teigė G. Skaistė.
„Matydami vis augantį pensinio amžiaus žmonių, o ypač vienišų pensininkų, santykinio skurdo lygį, praėjusių metų pabaigoje pasiūlėme sukurti vienišų asmenų paramos sistemą. Ja siūlėme nustatyti, kad visiems senatvės pensijos amžiaus sulaukusiems vienišiems asmenims būtų mokamos 0,3 šalpos pensijų bazės dydžio (42 eurų) vienišų asmenų pensijos, kurios būtų mokamos ne tik našliams, bet ir niekada nesusituokusiems ar išsiskyrusiems senatvės pensininkams. Analogiška priemonė buvo įrašyta ir Vyriausybės programoje, pagal kurią našlių pensijos turėjo būti pakeistos išmokomis vienišiems asmenims iki 2019 metų antrojo ketvirčio. Tačiau nepaisant to, Vyriausybės posėdyje mūsų pasiūlytą įstatymo projektą buvo rekomenduota atmesti. Dabar matant, su kokiomis problemomis susiduria viena iš labiausiai pažeidžiamų visuomenės grupių – mūsų vieniši senjorai, kviečiame iš naujo diskutuoti dėl vienišų asmenų paramos sistemos sukūrimo“, – teigė L. Kasčiūnas.
Savo kreipimesi Seimo nariai Vyriausybę kviečia koncentruotis ne tik į vienkartines išmokas, bet siekiant įveiklinti ir prasmingai paskirstyti milžiniškas su COVID-19 pandemijos pasekmėmis kovoti nukreiptas lėšas, pradėti spręsti ilgalaikę struktūrinę vienišų pensinio amžiaus žmonių skurdo problemą, grįžtant prie anksčiau Seimo narių pasiūlyto įstatymo projekto.
„Eurostat“ duomenimis, Lietuva pirmauja Europos Sąjungoje pagal pensininkų skurdo lygio augimą. Nuo 2015 metų pensininkų skurdo lygis mūsų šalyje išaugo nuo 27,6 proc. iki 41,7 proc. Lietuvoje pensininkų skurdas yra beveik 3 kartus didesnis nei ES vidurkis – 14,9 proc. Vienišus asmenis, kaip ypatingai pažeidžiamą visuomenės grupę išskiria ir Nacionalinis skurdo mažinimo organizacijų tinklas. Jų duomenimis, tarp vienišų žmonių skurdo lygis viršija 50 proc.
Naujausi komentarai