Konservatoriai surinko 65 tūkst. parašų prieš Astravo AE Pereiti į pagrindinį turinį

Konservatoriai surinko 65 tūkst. parašų prieš Astravo AE

2016-07-11 07:15
BNS inf.

Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partija teigia surinkusi beveik 65 tūkst. piliečių parašų, palaikiusių iniciatyvą prieš Baltarusijos atominę elektrinę Astrave.

Konservatoriai surinko 65 tūkst. parašų prieš Astravo AE
Konservatoriai surinko 65 tūkst. parašų prieš Astravo AE / A. Ufarto/BFL nuotr.

Konservatorių parengtą įstatymo projektą, kuris uždraustų Lietuvoje parduoti Astravo atominėje elektrinėje pagamintą elektrą ir neleistų šiai elektrinei naudotis Lietuvos elektros energetikos sistema, iš viso per du mėnesius pasirašė 64 tūkst. 702 gyventojai, per spaudos konferenciją pirmadienį pranešė partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis.

Didelio valdančiųjų pritarimo nesitiki

„Vien per tą laiką, kai mes rinkome parašus, atominėje elektrinėje įvyko kelios nelaimės. Tiesą sakant, nelabai galime pasakyti, kokio masto jos buvo, ir turbūt niekada nesužinosime. Šiandien apie jas praneša mūsų specialiosios tarnybos, informuoja, kad ten vyksta įvairūs negeri dalykai, bet oficialus Minskas vis informaciją neigia. Akivaizdu, kad tai negali mūsų niekaip ramiai nuteikti – žinome, kad jei ateityje nutiktų didesnio masto katastrofa, yra labai didelė tikimybė, kad mes apie tai nieko nežinotumėme“, – sakė jis.

Anot G.Landsbergio, vienas esminių klausimų, kurį kėlė pasirašiusieji iniciatyvą, buvo tai, ar dar įmanoma sustabdyti Astravo AE statybas.

„Mūsų atsakymas visada buvo „taip“. Mūsų nuomone, būtent šis įstatymas, kurį teikiame Seimui, yra vienas pagrindinių žingsnių į statybų sustabdymą, nes žinome, kad ta atominė elektrinė yra statoma išskirtinai eksportui. Jei eksportą mes ribojame, ekonominės naudos iš elektrinės praktiškai nebelieka, ji tampa neigiama, neša nuostolį. Didelė tikimybė, kad tai lems ir statybų sustabdymą“, – svarstė G.Landsbergis.

Anot jo, VRK patvirtinus parašus, įstatymo projektas keliaus į Seimą, ir bus dedamos „visos pastangos“, kad projektas būtų patvirtintas Seime.

Konservatorių vadovas taip pat neslėpė, kad didelio valdančiųjų pritarimo nesitiki, nes dar prieš renkant parašus siūlyta įstatymo projektą Seime registruoti bendru frakcijų sutarimu, tačiau sulaukta tik opozicinių liberalų ir dalies valdančiųjų „darbiečių“, bet ne socialdemokratų palaikymo.

Parašų rinkimo iniciatyvinės grupės vadovas konservatorius Žygimantas Pavilionis teigė, kad Baltarusija yra deklaravusi tikslą du trečdalius pagaminamos elektros energijos eksportuoti į Vakarus tranzitu per Lietuvą, daugiausia į Lenkiją bei Švediją. Tad Lietuvai užkirtus kelią elektros tranzitui, jo nuomone, „vargu ar tas žaidimas A.Lukašenkai pavyktų“.

Anot G.Landsbergio, techniškai elektros eksportą būtų galima užkirsti Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje pastačius galią ribojančius fazės keitiklius.

„Teoriškai yra tikimybė, kad naudojantis mažesnio pralaidumo laidais ta elektros energija kažkokiu būdu pasiektų Lietuvos teritorija, bet kuriuo atveju esminė eksporto kryptis, kuri numatyta statybose, ji sustotų. Ilgalaikis tikslas yra Lietuvos desinchronizacija nuo sovietinio žiedo, integracija į europinius elektros energijos tinklus“, – aiškino G.Landsbergis.

Tuo metu Ž.Pavilionis kritikavo socialdemokratų deleguotą eurokomisarą Vytenį Andriukaitį, kuris, anot jo, nepaisydamas premjero Algirdo Butkevičiaus raginimų kovoti prieš Astravo AE, viešai išsako poziciją, kad Astravo AE yra saugi.

„Jis pasakė, kad nėra čia ko užsiimti šiuo reikalu, Astravas yra saugus. Man teko garbė paskutinę dieną komisarą sutikti prie KGB rūmų, kur rinkau parašus ir dar kartą ponui Andriukaičiui pasiūlyti pasirašyti, jisai atsisakė. Tai nėra gerai ir tai tikrai nepadės išlošti šios bylos Briuselyje bei įtikinti kitų Europos Sąjungos narių, pačios Europos Komisijos ir Europos Parlamento“, – teigė Ž.Pavilionis.

Diplomatas ir politikas kritikavo Lietuvos ir Vakarų „santykių atšildymo“ su Baltarusija politiką sakydamas, kad Astravo AE statybų nutraukimas ir galėtų būti „šio atšildymo sąlyga“. Jis ragino Lietuvą burti tarptautinę koaliciją prieš Astravo AE.

Premjeras Algirdas Butkevičius atremia oponentų kritiką dėl Vyriausybės neveiklumo keliant Astravo AE problemą, tikindamas, kad socialdemokratai „nesiruošia politikuoti“, o spręs problemą „įvairių ekspertų lygmeniu“.

„Tiek susitikimuose su Europos Komisijos prezidentu Jeanu Claude'u Junckeriu, tiek susitikdami su kitų valstybių ministrais pirmininkais ar prezidentais pabrėžiame, kad jie mus palaikytų šiuo klausimu ir remtų Lietuvą. Puikiai suprantame, kad tai nėra vien Lietuvos problema, bet ir visos Europos. Ir mes reikalaujame laikytis aplinkos saugos reikalavimu, taip pat branduolinės saugos reikalavimų, tikimės, kad į reikalavimus bus atsižvelgta“, – Vyriausybėje žurnalistams sakė A.Butkevičius.

Tam, kad Elektros energetikos sistemos bei elektros energijos rinkos apsaugos įstatymo projektas būtų pateiktas Seimui, iniciatoriams reikėjo surinkti ne mažiau kaip 50 tūkst. parašų.

Oponentai šią konservatorių iniciatyvą vertina kritiškai ir vadina tai šios partijos rinkimų kampanijos strategijos dalimi.

Lietuva yra aštriausia Baltarusijos, statančios atominę jėgainę apie 50 kilometrų nuo Vilniaus, kritikė. Lietuvos teigimu, Baltarusija neužtikrina projekto, statomo vos 20 kilometrų nuo šalies sienos, saugumo. Minskas atmeta Lietuvos priekaištus, sakydamas, kad atominėje elektrinėje užtikrins aukščiausius saugumo standartus.

Parašus planuoja patikrinti per savaitę

Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų (TS–LKD) surinktus parašus įstatymo iniciatyvai prieš Baltarusijos atominę elektrinę Astrave Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) planuoja patikrinti per savaitę, sako jos pirmininkas Zenonas Vaigauskas.

„Mes labai greitai patikriname, maždaug per savaitę, ir tikimės, kad kitą savaitę VRK posėdyje jau turėsime sprendimo projektą“, – žurnalistams sakė pirmadienį parašus priėmęs Z.Vaigauskas.

Pasak komisijos vadovo, parašų konservatoriai pateikė daugiau nei reikalaujama, tačiau dalis jų po patikrinimo gali atkristi. TS–LKD skelbia surinkusi beveik 65 tūkst. piliečių parašų, tuo tarpu jų reikia ne mažiau kaip 50 tūkstančių.

„Piliečių iniciatyvinė grupė, kuri nori Seimui teikti įstatymo projektą, turi pateikti mažiausiai 50 tūkst. Lietuvos piliečių parašų. Čia mes turime surinkta gerokai daugiau, bet VRK tikrina ir ne visus parašus pripažįsta tinkamais. Brokuojame parašų nuo maždaug 3 proc. iki 20 proc., bet pastaruoju metu vidurkis, kadangi žino, jog mes kruopščiai tikriname, neviršija 10 procentų“, – sakė Z.Vaigauskas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų