Pereiti į pagrindinį turinį

L. Balsys siūlo drausti cirko pasirodymuose naudoti laukinius gyvūnus

2017-05-11 11:05
BNS inf.

Seimo narys Linas Balsys įregistravo pataisas, kuriomis siūloma uždrausti Lietuvoje vykstančiuose cirko pasirodymuose naudoti laukinius gyvūnus.

Reuters, Šiaulių RAAD nuotr.

 Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pataisomis taip pat siekiama, kad laukiniai cirko gyvūnai nebūtų gabenami per Lietuvos teritoriją, pranešė parlamentaras.

Cirkas nesaugus žmonėms

„Tarptautinių nevyriausybinių organizacijų atlikti tyrimai rodo, kad gyvūnų naudojimas cirkuose dažnai prasilenkia su gyvūnų gerovės standartais. Apie kokią gyvūnų gerovę galime kalbėti, kai drambliai daugybę kilometrų į pasirodymus vežami ankštuose sunkvežimiuose, kuriuose, praktiškai ir gyvena. Cirkuose gyvenantys laukiniai gyvūnai dėl nuolat patiriamo streso, smurto dresūros metu, gyvenimo jų prigimčiai nepritaikytomis sąlygomis dažnai suserga psichinėmis ligomis, jų elgesys tampa neprognozuojamas“, – sako Lietuvos žaliųjų partijos atstovas L.Balsys.

Jis taip pat atkreipia dėmesį, kad cirkas su laukiniais gyvūnais nesaugus žmonėms.

Tokie psichiškai sužaloti gyvūnai kelia pavojų ir žmonių sveikatai. Ko gero ne vienas gerai atsimena atvejį, kai Kaune iš „Ąžuolyno meškučių cirko“ pabėgusi meška stipriai sužeidė moterį.

„Visai neseniai Šiauliuose įsikūrusio keliaujančio čekų cirko pasirodymo vietoje užfiksuotas besiblaškantis, galimai pažeistos psichikos dramblys. Tokie psichiškai sužaloti gyvūnai kelia pavojų ir žmonių sveikatai. Ko gero ne vienas gerai atsimena atvejį, kai Kaune iš „Ąžuolyno meškučių cirko“ pabėgusi meška stipriai sužeidė moterį. Šiuolaikinių, modernių cirkų pasirodymai, pritraukiantys daugybę žiūrovų visame pasaulyje, jau seniai apsieina be gyvūnų išnaudojimo“, – sako L.Balsys.

Anot jo, šiuo metu apribojimus gyvūnų išnaudojimui cirko pasirodymuose yra numačiusios 24 Europos valstybės.

„Laukinių gyvūnų naudojimas cirko vaidinimuose uždraustas Austrijoje, Slovėnijoje, Norvegijoje, Nyderlanduose, Kroatijoje, daugumos laukinių gyvūnų naudojimas cirkuose uždraustas Belgijoje, panašūs draudimai galioja Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje. Lietuva taip pat turėtų siekti aukštesnių gyvūnų gerovės standartų“, – teigia parlamentaras, pažymintis, kad šiuo metu savo įstatymuose Lietuva neturi jokių apribojimų dėl cirkų pasirodymuose naudojamų gyvūnų.

Pasak parlamentaro, kol kas jis siūlo drausti cirke tik laukinius gyvūnus, nes, anot jo, jiems cirkas sukelia daugiau kančių nei naminiams.

„Jie kenčia vien nuo sąlygų nelaisvėje, jų genetiniai įpročiai yra būti laisvėje, paimkime kokius dramblius ar beždžionėles. Tuo metu naminiai gyvūnai – šunys, katės ar arkliai – vis tiek gyvena su žmonėmis, jie yra genetiškai naminiai, dėl to jiems turbūt lengviau sudaryti tinkamas sąlygas. Aš nesakau, kad jos jiems yra geros, bet turbūt lengviau įvykdyti jiems reikalingas sąlygas. Nors, aišku, jeigu žiūrėtume labai griežtai, turbūt reikėtų visus gyvūnus saugoti“, – BNS teigė Seimo narys.

„Kol kas siūlau pradėti nuo laukinių, jeigu išsivystytų diskusija, visada galima papildyti ir naminais gyvūnais“, – pridūrė jis.

Pasak L.Balsio, jam nekyla klausimų dėl to, kas laikytina laukiniu gyvūnu. Jo teigimu, net jei kur nors pasaulyje drambliai pasitelkiami žemės ūkio darbams, į Lietuvą jie negalėtų būti vežami kaip naminiai.

Įstatymas apibrėžia, kad „laukinis gyvūnas – laisvėje gyvenantis arba nelaisvėje laikomas laukinio gyvūno rūšies bet kurios biologinio vystymosi stadijos individas“.

Drambliui trūksta vietos

Cirko dramblys Šiauliuose laikomas perpus mažesnėse patalpose nei turėtų būti laikomas, nustatė Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento (Šiaulių RAAD) inspektoriai, patikrinę, kokiomis sąlygomis laikomi Šiauliuose cirko pasirodymuose dalyvaujantys egzotiniai gyvūnai – afrikinis dramblys ir liūtai.

Kaip ketvirtadienį pranešė Aplinkos ministerija, nustatyta, kad dramblys laikomas vidaus patalpoje, kurios išmatavimai yra 32 kvadratiniai metrai bei lauko patalpoje, kurios plotas beveik 225 kvadratiniai metrai. Dramblio laikymo vidaus patalpa neatitinka Laukinių gyvūnų naudojimo taisyklėse nurodyto ploto – 60 kvadratinių metrų.

Tikrintojams cirko atstovai pateikė gyvūnų įsigijimą patvirtinančius dokumentus, sertifikatus, gyvūnų pasus ir kitus, kurie atitinka keliamus reikalavimus. Tačiau cirkas neturėjo Aplinkos apsaugos agentūros išduoto leidimo, skirto cirko pasirodymams.

Aplinkos ministerija ir jai pavaldžios institucijos taip pat ėmėsi spręsti, kur dramblį reikėtų apgyvendinti, jei būtų nuspręsta jį konfiskuoti.

„Ši situacija atskleidžia įsisenėjusią problemą, kad Lietuva nėra pasirengusi konfiskuoti ir laikinai apgyvendinti tokio dydžio gyvūnų. Todėl Aplinkos ministerijos planai įsteigti laukinių gyvūnų globos centrą tampa dar aktualesni – būtina surasti finansavimą ir imtis darbų nedelsiant“, – sako aplinkos viceministras Martynas Norbutas.

Nesant galimybės dramblį apgyvendinti zoologijos sode Kaune, patikrinta informacija, kokie zoologijos užsienyje ieško dramblių. Šiuo metu dramblį galėtų priimti net trys institucijos Prancūzijoje.

Cirko atstovams įteiktas privalomasis nurodymas įrengti drambliui erdvesnę vidaus patalpą bei ne vėliau kaip per 12 dienų Šiaulių RAAD pareigūnams pateikti leidimą prekiauti gyvūnais, jų dalimis ir gaminiais iš jų. Už šių reikalavimų neįvykdymą cirko atstovams gresia administracinė atsakomybė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų