Prezidentė Dalia Grybauskaitė, pirmadienį susitikusi su Vyriausybės nariais, perspėjo dėl lėtėjančios pasaulio ekonomikos ir paragino prieš rinkimus nesiimti populistinių sprendimų.
„Metai ypatingi būtent todėl, kad rinkiminiai, ir visoms vyriausybėms tai yra visada iššūkis pirmiausia atlikti viską, ką reikia, išlaikyti valstybę teisiname kelyje, ir nenuslysti į populizmo liūną“, - žurnalistams sakė prezidentė.
D.Grybauskaitės teigimu, lėtėjantis Kinijos ekonomikos augimas kitąmet gali neigiamai paveikti ir Lietuvos ūkio plėtrą, todėl Vyriausybės prioritetu turi likti atsakinga fiskalinė politika.
„Globali ekonomika pradeda justi ekonominio ciklo požymius, tai reiškia, kad sulėtėjusi ekonomika, pavyzdžiui Kinijoje ar kitur, pradės daryti įtaką po kažkokio laiko tarpo ir Europos ekonomikai, taip pat ir Lietuvos. Tai pajusti galime greičiausiai 2017 metais, todėl jau biudžeto naujo rengimas - 2017-ųjų metų - būtent bus dar šios Vyriausybės atsakomybė, net ir besikeičiant finansų ministrams“, - sakė prezidentė.
Seimo rinkimai vyks spalio mėnesį. Šiemet Lietuvos ekonomikai prognozuojamas apie 3 proc. augimas.
Analitikai teigia, kad pasaulinė ekonomika pastaruoju metu praranda pagreitį, o didžiausią susirūpinimą kelia situacija Kinijoje, kur ekonomikos augimas sulėtėjo daugiausia per ketvirtį amžiaus, nors dar ir siekia apie 7 procentus.
Bendrame pasisakyme žiniasklaidai, kuriai nebuvo sudaryta galimybė užduoti klausimų, premjeras žadėjo, kad pagrindinės Vyriausybės politikos kryptys nesikeis.
„Vyriausybės darbų kryptys išlieka tos pačios, kurios mums garantavo stabilų valstybės ekonomikos ir energetikos saugumo stiprėjimą“, - sakė Algirdas Butkevičius.
Jis pažymėjo, jog Vyriausybės politika „padėjo atlaikyti“ pastaruoju metu rytuose susidariusią situaciją, Rusijai įvedus kai kurių prekių embargą.
„Aišku, didžiulis dėmesys bus skiriamas šiais metais ir toliau užsienio investicijų skatinimui, taip pat bus toliau dirbama stipriai dėl eksporto skatinimo į mūsų numatytas dešimt pasirinktų krypčių, kurios yra patvirtintos. Manau, kad prie verslo aplinkos gerinimo prisidės ir tęsiamos viešojo valdymo pertvarkos“, - kalbėjo A.Butkevičius.
Kaip planuojamą naujovę premjeras paminėjo inovacijų, aukštųjų technologijų kūrimo skatinimą ir spartinimą, siekį į valstybės remiamus mokslo tyrimus pritraukti privačių investicijų.
„Tai bus, aš manau, naujos kartos variklis mūsų ekonomikos plėtrai“, - sakė premjeras.
Politikos ekspertai teigia, kad valdantieji socialdemokratai kol kas nesudarė prielaidų dideliam nerimui, tačiau neatmeta galimybės, kad rinkimų išvakarėse populistinių iniciatyvų gali atsirasti.
Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Lauras Bielinis teigė, kad prezidentės palinkėjimą nenuslysti į populistinį liūną galima vertinti „kaip pačios prezidentės dalyvavimą rinkimų kampanijoje, vienaip ar kitaip sukuriant tam tikrą šešėlį, negatyvią skraistę Vyriausybei“.
„Taip gali būti, bet ar taip yra? Klausimas štai kur. Jei taip nėra, o tik gali būti, tai yra mūsų fantazijos reikalas, arba prezidentės fantazijos reikalas, jei ji sako, kad galbūt nereikėtų į liūną. Lygiai taip pat sėkmingai prezidentė galėtų parekomenduoti šiemet į mėnulį Lietuvos Vyriausybei. Iš esmės tai yra tušti žodžiai“, - BNS sakė L.Bielinis.
„Aš manyčiau, prezidentė turėtų elgtis labai atsargiai prieš rinkiminę kampaniją ir savo kritinius žodžius visuomet paremti labai konkrečiais ir įrodytais faktais, o ne kažkieno pasakytas žodžiais. Jei ji to nedaro, sąmoningai ar ne, bet pati dalyvauja rinkiminėj kampanijoj, toleruodama vienas politines jėgas ir savotiškai kurdama negatyvią skraistę kitoms“, - pridūrė jis.
Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorius Tomas Janeliūnas teigė, kad „į rinkimus nukreipti“ sprendimai, susiję su minimalios algos kėlimu ir biudžeto planavimu, jau priimti, tačiau „visada galima sulaukti“ ir naujų siūlymų, ypač iš mažesniųjų koalicijos partnerių.
„Kol kas ypač socialdemokratų reitingai pakankamai aukšti, tad atitinkamai nėra preteksto, nereikia baimintis, kad socialdemokratai darytų viską, kad laimėtų rinkimus, nes situacija jiems ir taip palanki. Aišku, iš kitų koalicijos partnerių pusės, Darbo partijos ir „Tvarkos ir teisingumo“, gali būti tokių desperatiškų pastangų, bet aš abejoju, ar socialdemokratai leistųsi įtraukiami į tokias populizmo varžybas, nes jiems tai visiškai nenaudinga. Reikia tikėtis, kad jie spaudimą atlaikys. O be socialdemokratų sunku įsivaizudoti, kad galėtų būti priimami kokie nors reikšmingi sprendimai“, - BNS sakė T.Janeliūnas.
Naujausi komentarai