Tai jis BNS teigė po to, kai socialdemokratų sprendimas į koaliciją pakviesti „Nemuno aušrą“ sulaukė kritikos užsienyje.
„Ta reakcija (užsienio – BNS), ji turėjo būti. Gal dar kažkas ir pasistengė čia, šalies viduje, kad ji tokia būtų. Dabar galutinai, matyt, tą tašką istorijoje (padėti – BNS), turėtų, suformuoti, aiškią poziciją išsakyti Remigijus Žemaitaitis“, – BNS šeštadienį sakė S. Skvernelis.
„Dar viena žinia, tokia, kuri aiškiai būtų, labai nedviprasmiškai skirta tarptautinei bendruomenei, turėtų būti išsakyta partijos „Nemuno aušra“ pozicija“, – kalbėjo „Vardan Lietuvos“ lyderis.
S. Skvernelis pabrėžė, kad R. žemaitaičio anksčiau išsakyti pareiškimai yra netoleruotini ir neleistini demokratinėje valstybėje.
„Mūsų politinėje retorikoje negali būti net apraiškų ir regimybės to, kas buvo išsakyta vieno iš partijos pirmininkų“, – teigė S. Skvernelis.
Jis pats teigė nematantis savo atsakomybės dėl tarptautinės kritikos, kurios sulaukė koalicija su „Nemuno aušra“. Anot S. Skvernelio, partija „Vardan Lietuvos“ siūlė kitas valdančiosios koalicijos alternatyvas su liberalais ar pavieniais Seimo nariais.
„Tokia koalicija, kokia yra, ji nulemta ir Lietuvos žmonių balsavimu, nes pakankamai ženkli dalis balsavo už tą politinę partiją („Nemuno aušrą“ – BNS)“, – sakė S. Skvernelis.
Anksčiau konsultacijos dėl daugumos sudarymo vyko ir su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, tačiau demokratų lyderis S. Skvernelis tvirtino koalicijoje su šia Ramūno Karbauskio vadovaujama politine jėga nedirbsiantis.
„Mes čia daugiau gal patys tas problemas susikuriame (dėl reputacinės žalos – BNS), vis dar tęsdami rinkiminę kampaniją, kuri pasibaigė labai aiškiai žmonių išreikšta valia – kad dabartinė dauguma (...) jie negavo Lietuvos žmonių pasitikėjimo“, – teigė S. Skvernelis, paklaustas apie galimą tarptautinę reputacinę žalą būsimai valdančiajai koalicijai, šiai dar nepradėjus darbo.
„Jeigu tie darbai, kurie šiandien politinėje deklaracijoje yra visų patvirtinti, (...) bus daromi ir įgyvendinami, tai čia susitvarkys visos problemos“, – pridūrė jis.
Sutiktų vadovauti Seimui
S. Skvernelis teigė, kad gavęs pasitikėjimą Seime, imtųsi parlamento pirmininko pareigų, kaip tai yra numatyta valdančiosios koalicijos sutarties projekte: „Jeigu bus tokia Seimo valia ir pasitikėjimas, imsiuosi šitų pareigų“.
Anot jo, dėl kandidatų į demokratams numatytus postus – tarp jų ir Ekonomikos ir inovacijų bei Energetikos ministrų – partija spręs valdybos posėdyje. Pasak S. Skvernelio, šeštadienį vykusioje partijos valdyboje tai dar nebuvo svarstyta.
Jis patvirtino, kad tarp kandidatų į šių ministrų postus yra Lukas Savickas bei Žygimantas Vaičiūnas – tai buvo numatyta ir rugsėjį paskelbtame priešrinkiminiame demokratų Ministrų kabineto sąraše.
„Ar tai tos ministerijos, kurios buvo labiausiai mūsų trokštamos? Matyt, visą laiką yra geresnių variantų, bet šiandien turime, ką turime, ir atsakomybes, jeigu tokios liks, prisiimsime“, – kalbėjo S. Skvernelis.
Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) taryba šeštadienį galutinai pritarė darbui valdančiojoje daugumoje su Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ ir partija „Nemuno aušra“.
JAV Senato Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Benas Cardinas (Benas Kardinas) pareiškė, kad „socialdemokratų sprendimas sudaryti koaliciją su partija „Nemuno aušra“ – partija, kurios lyderis buvo apkaltintas smurto ir neapykantos prieš žydus kurstymu – kenkia pagrindinėms vertybėms, kurios vienija mūsų tautas“.
Anot jo, tuo metu, kai „pasaulyje kyla antisemitizmo banga, suteikti platformą antisemitinei retorikai ir neapykantos veiksmams yra ne tik bendrų demokratinių idealų išdavystė, bet ir fizinė grėsmė žydų ir mažumų bendruomenių saugumui“.
Vokietijos Bundestago Užsienio reikalų komiteto pirmininkas, socialdemokratas Michaelis Rothas tvirtino, kad Lietuvos socialdemokratų koalicija su „Nemuno aušra“ yra nesuderinama su kairiosiomis vertybėmis.
Lenkijos Senato vicemaršalka Michalas Kaminskis pareiškė nerimaujantis dėl „atvirai šovinistinių ir antisemitinių jėgų“ dalyvavimo formuojant Lietuvos Vyriausybę.
Teismas šiuo metu nagrinėja baudžiamąją bylą, kurioje R. Žemaitaitis kaltinamas neapykantos kurstymu prieš žydus.
Konstitucinis Teismas dėl viešų pasisakymų apie žydus ir Izraelį R. Žemaitaitį yra pripažinęs sulaužius priesaiką ir šiurkščiai pažeidus Konstituciją. Po šio sprendimo R. Žemaitaitis atsisakė Seimo nario mandato, kad neįvyktų apkaltos procesas ir jis vėliau galėtų kandidatuoti į prezidentus ir į Seimo narius.
Politikas kaltinimus antisemitizmu atmeta ir sako savo įrašuose socialiniuose tinkluose kritikavęs Izraelį, o ne reiškęs neapykantą žydų tautai.
Naujausi komentarai