Pereiti į pagrindinį turinį

Įtarimai: „MG Baltic“ per V. Gapšį už kyšius siekė paveikti Darbo partiją

2016-05-30 12:54
BNS inf.

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) pirmadienį paskelbė įtarianti, kad šiuo metu suimtas koncerno „MG Baltic“ viceprezidentas Raimondas Kurlianskis per Seimo narį „darbietį“ Vytautą Gapšį už kyšius siekė paveikti Darbo partijos narius, kad jie veiktų koncerno interesais.

Vytautas Gapšys
Vytautas Gapšys / V. Skaraičio / BFL nuotr.

V. Gapšys: nekalbama apie grynuosius pinigus

Iš apklausos STT pirmadienį išėjęs parlamentaras „darbietis“ V. Gapšys sako, kad teisėsaugos įtarimai kyšininkavimu tarp jo ir koncerno „MG Baltic“ viceprezidento Raimondo Kurlianskio nėra susiję su grynaisiais pinigais.

„Ką galiu pasakyti, tai nekalbama apie grynuosius pinigus“, - žurnalistams prie STT sakė Seimo narys, kuris buvo apklaustas specialiojo liudytojo statusu.

Pasak jo, teisėsaugos kratų metu Seimo nario kabinete ir namuose buvo paimti žiniasklaidos kampanijos planai. Parlamentaras teigė, kad teisėsauga taip pat paėmė kelias dešimtis įstatymų projektų ir su jais susijusių dokumentų.

Paklaustas apie galimo kyšio vertę, parlamentaras teigė: „Negaliu dabar kol kas atskleisti, bet tai tikrai nėra šimtai tūkstančių“.

V.Gapšys sakė dėl likimo partijoje ir Seime apsitarsiąs su partijos vadovybe.

„Palaukite, reikia man perkalbėti su partijos pirmininku, tai aš manau, kad tai yra logiškiausias dalykas pirmiausia kalbėti su partijos vadovybe, o tada žiūrėti, kokie tai yra sprendimai“, - teigė parlamentaras.

Jo teigimu, pirmadienio apklausa STT buvo „daugiau techninio pobūdžio“.

„Kalbėjome apie technines detales – amžius ten, gimimo data. Ne kažin kokios detalės, kur žiniasklaidai būtų baisiai įdomios“, - kalbėjo Seimo narys.

Jis teigė į apklausą STT dar kartą atvyksiantis šią savaitę.

Kratos namuose ir Seime

Vykdant tyrimą atliktos kratos V.Gapšio namuose ir darbo vietoje Seime bei keliose „MG Baltic“ įmonėse bei jų vadovų gyvenamosiose vietose.

„Yra ar nėra pareigūnai, nežinau. Žinau, kad pas Vytautą kabinete yra keli jauni vyrai, man nepažįstami, neprisistatė“, – žurnalistams sakė Darbo partijos frakcijos seniūnas Kęstutis Daukšys.

Teisėsauga nenurodo, už kokius konkrečius veiksmus buvo duodami kyšiai.

Prokuroras yra priėmęs nutarimą Seimo narį V.Gapšį apklausti specialiuoju liudytoju. Šis statusas suteikiamas esant duomenų apie galimą nusikaltimą, bet nesant galimybės pareikšti įtarimus. V.Gapšys turi teisinę neliečiamybę.

V. Gapšys įtarimus neigia

Žurnalistų paklaustas, ar yra kada nors paėmęs ar davęs kyšį, V.Gapšys atsakė: „Ne“.

V.Gapšys sakė, jog kratos metu iš jo paimti rinkimų kampanijos planai ir medžiaga, susijusi su vienu jau priimtu ir veikiančiu įstatymu. Įstatymo V.Gapšys neįvardijo.

„Viena iš knygų, ties kuria ilgiausiai stabtelėjo, „Žmogus, įveikęs Staliną“, turbūt todėl, kad įrašyti linkėjimai nuo Liberalų sąjūdžio tuometinio pirmininko Eligijaus Masiulio, kad jis rekomenduoja, gal tai jiems užkliuvo labiausiai. O krata užtruko kelias valandas, pas mane kabinete pakankamai daug knygų, dokumentų, pasiėmė vieno projekto medžiagą, susijusią su įstatymu, kuris jau priimtas senokai ir veikia. Aš nekomentuosiu to projekto, jei neuždraus man komentuoti, aš nematau, ką ten slėpti, bet projektas priimtas jau senokai, jis galioja ir, kiek žinau, sėkmingai veikia“, – pasakojo V.Gapšys.

„Iš namų pasiėmė keletą dokumentų, susijusių su media planais, berods, keturi puslapiai išsinešti iš namų, pinigų jokių neėmė, tiesa, suskaičiavom gal 120 eurų grynaisiais ir dar kelis šimtus dolerių turėjau iš kažkurios komandiruotės į JAV. Telefoną pasiėmė, bet leido pasiimti kortelės dublikatą, kad galėčiau komunikuoti. Kompiuterį pasiėmė, sakė, grąžins per savaitę“, – pasakojo parlamentaras.

V. Mazuronis: pasitikiu V. Gapšiu

„Darbietis“ V. Gapšys neturėtų palikti nei partijos, nei Seimo, sako Darbo partijos pirmininkas Valentinas Mazuronis, teisėsaugai tiriant įtarimus dėl galimo parlamentaro kyšininkavimo.

„Aš pasitikiu V.Gapšiu, tačiau jeigu pasirodys daugiau teisėsaugos informacijos, kad kažkas buvo neteisėtai padaryta, tai reaguosime kitaip“, - BNS pirmadienį sakė V.Mazuronis.

Jis teigė, kad partijos sprendimas dėl V.Gapšio priklausys nuo to, ar teisėsauga kreipsis į Seimą, prašydama naikinti parlamentaro teisinę neliečiamybę. Taip pat „darbiečiai“ įvertins Seimo nariams pateiktą bylos medžiagą, kuri paprastai būna išsamesnė, nei pateikiama žiniasklaidoje, sakė V.Mazuronis.

Jis pabrėžė, kad Darbo partija bendradarbiaus su teisėsauga, jeigu kils toks poreikis, siekdama netrukdyti tyrimui ir greičiau sulaukti atsakymų į rūpimus klausimus.

„Mes nepulsime teisinti V.Gapšio, bet nepulsime ir smerkti, nežinodami daugiau aplinkybių“, - sakė V.Mazuronis.

„Turėtų sekti E. Masiulio pėdomis“

Darbo partijos narys V. Gapšys dėl galimos korupcijos turėtų pasekti buvusio Liberalų sąjūdžio lyderio E. Masiulio pavyzdžiu ir atsisakyti Seimo nario neliečiamybės, mano antikorupcines iniciatyvas skatinančios organizacijos „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas.

Anot Sergejaus Muravjovo, ši situacija verčia susimąstyti, kad politikai jaučiasi nebaudžiami, o visos partijos turėtų aiškiai išsakyti savo poziciją, kaip elgtųsi tokiose situacijose.

„Manyčiau, kad ponas Gapšys turėtų sekti pono Masiulio pėdomis ir mažų mažiausiai aiškiai išreikšti norą, paprašyti kolegų panaikinti jam Seimo nario neliečiamybę tam, kad mūsų teisėsaugos atstovai galėtų kuo įmanoma efektyviau atlikti ikiteisminį tyrimą, visus veiksmus, - BNS sakė S.Muravjovas. - XXI a. turime nuolat kelti korumpuoto elgesio kainą ir tai reiškia, kad susikompromitavęs politikas arba valstybės tarnautojas turi prisiimti visą atsakomybę, lygiai taip pat jo kolegos turi reikalauti, kad jis prisiimtų atsakomybę“.

Jo nuomone, jei įtarimai V.Gapšiui pasitvirtins, tai „bus cinizmo viršūnė“, o pati situacija verčia susimąstyti, kad politikai atstovauja verslui.

„Jei įtarimai ponui Gapšiui pasitvirtins, tai bus cinizmo viršūnė, žinant, kiek daug metų Darbo partija dalyvavo taip vadinamosios Darbo partijos bylos diskusijose, žinant, kiek tai turėjo mūsų požiūriui į politinių partijų atskaitingumą. Tai, kad dabar kalbame ne vien apie Liberalų sąjūdį, bet ir Darbo partiją, verčia mus susimąstyti, ar tai nėra labai aiškus signalas, kad mūsų politikai tikrai dažnai jaučiasi nebaudžiami įstatymų ir veikia gan tiesmukai kaip verslo atstovai“, - teigė „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas.

Anot S.Muravjovo, politinės partijos turi aiškiai pasisakyti dėl galimos korupcijos ir paaiškinti, kaip panašiems atvejams užkirstų kelią.

„Man aišku, kad visų pirma yra svarbu išgirsti kiekvienos politinės partijos poziciją šiuo klausimu, manau, kad kiekviena partija turėtų pasakyti, kaip suvaldytų panašias situacijas ir užkirstų kelią, kad tikrai neturi juodų pinigų ir slapta netarnauja vienam ar kitam verslo interesui“, - sakė S.Muravjovas.

Jo nuomone, pastarosios savaitės rodo, kad didžioji dauguma politikų Lietuvoje nežino, kaip elgtis tokiose situacijose ir kaip į jas reaguoti: „Bijo, vengia pokalbių apie tai, ką kiekvienas iš jų turi daryti ir kaip politinėms partijoms geriau atsiskaityti savo rinkėjams“.

S.Muravjovas teigė, kad aukštesnius skaidrumo standartus reikia kelti ir verslo įmonėms.

„Tikiuosi, kad šios dienos istorija paskatins imtis didesnės iniciatyvos. Šiame pokalbyje turi dalyvauti ne vien politikai, bet ir verslo atstovai. Aišku, kad vargu ar galim manyti, jog Lietuvoje įtaką siekia tik vienas verslas, suprantame, kad yra žymiai daugiau stambių verslininkų ir mes lygiai taip pat turime kelti aukštesnius atskaitingumo reikalavimus stambioms ir vidutinėms bendrovėms“, - sakė S.Muravjovas.

Įtarimai – E. Masiuliui ir R. Kurlianskiui

Anksčiau šiame tyrime įtarimai buvo pareikšti E. Masiuliui, kuris atsisakė Seimo mandato ir pasitraukė iš Liberalų sąjūdžio lyderio pareigų.

Gegužės 12 dieną sulaikytas R.Kurlianskis įtariamas papirkimu, prekyba poveikiu ir neteisėtu disponavimu valstybės paslaptimi. Teisėsauga įtaria, kad jis galėjo perduoti 106 tūkst. eurų kyšį tuometiniam liberalų lyderiui E.Masiuliui.

„MG Baltic“ yra viena didžiausių Lietuvoje gamybos, prekybos, nekilnojamojo turto ir  žiniasklaidos  įmonių grupė. 72 koncerno valdomos įmonės 2015 metais pasiekė 539 mln. eurų apyvartą, grupėje dirbo beveik 3,7 tūkst. darbuotojų.

R.Kurlianskis eina aukštas pareigas žiniasklaidos priemones valdančiose įmonėse - jis yra kelias televizijas valdančio „Laisvo ir nepriklausomo kanalo“ grupės valdybos pirmininkas ir naujienų portalą alfa.lt valdančios „Alfa Media“ valdybos pirmininkas.

Premjeras pasitiki teisėsauga

Premjeras valdančiųjų socialdemokratų vadovas Algirdas Butkevičius sako pasitikintis teisėsauga, kuri atliko kratas parlamentaro „darbiečio“ V.Gapšio darbo vietoje ir namuose.

Ministro pirmininko teigimu, tiek valdantiesiems, tiek opozicijai turi būti taikomi vienodi skaidrumo reikalavimai.

„Teisėsauga dirba savo darbą, neabejoju, kad jį atliks tinkamai ir išsiaiškins, kas vyksta. Nepaisant to, ar kratos atliekamos pas koalicijos partnerius, ar pas opoziciją – turi būti taikomi vienodi reikalavimai skaidrumui“, - pirmadienį teigė premjeras.

A.Butkevičius sakė tikįs, kad susidariusi situacija „nesutrukdys koalicijos partneriams skirti deramą dėmesį svarbiems darbams, kuriuos privalome pabaigti iki kadencijos pabaigos“.

Premjero komentarą BNS perdavė jo atstovė spaudai Evelina Butkutė Lazdauskienė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų