Pereiti į pagrindinį turinį

Apie A. Kubiliaus kandidatūrą į EK: geriau nei G. Landsbergis, bet ne geriausia

Valdantiesiems konservatoriams į Europos Komisiją (EK) siekiant deleguoti ekspremjerą Andrių Kubilių, koalicijos partneriai teigia šią kandidatūrą vertinantys palankiai bei akcentuoja, jog politikas galės pretenduoti į įvairius portfelius.

Andrius Kubilius
Andrius Kubilius / I. Gelūno / BNS nuotr.

Dabartinį Europos Parlamento narį, kaip alternatyvą sau, premjerei pasiūlė pirmuoju Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų pasirinkimu iki šiol laikytas partijos lyderis Gabrielius Landsbergis. Vis tik jo kandidatūra nesulaukė prezidento Gitano Nausėdos palaikymo.

„A. Kubilius turi galimybę gauti geresnį, reikalingesnį portfelį pagal savo kompetencijas (...). Jo kompetencijos įvairiose sferose abejonių nekelia“, – BNS pirmadienį sakė Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.

Jis pabrėžė, jog bet koks eurokomisaro portfelis buvusiam premjerui nebūtų naujiena.

G. Landsbergis BNS anksčiau teigė, jog Lietuva turėtų kovoti dėl portfelio, susijusio su Europos Sąjungos plėtra. Jo siekia ir kitos šalys, įskaitant kaimyninę Lenkiją.

Laisvės partijos pirmininkė, ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė BNS taip pat teigė, kad A. Kubiliaus kandidatūra yra solidi. Patį politiką vadino patyrusiu, žinomu europiniuose sluoksniuose.

„A. Kubilius gali pretenduoti ir į ekonomikos, ir į užsienio politikos, ir į su energetikos sritimis susijusius portfelius“, – sakė politikė.

A. Kubilius gali pretenduoti ir į ekonomikos, ir į užsienio politikos, ir į su energetikos sritimis susijusius portfelius.

Ji teigė, kad pats Lietuvos atstovo atrankos procesas yra „tragiškas, iki galo neskaidrus.

„Jis, matyt, galėtų būti paprastesnis, nes labai daug grandžių dalyvauja skiriant tą eurokomisarą. Man atrodo, Lietuva yra vienintelė valstybė, kurioje tokiais aukštais keliais sprendžiama – ir Vyriausybė, ir Prezidentūra, ir Seimas (dalyvauja procese – BNS). Kitose valstybėse yra paprasčiau“, – sakė A. Armonaitė.

„Manau, kad reikia būtinai pergalvoti tą procedūrą ir padaryti ją paprastesnę ir skaidresnę. Dabar buvo labai daug asmeniškumų. Tas konfliktas tarp konservatorių ir Prezidentūros pakenkė Lietuvai“, – pridūrė ji.

Vis tik tiek Liberalų sąjūdžio, tiek Laisvės partijos atstovai atstovai akcentavo, jog tai yra jų asmeninės, o ne frakcijose svarstytos pozicijos.

Valdančiųjų koalicinė taryba pirmadienį dar turėtų susirinkti ir aptarti galimą Lietuvos kandidatą į EK.

„Aš manau, esame koalicija. Kandidatą reikia įvardinti koalicijos taryboje, o ne per spaudą. Galima, žinoma, ir per spaudą. Čia niekas labai neįsižeis, bet pati premjerė norėjo, kad šiandien įvyktų toks koalicinės tarybos posėdis. Tai jis ir įvyks“, – kalbėjo E. Gentvilas.

Šalies vadovo patarėjas Frederikas Jansonas BNS teigė, jog prezidentas A. Kubiliaus kandidatūrai pritaria.

Lietuvos kandidatą į EK siūlo Vyriausybė, tam dar turi pritarti G. Nausėda ir Seimas.

Nuo 2019-ųjų Europos Parlamente (EP) dirbantis A. Kubilius šiemet į jį buvo perrinktas antrai kadencijai. Politikas aktyviai pasisako už glaudesnius Europos Sąjungos ir Rytų partnerystės šalių ryšius, gausesnę paramą Rusijos užpultai Ukrainai ir griežtesnę laikyseną Kremliaus atžvilgiu.

Po vasaros pertraukos Briuselyje numatyti kandidatų klausymai atitinkamos srities EP komitetuose.

Tuomet EP plenarinėje sesijoje balsuos dėl visos Europos Komisijos sudėties patvirtinimo.

V. Čmilytė-Nielsen: liberalai neskubės atsakyti dėl A. Kubiliaus kandidatūros į EK

Liberalų sąjūdis neskubės atsakyti į valdančiosios koalicijos partnerių konservatorių siūlymą į EK deleguoti ekspremjerą A. Kubilių, sako partijos lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

„Kol kas – anksti kalbėti, nes ši kandidatūra viešai buvo įvardinta tik šį rytą ir su koalicijos taryba dar nebuvo derinta. Turėsime koalicijos tarybos posėdį šiandien. Bet prognozuočiau, kad tikrai neskubėsime atsakyti, nes visų pirma turime su frakcija pasitarti“, – žurnalistams pirmadienį sakė Seimo pirmininkė.

Parlamento vadovė nesiėmė vertinti situacijos, kai apie kandidatūrą viešai paskelbta jos prieš tai nesuderinus su koalicijos partneriais.

„Aš norėčiau nevertinti, kol nebuvo pokalbio su premjere, kaip buvo tas procesas. Galima daryti prielaidą, kad tiesiog buvo užsiminta apie kažkokias kitas pavardes ir tai jau laikoma aptarimu. Tai pakalbėsime koalicijoje ir tada komentuosiu“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Premjerė A. Kubiliaus kandidatūros į EK nekomentuoja

Valdantiesiems konservatoriams į EK siekiant deleguoti ekspremjerą A. Kubilių, premjerė Ingrida Šimonytė jo kandidatūros kol kas nekomentuoja, tą daryti žada po susitikimo su koalicijos partneriais.

„Kita tema klausimų neatsakinėsiu, ačiū“, – pirmadienį žurnalistams sakė ministrė pirmininkė.

Taip ji kalbėjo per Vokietijos brigadai skirto karinio miestelio statybų simbolinės kapsulės įkasimo ceremoniją Rūdninkų poligone Šalčininkų rajone. Koalicinis susitikimas numatytas pirmadienį popiet.

„Kaip jūs esate informuoti, po koalicijos susitikimo bus premjerės komentarai žiniasklaidai. Tai, malonėkit, ar jūs, ar jūsų kolegos dalyvauti toje konferencijoje. Jokių komentarų šią tema čia nebus ir net nebandykit“, – sakė premjerė.

Opozicija: geriau nei G. Landsbergis, bet ne geriausia

Konservatorių siūlomą europarlamentaro, ekspremjero A. Kubiliaus kandidatūrą į EK Seimo opozicijos atstovai vertina palankiau nei G. Landsbergio, tačiau mano, jog tai nėra geriausias Lietuvos pasirinkimas.

„Andrių Kubilių pažįsta visa Lietuva, vertinimas jo yra, matyt, nevienareikšmis ir įvairus, nes daugelis dar turbūt prisimena A. Kubiliaus Vyriausybės vykdytas naktines reformas, įvairius optimizavimus ir taip toliau“, – pirmadienį Seime žurnalistams sakė Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkė europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė.

„Tačiau tikrai tenka pastebėti, kad Andrius yra pakankamai patyręs politikas. Manau, kad jis sugebėtų tinkamai atlikti EK nario pareigas, ir aš jam linkėčiau, kad jis būtų tiek visos Lietuvos, o ne atskirų Lietuvos žmonių, tiek visos Europos Sąjungos komisaras, prisiimdamas atsakomybę už tą sritį, kuriai jis bus nominuotas ir kokia atsakomybė jam bus patikėta“, – pridūrė socialdemokratė.

Ji teigė dar nežinanti, ar jos partijos kolegos Seime palaikys A. Kubiliaus kandidatūrą, tik atkreipė dėmesį, kad delsti nebegalima.

„Kaip elgsis mūsų partija ir mūsų frakcija, mes dar tą klausimą svarstysime, nuomonių yra įvairių. Tačiau aš būčiau linkusi į tai, kad delsti nebegalima, kitokio pasirinkimo nebėra, ir Andrius Kubilius, matyt, bus tas žmogus, kuris turėtų būti patvirtintas eurokomisaro pareigoms“, – tvirtino V. Blinkevičiūtė.

LSDP frakcijos Seime seniūnė Rasa Budbergytė BNS sakė A. Kubilių laikanti gerokai stipresniu kandidatu į EK nei anksčiau neoficialiai svarstytas konservatorių lyderis, užsienio reikalų ministras G. Landsbergis.

Manau, kad tai yra visiškai nesulyginamo kalibro žmonės.

„Manau, kad tai yra visiškai nesulyginamo kalibro žmonės. Andrius Kubilius tikrai yra be galo patyręs politikas, dirbęs pareigose, kurios yra ne užsienio reikalų ministro pareigos, o premjero, – kalbėjo R. Budbergytė. – Kas yra G. Landsbergis? Kaip jis yra pasižymėjęs mūsų vidaus politikoje? Partijos pirmininkas, kuris net nesugeba būti partijos lyderiu iki galo – vesti sąrašą, būti premjeru.“

Po pasitarimo pirmadienį socialdemokratai nutarė vis dėlto nepalaikyti A. Kubiliaus kandidatūros į eurokomisarus.

Pasak V. Blinkevičiūtės, šį sprendimą lėmė jo veikla vadovaujant Lietuvos Vyriausybei 2008–2012 metais, kai mažintos pensijos, atlyginimai, išaugo skolinimasis. Be to, įvertinta aplinkybė, kad teikiant socialdemokrato Vytenio Andriukaičio kandidatūrą į eurokomisarus, konservatoriai balsavo prieš.

„Andrius Kubilius balsavo prieš Vytenio Andriukaičio kandidatūrą, nors Vytenis tikrai patyręs politikas. Taigi, įvertinome visas aplinkybes ir manome, kad valdančiajai daugumai surinkti reikiamus balsus teks pačiai“, – BNS sakė LSDP pirmininkė.

Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderis Saulius Skvernelis pirmadienį žurnalistams Seime taip pat tvirtino, kad A. Kubiliaus kandidatūra – palankesnė, stipresnė pagal politinį svorį.

Kita vertus, jis nebuvo tikras, ar frakcija pritars ir šiai kandidatūrai, kai reikės balsuoti Seime.

„Mes nesvarstėme, bet jeigu vertinsime per vidaus politikos prizmę, tai sunku to palaikymo tikėtis. Jeigu žiūrėtumėme apskritai, ką galėtų ta kandidatūra pasiekti, tai manau, kad kokio nors svarbaus portfelio jau nebebus. Greičiausiai kalbame apie plėtrą, tai taptų ponios Kallas asistentu“, – teigė S. Skvernelis.

Buvusi Estijos ministrė pirmininkė Kaja Kallas (Kaja Kalas) pretenduoja tapti Europos Sąjungos užsienio politikos vadove.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis BNS tvirtino, kad kandidato į eurokomisarus paieškos liudija apie valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų beviltiškumą.

„Konservatoriai tokie beviltiški, kad iš politinės pensijos priversti atšaukinėti žmones. Tikiuosi, portfelis nebus varginantis“, – BNS perduotame komentare sakė politikas.

Lietuvos regionų partijos frakcijos Seime seniūnas Jonas Pinskus BNS tvirtino, kad frakcija tikrai nepalaikys A. Kubiliaus kandidatūros.

„Tai tiesiog parodo, kad konservatoriams su kandidatais į atsakingus postus yra problemos. Pasirinko iš nevilties A. Kubilių, kuris jau yra europarlamentaras, kuris jau eina pareigas“, – sakė jis.

„Turbūt turėsime dar vieną Astravą. Manau, kad didžiulis nuopelnas, jog Astravo AE atsirado čia (šalia Lietuvos sienos Baltarusijoje – BNS), buvo turbūt ir tuo metu buvusio premjero. Nėra pati geriausia kandidatūra tokiai pozicijai užimti“, – pridūrė politikas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra