Finansų ministrės Ingridos Šimonytės siekis suvaldyti sukčius, pažaboti šešėlinę ekonomiką ir papildyti biudžetą milijardu litų tikriausiai ir liks neįgyvendintas. Panašu, kad "šešėlį" tiriantys inspektoriai ir jų tiriami aferistai veikia išvien.
Klausimas gąsdina inspektorius
Vienas naujausių pavyzdžių – pareigūnų neveiksnumas tiriant stambiomis finansinėmis aferomis išgarsėjusio su reklamos bendrovės "Rodiklis" įkūrėjo Roberto Reklaičio pavarde siejamo galimai nusikalstamo susivienijimo veiklą.
Išplauti pinigai, dokumentų falsifikacija, keliaaukščiai turto įkeitinėjimai, fiktyvūs pardavimai, tyčinis įmonių bankrotas ir valstybei padaryta daugiau nei milijono litų žala. Kai į viešumą iškilo tokie faktai apie R.Reklaičio kontroliuojamų įmonių aferas, ekonominius nusikaltimus tiriantys pareigūnai sukruto. Tačiau nors šio verslininko, kuris galėtų pretenduoti į vieno didžiausių Lietuvos aferistų titulą, veikla jau pusmetį bado akis, pareigūnai iki šiol nesiryžta iš esmės imtis tyrimo.
Mielai žemės mokesčių ir kitais klausimais kalbantis Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkas Antanas Nesteckis papasakoti apie tai, kaip jo vadovaujami mokesčių inspektoriai gaudo aferistus, nepanoro. Į klausimą apie galimai pavogtą milijoną litų, jo atstovė spaudai perdavė atsakymą, jog "viršininkas komentuoti negalės".
To paties klausimo pabūgo ir R.Reklaičio futbolo klube FK "Rodiklis" mokestinį patikrinimą atlikusi inspektorė Virginija Raitienė. O paskui ją – ir skyriaus viršininkė Nijolė Ivonienė.
Tiesa, vėliau inspektoriai redakcijai atsiuntė abstraktaus turinio laišką. "Operatyvus patikrinimas atliekamas UAB "Kauno fonas". UAB "Vardiklis" ir Lietuvos petankės federacijoje operatyvūs patikrinimai pradėti, tačiau R.Reklaitis nepateikia buhalterinės apskaitos dokumentų, nors tai turėjo padaryti mokesčių administratoriaus nurodymu. Tolesni kontrolės veiksmai bus atliekami juos išsireikalavus. Kitose su R.Reklaičiu susijusiose įmonėse, išskyrus UAB "Lamantas" (registruota Mažeikiuose), VšĮ "Garsų simfonija" (registruota Palangoje) ir UAB "Mango turas" (registruota Klaipėdoje), operatyvūs patikrinimai jau atlikti. Apie kontrolės rezultatus mokesčių inspekcija galės informuoti tik atlikusi visų susijusių įmonių patikrinimus", - išdėstyta laiške.
Tos pačios dainos
Vagis privalanti gaudyti ekonominė policija, kaip ir mokesčių inspektoriai, negalėjo pasigirti rezultatais. Vos prieš kelias dienas Vyriausiojo policijos komisariato Nusikaltimų tyrimo valdybos Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus tyrėjas Vytautas Mičiulis dienraštį tikino, jog tyrėjai visai netrukus, gal net šią savaitę, pasibels į R.Reklaičio kontroliuojamos bendrovės "Rodiklis" duris ir atliks kompleksinę reviziją. Tyrėjas teisinosi, kad visa tai užtruko dėl paprastos priežasties – reikėjo dirbti ir surinkti atitinkamus dokumentus. Į kitus klausimus, susijusius su byla, V.Mičiulis nepajėgė atsakyti, tad juos delegavo už skyriaus veiklą atsakingam, tačiau šiuo metu atostogaujančiam viršininkui Aurelijui Baniui.
Panašias istorijas pareigūnai pasakoja jau nuo šių metų pavasario, kai "Swedbank lizingas" jiems pateikė oficialų pareiškimą ir dokumentus dėl įtariamos "Rodiklio" nusikalstamos veiklos ir tyčia nevykdomos teismo nutarties grąžinti įkeistus automobilius, vis melagingai nurodant jų buvimo vietą ar trukdant išieškoti turtą.
Paklausti, ar yra naujų duomenų šioje byloje, "Swedbank lizingo" atstovai tik gūžčiojo pečiais. Per pusę metų niekas, deja, nepasikeitė: tyrėjai vis kažką tiria, tačiau be jokių užklausimų ar prašymų papildyti pateiktą medžiagą ir pan.
Komentarai
Kęstutis Čilinskas, teisininkas
Lietuvoje yra kategorija įtariamai nusikaltusių turtingų neliečiamų žmonių, kurių atžvilgiu labai sunkiai pradedami tyrimai. O jeigu jie pradedami, nutraukiami arba labai ilgai vilkinami. Yra labai daug pavyzdžių, kai tokių būdu nėra ginamas viešasis interesas. Akivaizdu, kad stipriai įsigalėja verslo santykiai ten, kur jų neturėtų būti, – valstybinėje tarnyboje. Todėl kartais privatūs interesai sustabdo teisingumo procesus. Tokios tendencijos yra labai ryškios. Pats dirbu su pora atvejų, kai tik teismai privertė prokurorus pradėti arba tęsti ikiteisminius tyrimus. Buvo padaryti akivaizdūs nusikaltimai, bet bylos užmarinuotos. Nukentėjusiesiems reikėjo kovoti, kad tyrimai būtų pradėti, nes galimai nusikaltę žmonės yra įtakingi arba turi tokių pažįstamų.
Vytautas Vitkevičius
Valstybinės mokesčių inspekcijos viršininko pavaduotojas
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos Finansų ministerijos nuolat kontroliuoja tarpinius - mėnesio, ketvirčio - apskričių valstybinių mokesčių inspekcijų veiklos rodiklius. Netrukus, besibaigiant šiems metams, vertinsime visų apskrities valstybinių mokesčių inspekcijų, o tame tarpe ir Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos veiklą. Gavę informacijos apie netinkamą Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos veiklą, Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos Finansų ministerijos vadovybėbūtinai aiškinsis ir tirs netinkamus pareigūnų veiksmus.
Infoboksas
I.Šimonytė procesą pavers rezultatais
Finansų ministrė Ingrida Šimonytė, paklausta, kaip vertina savo pavaldinių neveiksnumą, vakar patikino, jog didžiausia bėda kyla dėl to, jog dažniausiai visos institucijos orientuojasi ne į pasiektą rezultatą. "Visose institucijose - ir teisėsaugos, ir mokesčius administruojančiose, ir kitose kontrolės institucijose yra daug orientacijos į procesą, todėl rezultatą siekiama matuoti patikrinimų, protokolų skaičiumi, bet ne realiu problemos masto sumažinimu. Todėl jau ir dabar viską statome ant tokių bėgių, kad būtų matuojama, kiek iš tiesų sumažėjo problema, kurios sprendime dalyvauja konkreti institucija", - sakė ji.
Pasak ministrės, nuslėptų nuo valstybės mokesčių, korupcijos tyrėjai nuo šiol privalės orientuotis į rezultatus, mat ministerija jiems ketina iškelti tikslus, orientuotus į kokybinius ir patikrinamus parametrus.
Naujausi komentarai