Vakar Vilniuje susirinkę Baltarusijos opozicijos lyderiai įspėjo Lietuvą nesitikėti, kad diktatorius Aleksandras Lukašenka gali tapti demokratu.
Jokių rinkimų nėra
Jeigu padėtis nesikeis, opozicijos atstovai nebus įsileisti į rinkimų apylinkių komisijas, Baltarusijos opozicija prašys pasaulio nepripažinti nedemokratiškai išrinkto parlamento.
Tai BNS sakė Baltarusijos liaudies fronto pirmininko pirmasis pavaduotojas Vincukas Večiorka.
Jis su kitais Baltarusijos opozicijos lyderiais vakar dalyvavo Vilniuje, Seime, vykstančiame tarptautiniame seminare "Europos kaimynystės politika: 2008 m. Baltarusijos parlamento rinkimai: demokratinis pasirinkimas?"
Šis tarptautinis renginys, kuriame dalyvavo užsienio šalių politologai, diplomatai, Europos Parlamento pareigūnai, skirtas rugsėjo pabaigoje vyksiantiems parlamento rinkimams Baltarusijoje.
Pasak V.Večiorkos, iš tiesų diktatoriaus A.Lukašenkos valdomoje Baltarusijoje rinkimų nėra. "Jie tokie patys, kaip ir buvo anksčiau. Mūsų atstovų rinkimų apylinkių komisijoje nėra. Tai reiškia, kad valdžia ruošiasi falsifikacijai", - teigė Baltarusijos liaudies fronto pirmininko pirmasis pavaduotojas.
Buvęs kandidatas į Baltarusijos prezidentus Aleksandras Milinkevičius pabrėžė, jog būtent tai, kad rinkimų apylinkių komisijose dalyvaus opozicijos atstovai, yra svarbus demokratijos veiksnys.
"Stalinas yra pasakęs, kad nesvarbu, kas balsuoja, svarbu, kas skaičiuoja. Ne veltui mūsų ten neįsileidžia", - ironizavo jis.
Opoziciją pasirenka
V.Večiorkos teigimu, daug žinomų politikų, partijų lyderių nebuvo užregistruoti kandidatais. Apygardos ir Centrinė rinkimų komisija atsisakė kandidatu į parlamentą užregistruoti ir V.Večiorką. Nepasisekė ir jo kolegai Viktorui Ivaškevičiui.
Kai kurios partijos, nors ir užregistravo, prieš rinkimus ketina kandidatus atšaukti.
"Šiandien valdžia turi tradiciją opozicijos atstovus paskirti į parlamentą. Ji nuspręs, kuris opozicijos atstovas vertas būti parlamentaru", - Baltarusijos rinkimų ypatumus pasakojo A.Milinkevičius.
Baltarusijos opozicija šiuos rinkimus, pasak V.Večiorkos, ketina išnaudoti kaip galimybę komunikuoti su žmonėmis. Parlamento rinkimai Baltarusijoje vyks rugsėjo 28-ąją.
Reikia kalbėtis
A.Milinkevičius laikosi pozicijos, jog ES turėtų bendrauti su A.Lukašenkos režimu, kad neleistų Baltarusijai patekti į visišką priklausomybę nuo Rusijos.
"Esu už ES dialogą su Baltarusijos valdžia, bet tas dialogas turi būti rezultatyvus. Valdžia turi žengti žingsnį, tuomet ir ES žengia. Jeigu valdžia liaujasi judėti į priekį, ir ES turi sustoti", - sakė A.Milinkevičius.
Jis atkreipė dėmesį, kad A.Lukašenka įvykdė tik vieną iš sąlygų, būtinų normaliems santykiams, - paleido politinius kalinius. Anot Baltarusijos opozicijos atstovo, kol kas nematyti poslinkių, jog būtų stengiamasi garantuoti spaudos laisvę ir demokratinius rinkimus.
A.Milinkevičius pabrėžė, kad ES reikia turėti kantrybės bendraujant su Baltarusija.
"Baltarusijai šiandien labai svarbu nenusiristi į visišką ekonominę priklausomybę nuo Rusijos. Labai svarbu pradėti ekonomikos reformas. Manau, viena Baltarusija su tuo nesusidoros", - tvirtino jis.
Anot jo, pirmiausia būtų galima dialogą palaikyti žemesniu lygiu, pavyzdžiui, viceministrų. "Megzti kontaktus aukščiausiu lygiu dar per anksti", - sakė opozicijos veikėjas.
Santykiai su Baltarusija
ES Baltarusijos atžvilgiu vykdo izoliacinę politiką ir šiai šaliai yra įvedusi sankcijas. Jos numato, kad neturi būti palaikomi ryšiai su šios šalies prezidentu Aleksandru Lukašenka ir kitais valdžios pareigūnais, įtrauktais į juodąjį sąrašą.
Lietuvos santykiai su Baltarusija balansuoja tarp kritinio ir pragmatinio dialogo. Jį, viena vertus, diktuoja griežta ES pozicija dėl autoritarinio prezidento A.Lukašenkos ir demokratijos padėties toje šalyje, kita vertus, artima kaimynystė ir bendra 679 km siena.
Šią savaitę premjeras Gediminas Kirkilas Druskininkuose susitiko su Baltarusijos premjeru Sergejumi Sidorskiu. Premjerai aptarė ekonominio bendradarbiavimo klausimus ir išreiškė viltį, jog Lietuvos ir Baltarusijos santykiai bus daug šiltesni.
Naujausi komentarai