Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Arminas Lydekas pripažįsta, kad žurnalistų etiką reguliuojančių institucijų jungimas, apie kurį užsiminta po praėjusią savaitę vykusio komiteto posėdžio, yra neįmanomas.
Jo teigimu, komiteto posėdyje, kuriame svarstyta Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos 2010 metų veiklos ataskaita, kalbėta apie poreikį suvienodinti skirtingų institucijų taikomus žurnalistų etikos vertinimo principus. Be to, kalbėta apie galimybes stiprinti Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos galias.
"Jungti jų niekaip neįmanoma, tai yra visiškai skirtingais principais sukurtos, skirtingą vaidmenį atliekančios institucijos. Tačiau idėja, dėl kurios tikrai reikia diskutuoti, - kad visos žurnalistų etiką reguliuojančios institucijos vadovautųsi tais pačiais žurnalistų etikos vertinimo principais", - BNS sakė A.Lydeka.
"Tarkime, Žurnalistų ir leidėjų etikos komisija priima sprendimą, kad kokiame nors rašinyje ar laidoje nusižengta etikai, o Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba nusprendžia, kad nenusižengta. Arba skirtingi yra Radijo ir televizijos komisijos bei Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos vertinimai. Jei vertina skirtingos institucijos tą patį reiškinį tuo pačiu požiūriu, bet priimama skirtingus sprendimus, tai yra nenormalu", - dėstė jis.
Pasak A.Lydekos, reikia tiksliau apibrėžti etikos normas, kad būtų visiems lengviau priiminėti sprendimus.
Taip jis patikslino praeitą savaitę išplatintą pranešimą spaudai, kuris buvo pavadintas "Žmogaus teisių komitetas: žurnalistų etiką saugančios institucijos galėtų būti sujungtos".
A.Lydekos teigimu, žurnalistų etikos klausimus galėtų padėti efektyviau spręsti Žurnalistų etikos inspektoriaus įgaliojimų stiprinimas. Jis sako, kad inspektoriui būtų galima suteikti tokias pat teisės kaip Seimo kontrolieriams.
"Buvo kalbėta apie tai, kad galbūt reikia sustiprinti ŽEI teisines galias, šią instituciją kilstelint iki konstitucinės pareigybės - tokios, kokia yra Seimo kontrolierių, ir atitinkamai peržiūrėti įgaliojimus - kieno skundus tiria, kokias gali skirti nuobaudas ar negali", - pasakojo A.Lydeka.
Jo vertinimu, pokyčiai būtini, nes esant dabartiniam reguliavimui žurnalistai dažnai nusižengia etikai. Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos stiprinimo, A.Lydekos teigimu, nebūtų galima pavadinti cenzūros įvedimu, o tik pastangomis priversti žurnalistus laikytis įstatymų.
"Lietuvoje žiniasklaida yra laisviausia. Nėra jokių net mažiausių galimybių Lietuvoje cenzūruoti žiniasklaidą. Nei norų, nei galimybių nėra, ir jokių kalbų apie tai nėra. Tokia tema net nediskutuokime. Kalbama apie įstatymų nesilaikymą ir nesilaikančiųjų nebaudžiamumą", - aiškino komiteto pirmininkas.
Anot jo, didelis skundų dėl pažeistų žmogaus teisių kiekis rodo, kad yra daug problemų, kad žmogaus teisės pažeidžiamos dažnai. Dažniausiai skundžiamasi dėl garbės ir orumo įžeidimo, asmens duomenų viešinimo.
Žurnalistų etikos inspektorių skiria Seimas Žurnalistų ir leidėjų etikos komisijos teikimu, Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba yra valstybės biudžetinė įstaiga.
Tuo metu Žurnalistų ir leidėjų etikos komisija, kaip apibrėžia Visuomenės informavimo įstatymas, yra kolegiali viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų savitvarkos institucija, kurią sudaro 15 narių: po vieną atstovą deleguoja Lietuvos žmogaus teisių centras, Lietuvos psichiatrų asociacija, Lietuvos katalikų bažnyčios Vyskupų konferencija, Lietuvos periodinės spaudos leidėjų asociacija, Lietuvos radijo ir televizijos asociacija, Lietuvos kabelinės televizijos asociacija, Regioninių televizijų asociacija, Lietuvos žurnalistų sąjunga, Lietuvos žurnalistų draugija, Lietuvos žurnalistikos centras, LRT, Nacionalinė žurnalistų kūrėjų asociacija, Nacionalinė rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacija, Komunikacijos ir reklamos agentūrų asociacija, Interneto žiniasklaidos asociacija. Komisiją išlaiko Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas.
Radijo ir televizijos komisija, pasak Visuomenės informavimo įstatymo, yra nepriklausoma Seimui atskaitinga institucija. Komisiją sudaro 13 narių: vieną narį skiria Prezidentas, tris narius - Seimas Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto ir Informacinės visuomenės plėtros komiteto teikimu, po vieną narį - Lietuvos dailininkų sąjunga, Lietuvos kinematografininkų sąjunga, Lietuvos kompozitorių sąjunga, Lietuvos rašytojų sąjunga, Lietuvos teatro sąjunga, Lietuvos žurnalistų sąjunga, Lietuvos žurnalistų draugija, Lietuvos katalikų bažnyčios Vyskupų konferencija, Lietuvos periodinės spaudos leidėjų asociacija. Šią instituciją išlaiko radijo, televizijos programų transliuotojai, retransliuotojai ir užsakomųjų visuomenės informavimo audiovizualinėmis priemonėmis paslaugų teikėjai, išskyrus LRT.
Naujausi komentarai