Valdantieji neatsisako minčių reformuoti Lietuvos apskritis. Strateginio planavimo komitetas penktadienį apsvarstė apskričių reformos esmines nuostatas ir sutarė dėl pagrindinio reformos principo – peržiūrėti dabar atliekamas apskričių viršininkų administracijų funkcijas, atrenkant reikalingas, ir didžiąją jų dalį perduodant savivaldybėms.
Pagrindinis reformos tikslas, kaip teigia jos iniciatoriai, - gyventojams artimesnės ir patogesnės viešosios paslaugos. Ja siekiama panaikinti apskričių viršininkų administracijas kaip papildomą tarpinį administracinį lygmenį tarp vietos ir centrinės valdžios, tačiau paliekant apskritis kaip teritorinius ir statistinius šalies darinius, laipsniškai pereinant prie 3-4 regionų sistemos. Tai planuojama pradėti įgyvendinti nuo ateinančių metų.
„Vyriausybės programoje įtvirtindami apskričių reformos tikslą pirmiausia siekėme priartinti valstybės teikiamas paslaugas prie žmonių. Didžiąją dalį tokių paslaugų gali atlikti savivaldybės, o tarpinis administracinis lygmuo tai tik apsunkina. Kaip ir netrukus prasidėsiančia visuotine švaros talka „Darom“, taip ir šia reforma sieksime išvalyti Lietuvą nuo perteklinės administracinės naštos“, – sakė Strateginio planavimo komiteto pirmininkas premjeras Andrius Kubilius.
Pasak jo, tai didelė, bet ypač svarbi reforma, kuri sudaro galimybes pradėti daugelį reikalingų pertvarkų.
Pasitarime buvo patvirtinta politinė nuostata, jog didžioji dalis apskričių viršininkų administracijų atliekamų funkcijų turi būti perduota savivaldybėms. Šiuo metu tokių funkcijų yra 127. Sutarta, jog šios funkcijos bus peržiūrėtos ir įvertintos – ar jos yra tikslingos ir reikalingos. Jau dabar pagal preliminarias išvadas matoma, jog daug šių funkcijų yra dubliuojama su savivaldybėmis arba apskritai nevykdoma. Šiems klausimams nagrinėti bus sudaryta nauja darbo grupė, kurioje būtų ne tik valstybės tarnautojai, bet ir politikos atstovai bei ekspertai.
Funkcijų socialinėje srityje perdavimas jau dabar yra pakankamai aiškus, išskyrus tam tikras specifines įstaigas – specializuotas ligonines ar švietimo įstaigas. Tuo tarpu platesnės politinės diskusijos reikalauja pagrindinių apskričių viršininkų administracijų vykdomų funkcijų perskirstymas žemėtvarkos, statybų bei teritorijų planavimo srityse.
Apskričių reformą planuojama pradėti nuo 2010 metų.
Naujausi komentarai