Pereiti į pagrindinį turinį

Ambasadorius: apie Belgijoje nukentėjusius lietuvius nepranešama

2016-03-22 14:14
BNS inf.
Ambasadorius: apie Belgijoje nukentėjusius lietuvius nepranešama
Ambasadorius: apie Belgijoje nukentėjusius lietuvius nepranešama / Reuters nuotr.

Lietuvos ambasada Belgijoje antradienio popietė pranešė neturinti duomenų, kad sprogimų Briuselyje metu būtų nukentėję lietuviai ir teigia šiuo klausimu bendradarbiaujanti tiek su Belgijos Užsienio reikalų ministerija, tiek su vietos lietuvių bendruomene.

Informacijos apie nukentėjusius lietuvius neturi

„Buvo skambučių žmonių, ieškančių vieni kitų – artimieji, kurie žino apie skridusius per Briuselį iš kitos šalies, jeigu su jais nepavyksta susisiekti, teiraujasi, ar nesikreipė į ambasadą. (...) Bet mes nuolat palaikome ryšį su belgų Užsienio reikalų ministerija, kuri yra davusi centralizuotą kontaktą, per kurį galima susižinoti, ar tuose oficialiuose nukentėjusiųjų sąrašuose nėra vienos ar kitos šalies piliečių. Tai iš Belgijos Užsienio reikalų ministerijos informacijos apie nukentėjusius lietuvius kol kas neturime“, – BNS iš Briuselio telefonu sakė Lietuvos ambasadorius Gediminas Varvuolis.

Pasak ambasadoriaus, Belgijoje esantiems ir dėl antradienio tragedijos išvykti negalintiems ar kitose kebliose situacijose atsidūrusiems lietuviams gelbsti Belgijos lietuvių bendruomenė.

„Bandome per bendruomenę jiems padėti – Belgijoje yra gana aktyvi lietuvių bendruomenė. Pati bendruomenė taip pat aktyviai šiuo klausimu bendrauja“, – sakė jis.

G.Varvuolio teigimu, 13 valandą vietos laiku atnaujinus rekomendacijas vis dar patariama nepalikti esamos buvimo vietos, taip pat rekomenduojama bendrauti trumposiomis žinutėmis arba per socialinius tinklus.

„Pasitaiko mobilaus ryšio sutrikimų būtent dėl didelio apkrovimo tinklo“, – kalbėjo G.Varvuolis.

Jis teigė, kad galutinė informacija apie tai, ar antradienio išpuoliai palietė lietuvius, paaiškės ne anksčiau kaip paskelbus galutinį žuvusiųjų skaičių, kuris dabar dar nėra iki galo tikslus.

Virtinė sprogimų, kurie tikriausiai buvo koordinuotos atakos, antradienį driokstelėjo Briuselio oro uoste ir vienoje metropoliteno stotyje Belgijos sostinės centre.

Apie 8 val. vietos (9 val. Lietuvos) laiku du sprogimai driokstelėjo Zaventemo oro uosto terminalo pagrindinėje išvykimo salėje, o prokuroras Fredericas Van Leeuwas (Frederikas Van Leuvas) pareiškė, kad tame išpuolyje tikriausiai dalyvavo mažiausiai vienas mirtininkas sprogdintojas.

Trečias sprogimas nugriaudėjo Malbeko traukinių stotyje netoli Europos Sąjungos pagrindinių pastatų, per rytinį eismo piką.

Belgijos institucijos paskelbė, kad šalies antiteroristinių tarnybų parengtis padidinta nuo trečio iki ketvirto, aukščiausio, lygmens.

Skrydžių iš Lietuvos nenumatyta

Į Briuselio oro uostą, kuriame įvyko sprogimai, skrydžių iš Lietuvos antradienį nėra numatyta. Dėl trečiadienio ir ketvirtadienio skrydžių galimo atšaukimo informacijos kol kas nepateikiama.

Lietuvos oro uostų atstovė spaudai Indrė Baltrušaitienė BNS sakė, jog trečiadienį po pietų Vilniuje yra suplanuotas „Brussels Airlines“ lėktuvo skrydis iš Belgijos oro uosto į Vilnių ir jo grįžimas atgal. Toks pat skrydis turėtų vykti ir ketvirtadienį. I.Baltrušaitienė teigė, jog daugiau informacijos apie šių skrydžių likimą bus žinoma vėliau.

Ketvirtadienį taip pat numatytas Latvijos oro linijų „airBaltic“ skrydis iš Briuselio į Vilnių ir atgal bei Airijos pigių skrydžių bendrovės „Ryanair“ skrydis į Charleroi (Šarlerua) oro uostą, kuris yra apie 70 kilometrų į pietus nuo Briuselio.

Po sprogimų antradienį Briuselio oro uostas buvo uždarytas.

Šalies vadovai reiškia užuojautą

Lietuvos vadovai antradienį pareiškė užuojautą Belgijai dėl sprogdinimų Briuselyje ir pažadėjo paramą kovoje su terorizmu.

Seimas per plenarinį posėdį aukas pagerbė tylos minute.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė, kad „šie brutalūs, nusikalstami ir aukų nesirenkantys išpuoliai yra niekaip nepateisinami“.

„Kartu su visais Belgijos draugais ryžtingai smerkiame bet kokį terorizmą ir reiškiame palaikymą ir vienybę su Jūsų šalimi ir jos piliečiais“, – sakoma prezidentės užuojautoje.

Ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius teigia, kad „bet koks terorizmo aktas, jei pasitvirtins tokia informacija, yra beprasmė ir smerktina priemonė politiniams tikslams siekti“

Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė savo užuojautoje rašo, kad Lietuva sukrėsta „šio niekuo nepateisinamo demonstratyvaus žiaurumo, pareikalavusio taikių žmonių gyvybių“.

Stiprinama apsauga

Vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis sako, kad po sprogimų Briuselyje Lietuvoje sustiprinta objektų apsauga, bet teroro grėsmės lygis išlieka žemas ir jo didinti kol kas neketinama.

„Mes sustipriname savo objektų apsaugą, bet nesukeliant kažkokios papildomos naštos nei visuomenei, nei mūsų pareigūnams“, - BNS antradienį sakė S.Skvernelis. Daugiau detalių apie konkrečias priemones ir objektus ministras nepateikė.

Jo teigimu, teroro grėsmės lygis Lietuvoje vertinamas kaip žemas, ir kol kas nėra objektyvių priežasčių šio vertinimo keisti. Analizę dėl grėsmės lygio atlieka Valstybės saugumo departamentas, kuris savo pasiūlymus gali teikti Vyriausybei.

„Vertinamas terorizmo grėsmės lygis, tą vertinimą atlieka VSD ir teikia, jei manoma, kad reikia keisti, Vyriausybei, Vyriausybė priima sprendimą. Kiek aš esu informuotas, tokio poreikio nėra ir keisti terorizmo grėsmės lygį nėra objektyvių priežasčių“, - kalbėjo S.Skvernelis.

Lietuva pasmerkė išpuolį

Lietuvos užsienio reikalų ministerija (URM) antradienį sprogdinimus Briuselyje pavadino „brutaliu teroro aktu“ prieš žmogiškąsias vertybes, ir išsakė pasiryžimą padėti kovojant su terorizmu.

„Įvykdytas brutalus teroro aktas yra išpuolis ne tik prieš Belgijos žmones, bet ir prieš visą tarptautinę bendruomenę, prieš žmogiškąsias vertybes. Lietuva solidarizuojasi su Belgijos žmonėmis. Terorizmą įveiksime tik laikydamiesi drauge, todėl Lietuva tvirtai pasiryžusi toliau remti Belgijos ir tarptautines pastangas kovoje su terorizmu“, – rašoma URM pranešime.

Lietuvos ambasada Belgijoje šiuo metu neturi duomenų, kad per išpuolius Briuselyje būtų nukentėję Lietuvos piliečiai.

Lietuvos užsienio reikalų ministerija rekomenduoja Belgijoje esantiems Lietuvos piliečiams išlikti budriems ir atidžiai sekti Belgijos institucijų rekomendacijas.

Asmenų, kurie gali turėti informacijos apie Lietuvos piliečius, kurie galėjo nukentėti sprogimų metu, prašoma susisiekti su Lietuvos ambasada Belgijoje tel. +3224019895 arba el. paštu [email protected].

Belgijos krizių centro skelbiami telefono numeriai informacijai apie nukentėjusius gauti: 1771 (veikia skambinant iš Belgijos) arba +3227537300.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų