Seimo fontano rekonstrukcijos projektas ne tik kelia abejonių dėl savo estetinės išvaizdos. Praeiviai spėlioja: ar tik šis gėlynas, iš pirmo vaizdo primenantis kelerius metus nešienautą pievą, nebus savivaldybės kerštas Seimui. Juk Artūras Zuokas su parlamentu nesutaria.
Atsiėjo 200 tūkst. litų
Ilgą laiką netvarkomas ir neprižiūrimas fontanas jau nebe pirmą kartą tampa Seimo ir savivaldybės nesutarimų priežastimi. Seimo kanceliarija ne kartą yra kreipusis į sostinės savivaldybę ir prašiusi sutvarkyti fontaną, tačiau kaskart sulaukdavo atsakymo, kad Vilniaus miestas tam neturi pinigų. Artėjant pirmininkavimo ES laikotarpiui, pinigų visgi atsirado, tačiau jų pakako tik buvusiam fontanui virsti margaspalviu gėlynu, papuoštu tentais su senaisiais žemėlapiais aptraukta piramide. Nors šis kūrinys vilniečiams atsieis apie 200 tūkst. litų, pasigirdo kalbų, kad taip sostinės savivaldybė galbūt pasityčiojo iš Seimo.
Tiesa, viltys pamatyti rekonstruotą ir veikiantį fontaną dar nepalaidotos. Prieš kelerius metus savivaldybės įmonės "Vilniaus planas" atliktais skaičiavimais, apytikslė visiškos fontano rekonstrukcijos suma buvo apie 6 mln. litų. Dabar, savivaldybės atstovės teigimu, ši prabanga net atpigo.
"Kai galėsime fontano rekonstrukcijai skirti beveik 3,5 mln litų, fontanas bus rekonstruotas", – teigė Giedrė Čeponytė, Vilniaus miesto savivaldybės Želdynų poskyrio vyr. specialistė.
Atsakomybę už nešienautą pievą primenantį buvusį Seimo fontaną ji ir prisiėmė. Paklausta, ar, jos manymu, toks gėlynas tikrai tinka prie aikštės aplinkos, pašnekovė tvirtai išsakė savo poziciją: "Man niekas neįrodys, kad mieste negali būti žydinčios pievos. Žmonių nuomonės skirtingos, vieni piktinasi, kiti, atvirkščiai, sveikina, giria, kad nešienauta pieva miesto centre – drąsus sprendimas."
Anot G.Čeponytės, tobulinti galima bet ką, tačiau kas esą gali atsakyti, kada gėlynas bus tobulas, – kai bus vien mėlynas ar vien žalias? G.Čeponytė aiškino, kad gėlių vagystės yra išties opi problema.
"Miestiečiai, matydami lygius, vienodus gėlynus, nemato kitos pusės, – išvogtos gėlės dažniausiai pakeičiamos naujomis anksti ryte, o šiame gėlyne nė karto dar nebuvome aptikę išvogtų plotų, tad nė karto nebuvo būtinybės pildyti", – džiaugėsi pašnekovė.
Komentuoti nenorėjo
Svarstant, ką daryti su buvusio fontano purkštuvų piramide, idėja jai suteikti edukacinio atspalvio aptraukant ją žemėlapių tentais kilo dizaineriui Jurgiui Gerulaičiui. Ant keturių piramidės sienų pavaizduoti Lietuvos žemėlapiai, atspindintys pagrindinius šalies istorijos etapus: Mindaugo suvienytą Lietuvos valstybės branduolį XIII a. antroje pusėje, Vytauto užbaigtą lipdyti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės imperiją nuo Baltijos iki Juodosios jūros, apkarpytą tarpukario Lietuvą be Vilniaus krašto ir dabartinę Lietuvos Respubliką.
Viena projekto bendraautorių, apželdinimo įmonės direktorė Violeta Olisevičienė, plačiau pakomentuoti kraštovaizdžio idėjos nepanoro – sumurmėjo pasiteisinimą, jog turi svečių, pasiūlė teirautis savivaldybės ir numetė ragelį. Tačiau žemėlapiai užkliuvo istorijos profesionalams – pavyzdžiui, Seimo nariui, istorikui Arvydui Anušauskui.
"Ką sugalvojo, tą sugalvojo. Geriausia išeitis, žinoma, buvo rekonstruoti fontaną. Tų žemėlapių idėja gal ir gera. Tačiau istoriniai kontūrai turi atitikti epochą. Jei jau rodome LDK, tai rodykim ir kokia tuo metu buvo Rusija. Reikėjo pasitelkti ne tik viešųjų ryšių agentūrą, bet ir istorikus. Tokiu atveju būtų buvę daugiau istorinės tiesos. O dabar kas padaryta, nelabai suprantu. Gana keistai atrodo tos juodos dėmės", – kalbėjo istorikas, Seimo narys A.Anušauskas.
Beje, internete vakar pasipylė ir daugiau kritikos idėjos autoriams. Vieni rimtai piktinosi, ką apie savo viduramžių imperialistinius siekius demonstruojančią Lietuvą pamanys ES valstybių delegacijos, kiti į tai reagavo linksmiau. Pavyzdžiui, su prierašu "Vokietijos pirmininkavimas ES" išplatintas Hitlerio laikų Europos vaizdas, Italijos pirmininkavimas papuoštas Romos imperijos vaizdu.
Komentaras
Jonas Milerius
Seimo kancleris
Seimo fontano koncepcijos nenorėčiau vertinti. Kiekvienas turi savo skonį. Šis objektas Seimo kanceliarijai nepriklauso. Taip, mums skambina žmonės, istorijos žinovai ir gauname priekaištų, kad ne taip, kaip reikia, padarėme. Yra pasipiktinusių. Bet dėl fontano rekonstrukcijos mes kreipėmės dar į Vilniaus merą konservatorių Vilių Navicką. Žadėjo, kad sutvarkys, bet neištesėjo pažado.
Nežinau, kokie ten istorikai ruošė tuos žemėlapius, bet tai – miesto valdžios iniciatyva. Prašėme, kad atsirastų informaciniai skydeliai. Galiausiai projektą žadėta baigti iki birželio vidurio, o jis užsitęsė iki pat pirmininkavimo pradžios. Todėl žmonės prie to fontano dirbo net šį savaitgalį. Vakar Seime jau vyko pirmininkavimo renginiai, tad tikrai reiktų paskubėti su informaciniais skydeliais.
Naujausi komentarai